A Balaton sorsa most kritikus ponthoz érkezett, hiszen fegyveres védelem alá helyezték a csodás tavat. Az idilli táj és a természet csodája most komoly fenyegetésnek van kitéve.
"Új év, régi kihívás" - hívta fel a figyelmet Szári Zsolti, a Balatoni Halgazdálkodási Zrt. vezetője, a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében. A népszerű posztban két videót is megosztott, melyeken lenyűgöző látvány tárult elénk: több ezer madár gyülekezik és lepi el a tó egy adott részét.
Fonyód környékén reggelenként akár 6-7 ezer kárókatona is megfigyelhető, ami a Balaton térségében jellemzően 5-10 ezer egyedet jelent. Ezek a madarak a Baltikumból érkeznek, hogy a jégmentes tavon táplálkozzanak. Egy-egy kárókatona naponta 60-80 dekagramm halat fogyaszt, így a több ezer madár jelenléte naponta több tonna hal elvesztését idézheti elő.
- számolt be a helyzetről a szakértő a Sonline hírportálnak.
Szári Zsolt megállapítja, hogy sürgős lépéseket kell tenniük a madarak ellen, mivel ha nem lépnek közbe, a Balaton halállománya komoly veszélybe kerülhet. Ugyanakkor a védekezés lehetőségei korlátozottak. A Balatoni Halgazdálkodási Zrt. ezer hektáros halastavi területein összesen 2000 madár kilövésére kaptak engedélyt, de a helyzet nem ennyire egyszerű, hiszen a gyakorlatban sok akadályba ütköznek.
A szakértő kiemelte, hogy a magyar tó 60 ezer hektáros területén egyrészt kiszámíthatatlan a madarak mozgása, és ők nem minden területen lőhetik ki őket. Másrészt egy gyérítés során körülbelül 10-20 madarat tudnak csak eltalálni, mivel azonnal tovább szállnak.
A Balatoni Halgazdálkodási Zrt. vezetője szerint az lehetne hatékony megoldás, ha a Balaton teljesen befagyna. Ugyan 4 nappal ezelőtt már elkezdett jegesedni a tó széle, arra 2017 óta nem volt példa, hogy az egész Balaton befagyjon.
Az egyik legismertebb magyar versenyhorgász, Walter Tamás is posztolt a napokban a kárókatonák okozta pusztításról. Ő a Dunánál szembesült azzal, amit ezek a madarak művelnek.