Visszatértek az óriásfarkasok? Az érdeklődés szintje az új, vitákat gerjesztő tudományos felfedezés kapcsán az egekbe szökött.


A világmédiát bejárta a szenzációs hír: a Colossal Biosciences biotechnológiai cég génkutatási projektje révén újra óriásfarkasok létezése vált valóra a Földön. A genetikai kutatók munkájának eredménye komoly tudományos vitákat generált, és óriási érdeklődést keltett a nagyközönség körében is. Ezt a tendencia a Google Trends statisztikái is világosan mutatják.

Genetikailag módosított 'kihalt' farkasok születtek, de a tudósok szerint nem valódi feltámasztásról van szó. Colossal Biosciences biotechnológiai vállalat április 7-én jelentette be, hogy genetikai módosítási munkával "visszahozták" a régóta kihalt óriásfarkasokat. A cég

Továbbá, három hófehér óriásfarkas kölyök csodálatos felvételeivel örvendeztette meg a közönséget, amelyeket a "világ első kihalás utáni újjáélesztéseként" mutattak be.

Az óriásfarkasok (Aenocyon dirus), amelyek a népszerű Trónok harca című HBO-sorozat révén váltak közismertté, az utolsó jégkorszak végén tűntek el a Föld színéről. Ben Lamm, a Colossal vezérigazgatója bejelentette, hogy a cég "egészséges óriásfarkas kölyköket hozott létre", ezzel életre keltve ezeket a hatalmas ragadozókat több mint 10 ezer éves kihalás után - számolt be róla a Live Science.

Számos szakértő azonban félrevezetőnek tartja a Colossal által használt megfogalmazást.

Amit a Colossal létrehozott, az egy szürke farkas óriásfarkas jellemzőkkel. Ez nem egy feltámasztott óriásfarkas, hanem inkább egy 'hibrid'

- nyilatkozta Nic Rawlence, az Otago Egyetem Palaeogenetikai Laboratóriumának társigazgatója a Új-Zélandi Tudományos Médiaközpont munkatársainak.

A kölykök kifejlesztéséhez a tudósok két ősi óriásfarkas fosszíliából nyerték ki a DNS-t: az egyik egy 13 ezer éves fog volt, amelyet az ohiói Sheridan Pitben találtak, míg a másik egy 72 ezer éves belső fülcsont, amelyet az idahói American Fallsban fedeztek fel. Ezzel a DNS-sel a kutatók létrehoztak egy részleges óriásfarkas genomot, amelyet a farkasok, sakálok és rókák genomjaival hasonlítottak össze, így feltérképezve az óriásfarkas legközelebbi élő rokonait.

Az eredmények alapján a tudósok a szürke farkast (Canis lupus) választották petesejtdonornak a óriásfarkasok "visszahozásához" - annak ellenére, hogy a két faj valójában nem áll olyan közeli rokonságban, mondják a szakértők.

Az újonnan feltárt adatok azt jelzik, hogy az elsődleges óriásfarkas valójában nem igazi farkasként létezett.

David Mech, a Minnesotai Egyetem farkasökológiára és viselkedésre specializálódott adjunktus professzora, valamint az Egyesült Államok Geológiai Szolgálatának vezető kutatója, a Live Science-nek írt e-mailben osztotta meg gondolatait.

Evolúciós szempontból az óriásfarkasok körülbelül 6 millió évvel ezelőtt váltak le a farkasoktól, teljesen különálló csoportot alkotva a mai szürke farkasoktól.

Az óriásfarkasok saját nemzetségbe tartoznak, tehát nagyon különböző fajt képviselnek

- fogalmazott Philip Seddon, az Otago Egyetem zoológia professzora.

Az afrikai sakál talán közelebbi rokonságban áll az óriásfarkasokkal

- fűzte hozzá.

A Dolly nevű juh 1996-os klónozásához hasonló folyamatban, a tudósok beillesztették a módosított sejtek DNS-ét szürke farkas petesejtekbe, amelyekből előzőleg eltávolították a saját genetikai anyagot. Ezen a ponton a szürke farkas petesejtek tartalmazták az összes genetikai információt, amely szükséges a óriásfarkasok néhány meghatározó jellemzőjével rendelkező farkasok felépítéséhez. A petesejteket ezután a laboratóriumban hagyták érni, és a létrejött embriókat házi kutyák méhébe ültették, amelyek technikailag a szürke farkas alfaját képviselik.

A Colossal első "óriásfarkas" kölykeit, Romulust és Remust 2024. október 1-jén hozták világra,

ami azt jelenti, hogy nagyjából fél évesek. A Colossal szerint egy természetvédelmi területen tartják és folyamatosan figyelik őket, amelyet 3 méter magas kerítés vesz körül.

Kényelmes és fényűző környezetben, szeretetteljes emberi törődés mellett fogják tölteni életük hátralévő részét.

- fogalmazott meg Bridgett vonHoldt, a Princeton Egyetem evolúciós genomika és epigenetika professzora, aki a Colossal céggel közösen dolgozik ezen a izgalmas projekten.

Ahogy azt sokan tapasztalták a korábban klónozott állatok esetében, egészségügyi állapotuk mindig kiszámíthatatlan, ami számos aggodalomra adhat okot.

- fűzte hozzá.

Egy harmadik kölyök, A tűz és jég világa könyvsorozat által megihletett nevű Khaleesi 2025. január 30-án született.

A pontos veszélyességük még mindig rejtély, azonban viselkedésük valószínűleg nem tér el jelentősen a fogságban élő szürke farkasokétól. Különösen figyelembe véve, hogy állandóan emberek társaságában vannak – fogalmazott vonHoldt.

Romulust, Remust és Khaleesit nem engedik szabadon kószálni a vadonban, azonban a Colossal bejelentette, hogy a jövőben megfontolják az állatok bevezetését "biztonságos és kiterjedt ökológiai rezervátumokba, amelyek potenciálisan őslakos területeken helyezkednek el".

Néhány szakértő azonban határozottan kétségüket fejezi ki azzal kapcsolatban, hogy ezek a bevezetési lépések valóban sikerre vezetnének.

Bármilyen természetes élőhelyre való visszabocsátás súlyos negatív PR-t vonzana maga után, és jogi következményekkel is járhat. Valószínű, hogy ez más, frissen létrehozott állatfajok esetében is hasonlóképpen történne.

- mondta Mech.

Mech véleménye szerint az óriásfarkasok integrációja a modern ökoszisztémákba számos kérdést vet fel.

Teljesen eltérő ökológiai részet foglaltak el, mint amit jelenleg ismerünk.

- felelte.

Számos szakértő kritikával illette a Colossal legutóbbi bejelentését, ugyanakkor akadtak olyanok is, akik elismeréssel szóltak a vállalat technológiai fejlődéseiről és áttöréseiről.

Ez kétségtelenül a genetikai technológia előrehaladását tükrözi, amely új lehetőségeket nyújt a létező fajok védelmében és megőrzésében.

„Tedd különlegessé a mondandódat!” – javasolta Seddon.

Egy faj, amely már most profitál a Colossal áttöréseiből, a vörös farkas (Canis rufus), a világ legveszélyeztetettebb farkasa. A vállalat hétfőn jelentette be két alom klónozott vörös farkas születését, növelve az Egyesült Államokban fogságban tartott vörös farkasok számát és új reményt adva a faj számára.

De végső soron a Colossal állítása, miszerint feltámasztotta az óriásfarkast, hamis - mondták Seddon és mások.

Rawlence rávilágított: az óriásfarkas és a még ma is élő szürkefarkas génállományának összevetését követően a tudósoknak sikerült megtalálniuk a 19 ezer gén közül azt a 14-et, amely különbözik, és összesen 20 változtatás elvégzésével az óriásfarkas genomját kapják meg.

Érdekesség, hogy a Colossal "óriásfarkasai" nem az első példái a kihalás után végrehajtott feltámasztásnak. 2003-ban spanyol kutatók sikeresen klónoztak egy kihalt vadkecske fajt, amely a bucardó néven ismert, más néven pireneusi kőszáli kecske (Capra pyrenaica pyrenaica). Bár egy kiskecske jött a világra, sajnos tüdőrendellenesség miatt csupán hét percig élt.

A hétfői bejelentés azt jelenti, hogy "GMO farkasaink vannak, és egy nap talán GMO ázsiai elefántjaink is lehetnek, de egyelőre a kihalás valóban örökre szól" „Tedd különlegessé a mondandódat!” – javasolta Seddon.

Korábbi írásunkban már részletesen bemutattuk a Google Trends alapjait, a Google Trends használatának főbb tudnivalóit, és összefoglaltuk, pontosan hogyan kell értelmezni a Google Trends grafikonjainak adatait, és a program "Jelenleg felkapott" aloldalát ahhoz, hogy megtudjuk, mik a legnépszerűbb témák, hírek a világban és Magyarországon.

A Google Trends segítségével nemrégiben alaposan feltérképeztük, miként változtak az internetes keresések hónapról hónapra az ISS-en rekedt NASA asztronauták, valamint a Donald Trump által nyilvánosságra hozott JFK-akták kapcsán. Legutóbbi írásainkban pedig a világ figyelmét felkeltő amerikai Signal-botrányra, valamint az ötven éve nem tapasztalt, Magyarországot sújtó száj- és körömfájásjárvány iránti érdeklődést elemeztük.

Az óriásfarkasok iránti érdeklődés Magyarországon is kiugrást mutatott, mind az "óriásfarkas" gyűjtőtémakört, mind pedig az "órásfarkas" keresési kifejezést tekintve. Hasonló emelkedést mutatott hazánkban az angol verzió, vagyis a "dire wolf", továbbá a Trónok harca sorozat, A tűz és jég dala könyvsorozat által ismertté tett "rémfarkas" kifejezés esetében is.

Az óriásfarkasok iránti lelkesedés az utóbbi időszakban hirtelen megnőtt, ami a Google legfrissebb, harminc napra vonatkozó keresési adatain is jól tükröződik. Úgy tűnik, hogy ez a különleges lény a világ minden táján felkeltette az emberek figyelmét, mintha csak egy varázsütésre bukkant volna fel a köztudatban.

A leginkább figyelemfelkeltő érdeklődést Puerto Rico, az Egyesült Államok, Kanada, a Fülöp-szigetek és Új-Zéland mutatta.

Megjegyzés: A magasabb érték a lekérdezések összességéhez viszonyítva mutatja a nagyobb arányt, nem pedig a lekérdezések abszolút számát. Például egy kis ország, ahol a lekérdezések 80%-a a banánhoz kapcsolódik, kétszer akkora pontszámot ér el, mint egy nagyobb ország, ahol csupán a lekérdezések 40%-a foglalkozik a banánnal.

Az Egyesült Államokban az elmúlt hét statisztikáit áttekintve, a Google Trends "Jelenleg felkapott" kategóriájában továbbra is az élen állnak a legnépszerűbb témák.

Nem meglepő módon a projektet végző Colossal Biosciences-zel kapcsolatos Google-keresések is megszaporodtak az elmúlt napokban.

Ez a tartalom a Google-lel való fizetett partnerség része, a Google Trends népszerűsítésére.

Related posts