Nyári hónapok: Tudatos döntések útján A nyár a pihenés és a szórakozás időszaka, de emellett remek lehetőséget nyújt arra is, hogy tudatos döntéseket hozzunk. Akár a szabadidős tevékenységeink, akár a táplálkozásunk terén, érdemes figyelmet fordítani arr

A napfényes időszakok hossza és a szabadban töltött órák mindannyiunkban komoly hangulatváltozást képesek előidézni. Az évszakok váltakozása önmagában is jobb kedvre deríti az embereket, mégis, mintha a nyári hónapok beköszöntével intenzívebben éreznénk azt, hogy valami megújulóban van. Az illatos fák és a csicsergő madarak ugyanakkor elterelhetik a figyelmünket arról, hogy odafigyeljünk magunkra (különösen a bőrünkre) és a környezetünkre, pedig ilyenkor ez az egyik legfontosabb feladatunk!
A napfény varázslatos erejét nemcsak tudományos kutatások támasztják alá, hanem a mindennapi élet apró örömei is. Gondoljunk bele, milyen csodás érzés, amikor a nyári eső friss illata betölti a levegőt, vagy amikor a virágzó akác és orgona illata körülölel minket. Emlékezzünk a boltban található öblítők és lakásillatosítók neveire is, amelyek a záporokkal vagy az évszakokkal kapcsolatos nosztalgikus álmokat idéznek fel bennünk. Egy csésze gőzölgő kávé vagy egy hűsítő pohár limonádé igazán különlegessé válik, ha egy napfényes teraszon élvezzük, különösen, ha barátok társaságában osztozunk az ízekben és a beszélgetések örömében. Ne feledkezzünk meg a testet-lelket felfrissítő reggeli futásokról vagy a hétvégi kirándulásokról sem, melyek nem csupán a szabadban való tartózkodás élményét adják, hanem a közös pillanatok varázsát is. Ezek az apró, de annál értékesebb élmények mind hozzájárulnak a boldog és kiegyensúlyozott élethez.
Bármit is csinálunk a szabadban, egy dologról sosem szabad megfeledkeznünk: az UV-sugárzásról! A bőrünk védelme nyáron kiemelten fontos, hiszen a napozás élvezetes pillanatai mellett a biztonság is kulcsfontosságú. Mit tehetsz a nap káros hatásainak minimalizálása érdekében? Mindig használj speciális napvédő készítményeket, amelyek segítenek megóvni a bőrödet! Ha tudod, hogy könnyen leégsz, érdemes hosszú ujjú, légáteresztő ruházatot viselni, és ne feledkezz meg a sapkádról vagy szalmakalapodról se. Ezek az apróságok jelentősen növelik a nyári kalandjaid biztonságát. Talán meglepő, de a felelőtlen napozás ugyanolyan káros lehet, mint a dohányzás! A jó hír viszont az, hogy még a napfény ártalmas hatásait is lehet csökkenteni tudatos választásokkal.
A dohányzás éppúgy ártalmas, mint az UV-sugárzás! Mindkettő komoly hatással van az egészségünkre.
Bár ma már egyértelmű, hogy a dohányzás minden formája súlyosan károsítja az egészséget, és számos betegség kiváltó oka lehet, a valóság az, hogy világszerte több mint egymilliárd ember folytatja ezt a szokást. Magyarországon pedig a statisztikák szerint több mint 2 millió ember gyújt rá rendszeresen. Ez a helyzet nem csupán a dohányzókra, hanem a társadalom egészére hatással van, így elengedhetetlen, hogy foglalkozzunk a dohányzás ártalomcsökkentési lehetőségeivel, és keressük a megoldásokat e káros szokás visszaszorítására.
A tudomány jelenlegi ismeretei alapján a dohányzással összefüggő megbetegedések fő felelőse nem annyira a nikotin, hanem inkább az égés során keletkező füst és kátrány. Noha a nikotin nem közvetlenül kapcsolódik a rákos megbetegedésekhez, ez nem jelenti azt, hogy ártalmatlan lenne. A nikotin fogyasztása ugyanis súlyos egészségügyi kockázatokkal jár: függőséget okoz, és emeli a szívfrekvenciát és a vérnyomást is. A cigaretta égése során keletkező füst számos vegyi anyagot tartalmaz, ezek közül az Amerikai Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatala (FDA) 93-at kifejezetten károsnak vagy potenciálisan károsnak minősített. Fontos megjegyezni, hogy a cigarettafüst nemcsak a dohányzókra, hanem azok környezetére is ártalmas, így gyakorlatilag bárki ki van téve a füst okozta egészségügyi kockázatoknak.
Ezért a legjobb megoldás, ha elkerüljük a dohányzást már a kezdetektől fogva, így maximálisan védhetjük meg saját és szeretteink egészségét. Amennyiben már elkezdtük ezt a káros szokást, fontos, hogy minél előbb lépéseket tegyünk a leszokás érdekében, hiszen a nikotin- és dohánytartalmú termékek teljes elhagyása az egyetlen módja annak, hogy a dohányzás okozta károkat teljesen megszüntessük. Ugyanakkor sok felnőtt dohányos sajnos nem tudja elhagyni ezt a szokást. Számukra érdemes megismerni az ártalomcsökkentési lehetőségeket, hogy egészségüket a lehető legjobban megóvhassák.
Ma már léteznek a cigarettánál akár 70-95 százalékkal alacsonyabb károsanyag-kibocsátással járó füstmentes alternatívák, amelyek a hagyományos dohánytermékeknél lényegesen alacsonyabb károsanyag-kitettséggel járnak azon felnőttek számára, akik nem szoknak le. Míg az ismert káros anyagnak való kitettség csökkenése - különböző mértékben - az egyes füstmentes technológiáknál bizonyított, addig arról, hogy ez egyben a dohányzás okozta betegségek kockázatát csökkenti-e, és ha igen, milyen mértékben, még folynak a hosszú távú kutatások.
A hasonló működési elvű technológiák között jelentős eltérések figyelhetőek meg, és az egyes technológiákra való váltás különböző mértékű, relatív ártalomcsökkentést kínálhat. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ezek a megoldások sem mentesek a kockázatoktól, mivel például nikotint is tartalmazhatnak. A füstmentes alternatívák közé tartozik többek között az e-cigaretta, a dohányhevítéses módszer, valamint a dohánytól mentes nikotinpárnák.
Egy dolog azonban biztos: a dohányzás minden formája káros, ezért a dohányzás ártalmait kizárólag csak úgy kerülhetjük el, ha véglegesen felhagyunk a dohány- és nikotintartalmú termékek fogyasztásával, azaz ha el sem kezdünk dohányozni, vagy ha már rászoktunk, akkor pedig minél hamarabb leszokunk róla.