Veszélyben forog az Európai Unió egyik legjelentősebb eredménye, és von der Leyen körül felerősödnek a figyelmeztetések.
Az Európai Bizottságot egyre több kritika éri az uniós egységes piac szabályainak betartatásával kapcsolatban, ami a vállalatok szerint növeli költségeiket és akadályozza a gazdasági növekedést. Bár Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke prioritásként jelölte meg az egységes piac megerősítését, a tagállamok által bevezetett nemzeti szabályozások komoly fennakadásokat okoznak a szabad kereskedelemben és a termelési láncok működésében.
Az Europen csomagolóipari szövetség és az EuroCommerce kiskereskedelmi szervezet különösen Spanyolországot, Olaszországot és Franciaországot emelte ki, mivel ezek országok nemzeti jogszabályai komoly nehézségeket okoznak az uniós szabályozás megvalósításában. Francesca Stevens, az Europen főtitkára a Financial Timesnak adott interjújában kifejtette, hogy...
Brüsszel szerepe, mint az uniós szerződések őrzője, folyamatosan gyengül, ami arra kényszeríti a vállalatokat, hogy a nemzeti bíróságokhoz forduljanak jogaik védelmében.
Az Európai Bizottság statisztikái alapján a jogsértési eljárások az egységes piacon drámai mértékben visszaestek, 2023-ban 60%-kal kevesebb új eset indult, mint négy évvel ezelőtt, 2019-ben. Brüsszel véleménye szerint ez a tendencia a nemzeti jogszabályok hatékonyabb alkalmazásának és a kevesebb új irányelv bevezetésének eredménye.
Az Európai Bizottság 2023 során 45 ügyet terjesztett az Európai Bíróság elé, ami jelentős, hiszen ez a szám meghaladja az elmúlt egy évtized bármelyik évének hasonló adatát. Ennek ellenére, ez a mennyiség még mindig jócskán elmarad attól, amit a szükséges intézkedésekhez képest elvárnánk.
A lengyel EU-elnökség, amely január 1-jén vette át a stafétát, az egységes piac mélyítését és a meglévő akadályok eltávolítását tűzte ki prioritásként. Január 3-án az Európai Bizottság konzultációt indított egy új egységes piaci stratégia kidolgozására, amely célja a szabályok teljes körű végrehajtása és az új akadályok kialakulásának megelőzése. A stratégia szerint különösen fontos a határokon átnyúló szolgáltatások és áruk szabad áramlásának elősegítése.
A kiskereskedelmi szektorban ugyanakkor aggodalmak merültek fel azzal kapcsolatban, hogy az új szabályok lehetőséget adhatnak a tagállamoknak arra, hogy saját törvényeiket más országokban is érvényesítsék.
Az EuroCommerce véleménye szerint ez a lépés súlyosan megrázná az uniós piac fundamentumait, mivel a vállalatok számára elengedhetetlen a világos és stabil szabályozási háttér biztosítása.
Az ipari szektor jelenleg számos problémával küzd, amelyek a meglévő akadályokból fakadnak. Egy tavalyi jelentés világosan rávilágít, hogy az egységes piacot érintő kihívások széles spektrumot ölelnek fel, mint például a munkaerő kölcsönzésének bonyolultságai vagy a pénzügyi garanciák eltérő értelmezései – ezek csupán a jéghegy csúcsát képezik. Érdekes módon, az Egyesült Királyság, amely 2020-ban lépett ki az EU-ból, szintén nem kerülhette el a nehézségeket: kénytelen volt visszavonni egy csomagolóanyag-jelölésre vonatkozó szabályozást, miután Brüsszel figyelmeztette, hogy az ellentétes lehet az uniós jogszabályokkal.
A szakértői körök hangos figyelmeztetéseket fogalmaznak meg:
A globális protekcionizmus kihívásai közepette az Európai Unió számára létfontosságú, hogy megőrizzük az egységes piac integritását, és ne engedjük, hogy a nemzeti érdekek dominálása aláássa azt. Az egységes piac a kontinens gazdasági versenyképességének egyik alappillére, ezért elengedhetetlen, hogy a tagállamok együttműködjenek a közös érdekeik érdekében, és támogassák a nyitott, versenyképes gazdasági környezet fenntartását.