A magyar tőzsde igazi gyöngyszem a globális pénzügyi piacon, és meglepő módon még mindig kedvező áron elérhető!


Évek óta mondjuk, hogy olcsók a magyar részvények, aztán 2022-ben jött az ukrajnai háború, igazi nagy leárazás, készletkisöprés jött, sokan szabadultak a magyar kitettségüktől, és utólag visszanézve akkor hihetetlenül olcsón lehetett magyar papírokat venni. Aztán jött 2024, és a magyar részvénypiac a világ egyik legjobbja lett, ahogy közeledtünk 2025-höz és Trump beiktatásához, egyre inkább az ukrajnai békét árazták a befektetők, új csúcsra ment az OTP és a Richter is. A durva az, hogy még mindig olcsók a magyar részvények.

Miért fektetnél be egy olyan ország vállalatának részvényébe, ami szomszédos Ukrajnával, ahol éppen háború zajlik? Vagy egy olyan cég papírjaiba, ami Ukrajnában és Oroszországban is működik, és a profitjának nagy része onnan jön? Vagy egy olyan vállalat részvényébe, amelyik Oroszországból származó energiahordozókkal működik, amiket ráadásul Ukrajnán kell keresztül szállítani?

Ezeket a kérdéseket mérlegelték 2022 elején - egyébként már az ukrajnai orosz invázió előtt - a befektetők, és nagy részük arra jutott, hogy nem kell ilyen részvényekbe befektetni. Akinek meg volt, próbált szabadulni a magyar papíroktól. Az eredmény elég pusztító lett:

Bő három hét leforgása alatt a Telekom piaci értékének tizedét, a Mol hatodát, a Richter harmadát, míg az OTP a felét vesztette el.

A lejtmenet akkor még korántsem ért véget; a következő hónapok során is folyamatos nyomás nehezedett a magyar részvényekre. Ez azt jelentette, hogy

egy külső esemény hatására durván átárazódott a magyar részvénypiac.

Időbe telt, amíg a piac megbizonyosodott arról, hogy a magyar vállalatok rendkívül gyorsan alkalmazkodtak a kialakult helyzethez, és hogy nem a legrosszabb forgatókönyv valósul meg. A jelentős magyar tőzsdei cégek nem hagyták el sem Ukrajnát, sem Oroszországot; helyette rendkívüli gyorsasággal racionalizálták ottani működésüket, és szükség esetén csökkentették a kockázatokat.

TOP10 sztori

Ahogy minden évben, a Portfolio szerkesztősége idén is összeállította az év legmeghatározóbb eseményeit, híreit. Ez a cikk is egy a 10 közül.

Az OTP továbbra is működik Oroszországban és Ukrajnában (bár az orosz bankot eladnák, de azt üzletileg racionálisan nem könnyű), az anyabanki kitettséget leépítették a két országban, megtalálták az optimális üzemméretet, és most a csoport profitjának hatoda a két országból jön. A Richter is bent maradt Oroszországban, sőt, jóval több a bevétele most onnan, mint a háború kitörése előtt. A Mol továbbra is hozzájut az orosz kőolajhoz és földgázhoz, időt nyerve a finomítói átalakításához.

Íme egy egyedibb változat: "Most, hogy átléptünk 2024 küszöbén, a magyar részvénypiac lenyűgöző, több mint 30 százalékos növekedéssel büszkélkedhet, ezzel a világ élvonalába került."

Még úgy is, hogy a Mol 5 százalékot esett, viszont az OTP közel 40, a Richter közel 20, a Telekom pedig közel 90 százalékot ralizott, az OTP és a Richter történelmi csúcsra emelkedett. Ebben sok más mellett már Donald Trump újraválasztása is benne volt, a régi-új amerikai elnök többek között azonnali ukrajnai béketeremtéssel kampányolt, nem nehéz belátni, hogy egy tűzszünet jó hatással lenne a régió cégeire és azok részvényeire, így a magyarokéra is.

Évek óta hangsúlyozzuk a Portfolio-n, hogy a magyar részvények rendkívül kedvező áron elérhetők. Az ukrajnai invázió után azonban a magyar részvénypiac ára még inkább csökkent, így a magyar papírok szinte érthetetlenül olcsóvá váltak. Azóta, az ukrajnai háború kezdeti mélypontjaihoz képest, a Mol részvényei körülbelül 15, a Richter 60, az OTP 180, míg a Telekom 350 százalékos növekedést mutattak. Érdemes megemlíteni, hogy ezek a vállalatok jelentős osztalékot is kifizettek ebben az időszakban.

Mi volt a kulcs az előrelépéshez?

Hogyan alakulnak az árazások egy ilyen jelentős rali után?

Még mindig nagyon olcsó a magyar piac.

6 alatti P/E rátán lehet megvenni a magyar piacot, az OTP 6 körüli P/E és 1,1-es P/BV szorzón forog, a Mol P/E-je 5-ös, EV/EBITDA-ja 3-as, a Richter P/E-je 7-es, a Telekom EV/EBITDA-ja még mindig 4 alatti.

Historikusan és a releváns peerekhez képest is olcsók a magyar részvények.

Ha a kedvező tőkepiaci légkör továbbra is fennmarad, és Ukrajnában megszűnnének a harcok, nem lenne meglepő, ha 2025-ben a magyar tőzsde ismét fényes éveket élne meg.

Címlapkép forrása: witthaya_prasongsin, Getty Images jóvoltából.

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe a következő jogi megjegyzéseket.

Related posts