A tőzsdén tombol a káosz, a részvények árfolyama drámai zuhanásba kezdett, míg a forint is egy izgalmas hullámvasútra ült fel, folyamatosan ingadozva a piaci turbulenciák hatására.


Donald Trump vámháborús intézkedései jelentős felfordulást okoztak a pénzügyi piacokon, extrém ingadozásokkal a részvények és devizák között. A forint árfolyama a hét folyamán folyamatosan változott. A magyar gazdaság különösen érzékeny a kereskedelmi feszültségekre, amit a hitelminősítők is észleltek. Miközben az olaj- és gázárak csökkentek, a magyar tőzsdén - főként az OTP és a Richter teljesítményének köszönhetően - mégis pozitív elmozdulás tapasztalható. A piac továbbra is túlfűtött állapotban van, a vámokkal kapcsolatos hírek dominálják a mozgásokat, és a befektetők idegei a határvonalon feszülnek.

Donald Trump amerikai elnök a vámjaival túlzás nélkül felforgatta a világot és a pénzpiacokat. A váratlan bejelentései miatt hatalmas a bizonytalanság, a tőkepiacok pedig rendkívül szélsőségesen reagálnak. Az egyik nap piros fényben izzanak a tőzsdék, arról születnek a cikkek, hogy vérengzés figyelhető meg szinte az összes részvénynél, majd napokon belül emelkedés következik, mert az Amerikai Egyesül Államok első embere meggondolja magát.

A pénzpiacok ingadozása maradéktalanul visszatükröződik a forint árfolyamának alakulásában. A múlt heti piaci zűrzavar után hétfőn az euró-forint árfolyama már 409 körüli szinten indult. Ezt követően szerdán a kínai-amerikai vámháború okozta feszültség hatására a magyar valuta újabb nehézségekkel nézett szembe, és a befektetők nyomására majdnem 410-ig süllyedt a deviza. Ám szerdán este a helyzet drámaian megváltozott: a forint hirtelen lendületet kapott, és a 409 feletti szintekről 403 alá erősödött az euróval szemben, miután bejelentették a vámok felfüggesztését.

Rodic Ádám, az MBH Elemzési Centrum makrogazdasági elemzője az Indexnek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a vámok felfüggesztésének bejelentése után a befektetői bizonytalanság enyhülését tükrözi a VIX, azaz a félelemindex csökkenése. Emellett az amerikai tőzsdeindexek is jelentős emelkedést mutattak, ami a dollár árfolyamát is 1,093-ra tolta az euróval szemben. Azonban csütörtök délelőtt ezt a növekedést korrekció követte, és a forint ismét a 406-os szint környékén mozgott az euróval szemben.

Fontos megemlíteni, hogy a visszagyengülés egybeesett az euró dollárral szembeni erősödésével. "Csütörtök dél körül érdekes trendek jelentek meg az árfolyamkeresztekben. Az euró sikeresen átlépte az 1,10-es szintet a dollárral szemben, míg a forint 367 körüli értékre emelkedett a dollárhoz viszonyítva. Ennek következményeként az euró-forint keresztárfolyam enyhén 406 alatt stabilizálódott" - foglalta össze az MBH Elemzési Centrum makrogazdasági elemzője.

Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő kiemelkedő elemzője rámutatott, hogy a forint euróval szembeni árfolyamát a héten jelentős ingadozások és egy enyhe gyengülés jellemezte. Ez a gyengülés a régióban tapasztalható kockázatkerülés következménye, és érdekes módon a forint árfolyama a többi régiós valutához képest stabil maradt.

"A héten az euró-dollár árfolyama 1,09-ről 1,14-ig csökkent, ami jelentős értékvesztést tükröz. A piac jelenlegi reakciója azt sugallja, hogy rövid távon az Egyesült Államok dominál a vámügyek terén. Magyarország esetében azonban a vámok negatív hatásúak lehetnek, figyelembe véve gazdaságunk kis méretét, nyitottságát és exportorientált jellegét. Bármilyen piaci zűrzavar hatására a forint általában gyengül, és a befektetők fokozottan óvatosabbá válnak" - nyilatkozta Regős Gábor.

Péntekre úgy tűnt, mintha a devizapiacok megszokott dinamikája ismét feje tetejére állt volna. Ahogy korábban már említettük, a dollár gyengülése általában a forint erősödését hozza magával az euróval szemben, de most egy furcsa jelenség bontakozott ki. A magyar deviza történelmi mélységbe, 360 alá merült a dollárral szemben, míg az euróval szembeni teljesítménye csökkent, és a forint egészen 410 fölé gyengült. Rodic Ádám szakértő szerint ez a helyzet részben a kínai vámemelés következménye, amely az amerikai importot sújtó vámtételeket 84-ről 125 százalékra növelte. Ennek hatására az euró új hároméves csúcsra emelkedett a dollárral szemben, még az 1,14-es szintet is meghaladva.

Az elmúlt napokban tapasztalt dollárgyengülés mögött az említett közvetlen okok mellett a befektetői bizalom megingása is szerepet játszik, ami komoly kihívások elé állítja a globális pénzügyi rendszert. A vámok felfüggesztése, esetleges visszavonása a szakértők szerint önmagában nem biztos, hogy elegendő lesz a több évtized alatt kialakult bizalom helyreállításához.

Fontos megemlíteni, hogy péntek este a Standard and Poor's továbbra is a befektetésre ajánlott kategóriában tartotta Magyarországot, de immár negatív kilátásokkal. Jelenleg csak egy hajszálnyira vagyunk a bóvli kategóriától, de a hitelminősítő döntését a Nemzetgazdasági Minisztérium átmeneti jellegűnek tekinti. Véleményük szerint a kilátás ismét visszaállhat a stabil státuszra. A jelentés egyik kiemelt megfigyelése, hogy a globális kereskedelmi feszültségek közepette nő a gazdaságunk sebezhetősége, mivel Magyarország erősen integrált a világpiacba.

Az export a bruttó hazai termék (GDP) 75 százalékát képezi, melynek jelentős hányada járművekhez és alkatrészeikhez kapcsolódik. A legújabb statisztikák alapján drasztikus csökkenés tapasztalható a hazai ipari termelésben, különösen ezen szektorok terén. A Standard and Poor's elemzése szerint a belföldi kereslet jövőbeli kilátásai is kedvezőtlenek, mivel a magas kamatlábak és az alacsony üzleti, valamint lakossági bizalom visszafogják a gazdasági tevékenységeket.

A nemzetközi környezet alakulását figyelve egyértelmű, hogy a gazdasági diskurzus jelentős változásokon megy keresztül. Az euró erősödése mögött nem csupán a gazdasági teljesítmény áll, hanem az is, hogy a világ egyre inkább tartalékdevizaként tekint erre a valutára. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a dollár globális dominanciájának hirtelen megszűnéséről nem beszélhetünk. Az adott árfolyam mögött a világ központi bankjainak nemzetközi tartalékai jelentős mértékben dolláralapúak, és ezek átalakítása, illetve leépítése időigényes folyamat - fogalmazott az MBH Elemzési Centrum makrogazdasági szakértője.

Regős Gábor véleménye szerint a pénzpiac továbbra is jelentős ingadozásokkal nézhet szembe, és különösen érzékenyen reagálhat a vámokkal kapcsolatos apróbb változásokra. Ez a forint szempontjából kifejezetten hátrányos helyzetet teremt. Az elemző megállapítása szerint az euró-forint árfolyam a jövőben tág határok között, 400 és 420 forint között ingadozhat. Hasonlóképpen vélekedik a helyzetről más szakértők is.

Varga Zoltán, az Equilor senior elemzője, megállapította, hogy a héten jelentős mozgások zajlottak a részvény- és devizapiacokon, amelyeket az amerikai és kínai vámbejelentések generáltak. Elmondása szerint a következő hetekben az euró-forint árfolyama a 400-415-ös sávban mozoghat, míg a dollár-forint esetében a 350-375-ös tartomány tűnik valószínűnek. A kereskedelmi háború következményeként a tőzsdéken várhatóan továbbra is megmarad az extrém volatilitás.

Regős Gábor kifejtette, hogy a vámok kérdése mindenre kihat. Így van ez az olaj- és gázpiaccal is. Az olaj és a gáz esetében a vámbejelentések nyomán a piac elkezdett recessziót árazni, ami csökkenő keresletet és így csökkenő árat jelent. A Brent típusú kőolaj hordónkénti ára a hó elején még 75 dollár volt, most már csak 63. Ez azonban megfelel a hét elejinek, ám a héten volt az árban volatilitás: kedden egy jelentősebb csökkenés 59 dollárig, majd innen emelkedés.

A februárban még 60 eurós megawattórankénti szintet ostromló gázár most 33 euró környékén jár. Itt a héten 36 euróról indultunk, a volatilitás tehét itt is jelentős volt.

A teljesítmény valóban ingadozó volt a héten: hétfőn az árfolyam csökkent, kedden viszont egy jelentősebb növekedés következett be. Szerdán ismét csökkenés tapasztalható, amit újabb emelkedés követett, majd pénteken ismét egy kisebb visszaesés történt. "A piac tehát igencsak volatilis, élénken reagál a beérkező hírekre és pletykákra, folyamatosan keresi a megfelelő irányt" - foglalta össze a helyzetet a Gránit Alapkezelő vezető elemzője.

Fontos megemlíteni, hogy az OTP részvényei a nagy piaci leértékelődést követően - hétfőn több mint 15%-os csökkenést is elkönyveltek - összességében azonban növekvő trendet mutattak. A Mol árfolyama viszont csak mérsékelten változott, ami azt eredményezte, hogy a növekedés is csekélyebb mértékben realizálódott. A Richter részvényei viszont jelentős emelkedést mutattak a héten, akárcsak a Magyar Telekom. „A jelenlegi volatilis piaci környezetben tehát a tőzsde teljesítménye nem volt elmaradott. Figyelembe kell azonban venni, hogy hétfőn a délelőtti órákban a legtöbb részvény drámai visszaesést tapasztalt, amit gyors korrekció követett” - foglalta össze Regős Gábor.

Jövő heti piacbefolyásoló események:

Az elemzők véleménye alapján a következő hét eseményei hasonlóan alakítják a piacokat, mint az előző hetekben. Azonban a makrogazdasági adatok és a kamatdöntések helyett most inkább a vámokkal kapcsolatos bejelentések és fejlemények játszhatnak döntő szerepet a piaci mozgásokban.

Related posts