Vízkereszt, január 6-a, az az időpont, amikor felfedjük, hogy meddig marad velünk a tél. Ez a nap nem csupán a hagyományok ünnepe, hanem a természet ritmusának megértéséről is szól. Érdemes elgondolkodni azon, hogy a hideg hónapok milyen hatással vannak r
Január 6-án, vízkeresztkor zárul a karácsonyi időszak és kezdődik a farsang. Az ünnephez számos népi és vallási hagyomány kötődik, melyek nemcsak szimbolikus, hanem időjósló jelentőséggel is bírnak. Az is kiderül ma, hogy meddig tart még a tél.
Vízkereszt, más néven január 6-a, a keresztény naptár egyik kiemelkedő eseménye, amely Jézus megkeresztelésének és a napkeleti bölcsek látogatásának emlékét idézi fel. E jeles nap alkalmából a római katolikus közösség január 6-hoz legközelebb eső vasárnap vízszentelést végez, ami a tradíciók szerint az ünnep elnevezésének is alapjául szolgál. Ezen a napon a karácsony varázsát is búcsúztatják, hiszen a hagyomány szerint lebontják a karácsonyfát, ezzel is jelezve a téli ünnepkör végéhez közeledést.
A néphagyományok szerint a vízkereszt időjárása nemcsak a tél hosszát, hanem a tavasz és nyár termésének alakulását is megjósolja. Egy régi mondás szerint: "Ha fagyos a vízkereszt, soká tart, míg fölereszt, ám ha enyhe, olvadásos, hózimankós februárt hoz." Az idei meteorológiai előrejelzések szerint vízkereszt napján 5 és 14 fok között alakul a hőmérséklet, tehát fagyra nem kell számítanunk. Ez alapján a mondás második része valószínűleg valóra válik: várhatóan havas és hideg február elé nézünk.
A hagyományok szerint a karácsonyfa január 6-án került a tűzre, de egyetlen ága megmaradt, és szentképek mögé rejtették, hogy ezzel távol tarthassák a gonosz szellemeket. A misén megszentelt vízből hazavitték a családok, hogy vele megáldják otthonaikat és pajtáikat, sőt még az állatoknak is juttattak belőle, hogy egészségesek maradhassanak. Az előző évben megmaradt szenteltvizet a kútba öntötték, így biztosítva a víz tisztaságát és szentségét az új évre.
Vízkereszt lezárja a karácsonyi ünnepkört és megnyitja a farsangi időszakot, indulhat a mulatozás és az ünneplés. Ez az időszak egészen húshagyókeddig tart, azaz a hamvazószerda előtti napig, másnap pedig megkezdődik a nagyböjt.