"Veszélyessé váltam, már saját magamtól is rettegek" - 250 eurót utaltak át Strasbourgból a Teréz körúti robbantónak.


Az elítélt 2016-ban egy pokolgépes merényletet hajtott végre, amelynek következtében két rendőrjárőr súlyosan megsebesült.

- Csak strómanként, ártatlanul kerültem be, de veszélyes lettem, már saját magamtól is félek. Nyolc éve vagyok bent, bosszúszomjas vagyok, családellenes, a sírást visszafojtom, a húgommal szoktam telefonálgatni. Bosszús lettem a bezártság miatt, s ahhoz, hogy lenyugodjak, kártérítést kellene kapnom - mondta a legutóbbi tárgyalásán a 31 éves férfi. A robbantó 2016. október 19. óta tölti az életét rácsok mögött. A jogerős ítélet szerint egy hónappal az elfogása előtt, szeptember 24-én pokolgépet hozott működésbe a főváros VI. kerületében, amivel - a fegyvereik megszerzésének érdekében - életveszélyesen megsebesített két rendőrjárőrt. Ezután e-mailben egymillió eurót (412 millió forintot) akart kérni a Belügyminisztériumtól, hogy ne folytassa a robbantásokat.

Miután 2019-ben jogerősen életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélték, a feltételes szabadlábra helyezés lehetőségét 30 év elteltével engedélyezve, védője, dr. Keviczki István, nyolc igazságügyi magánszakértő véleményével próbálta bizonyítani védencének ártatlanságát. A jogász álláspontja szerint ezek az értékelések elegendő alapot szolgáltatnak ahhoz, hogy a bíróság felmentést vagy legalábbis enyhébb büntetést mérlegeljen. Ennek érdekében perújítást indítottak, ám a Kúria ezt elutasította. A döntés azonban nem maradt véglegesen érvényben, és a közelmúltban az ügyvédék az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordultak jogorvoslatért.

Az emberi jogok európai egyezményének megsértését azzal indokoljuk, hogy a perújítási eljárás során a hatóságok nem vizsgálták meg érdemben, vajon az új bizonyítékok képesek lennének-e másfajta ítéletet eredményezni – nyilatkozta dr. Kadlót Erzsébet, az elítélt jogi képviselője. A perújítási kérelmet a elutasítást követően négy hónapon belül kellett benyújtaniuk, amit a tavalyi év végén sikeresen teljesítettek.

Ha igazat adnak nekik, megállapítva, hogy jogsértés történt, akkor úgynevezett felülvizsgálati eljárást kezdeményezhetnek Magyarországon. A végső cél, hogy a Kúria lefolytassa a perújítást és kedvezőbb ítéletet kaphasson az elítélt. Mindeközben egy másik ügyben már igazat is adtak nekik.

A jogszabályok értelmében a feltételes szabadság lehetőségének felülvizsgálatát 25 év letöltése után kellene elvégezni. Azonban a mi esetünkben ez a határidő 30 évre van megállapítva, ezért panaszt nyújtottunk be a magyar állam ellen, kérve Strasbourgot, hogy állapítsa meg az egyezmény megsértését. Az eljárás már lezajlott, és most arra várunk, hogy a jogalkotó eleget tegyen az általa aláírt egyezménynek. Emellett az ügyfelemnek 250 eurót (kb. 103 ezer forintot - A szerk.) küldtek az ügyintézés költségeinek megtérítésére - tette hozzá a jogi képviselő.

Related posts