Trumpék "béketerve" alapján Ukrajna számára az lenne a javasolt megoldás, hogy lemondjon az orosz megszállás alatt álló területeiről.


Amerika egy olyan békekeretet kínál, amely a harcok leállításáért cserébe informálisan elismerné az orosz irányítást a Krím és Ukrajna szinte minden más, a 2022-es háborús kezdete óta megszállt területén – számolt be róla az Axios hírportál.

A hírek szerint Washington a múlt héten Párizsban bemutatott javaslat részeként fontolóra veszi az Oroszországgal szemben 2014 óta érvényben lévő szankciók visszavonását. Továbbá, az Oroszország által elfoglalt harkivi terület egy apró részének átadását is tervezi Ukrajnának.

Az Axios szerint a zaporizzsjai atomerőmű ukrán területnek számítana, de azt az USA üzemeltetné. Az ott termelt villamos energiát Ukrajnának és Oroszországnak is szállítanák. A javaslatra szerdán várható válasz a jelentés szerint.

A The Wall Street Journal korábbi információi szerint a Fehér Ház várakozással tekint Kijev válaszára a Moszkvának tett engedményekkel kapcsolatos javaslatokkal kapcsolatban. A jelentés szerint Ukrajnának nem csupán a NATO-tagságáról kellene lemondania, hanem az Oroszország által 2014-ben elcsatolt Krím félszigetről is. Amennyiben Kijev hozzájárulását adja, a tervezett intézkedéseket a jelentések alapján bemutathatják Moszkvának.

Az Axios információi szerint egy, az ukrán kormányhoz közel álló forrás megosztotta, hogy a javaslatot erősen elfogultnak minősítik Oroszországgal szemben. "A dokumentum egyértelműen hangsúlyozza, hogy Oroszország milyen konkrét előnyökhöz jut, míg Ukrajna számára csak homályos és általános utalásokat tesz arra, hogy mit is nyerhet" – tette hozzá a forrás.

A Financial Times információi szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök az ukrajnai konfliktus lezárásáról folytatott tárgyalások során, amelyek az Egyesült Államokkal zajlanak, javasolta az ellenségeskedések ideiglenes leállítását a jelenlegi frontvonal mentén. A lap keddi beszámolója három, a helyzetet jól ismerő forrásra hivatkozva arról számolt be, hogy Putyin ezt a javaslatot a hónap elején Szentpéterváron tette, ahol az amerikai különmegbízottal, Steve Witkoffal egyeztetett.

Ugyancsak a Financial Times jelentette, hogy Miután Donald Trump azzal fenyegetőzött, hogy felfüggeszti az Ukrajna és Oroszország közötti békeközvetítést, ha nem születik hamarosan megállapodás, Vlagyimir Putyin hirtelen felajánlotta, hogy leállítja az ukrajnai inváziót a teljes jelenlegi frontvonalon.

A The New York Post által hivatkozott egy népszerű amerikai kormányzati tisztviselő kijelentette, hogy Trumpék tervei között szerepelhet európai katonai egységek Ukrajnába küldése, mint "ellenálló erő", amely a tűzszünet betartását felügyelné.

"Az ellenálló erő része azoknak a biztonsági garanciáknak, amelyeket az ukránok szeretnének, és reméljük, hogy meg is kapnak" - mondta a tisztviselő.

Ezen kívül a javaslat egy olyan különleges békefenntartó misszió létrehozását is előirányozza, amelyben Ukrajna, Oroszország és egy NATO-n kívüli harmadik ország képviselői működnének együtt. Ez a misszió felügyelné a frontvonalakat, és garantálná a tűzszünet betartását. A tisztviselő emellett megjegyezte, hogy az Egyesült Államok pénzügyi támogatással hozzájárulhatna a kezdeményezéshez, ám katonai erőket nem küldene a helyszínre.

Egy amerikai magas rangú tisztviselő nyilatkozata szerint a múlt héten Párizsban zajló egyeztetések során Ukrajna állítólag készséget mutatott arra, hogy területeinek 20%-át elengedi, feltéve, hogy ezt a területet csupán "de facto" elismerés keretein belül kezelik, nem pedig "de jure" formában. Ez magában foglalja a jelenleg orosz megszállás alatt álló területeket is.

"A 'de facto' azt jelenti, hogy elismerjük, hogy az oroszok megszállva tartják ezt a területet, de nem mondjuk, hogy Ukrajna örökre lemond róla" - közölte a The New York Post által idézett tisztviselő.

Volodimir Zelenszkij elnök április 22-én Kijevben tartott sajtótájékoztatóján határozottan kijelentette, hogy Ukrajna semmilyen körülmények között nem fogja jogilag elismerni a Krím orosz megszállását. "Nincs miről diskurálni. Ez sérti az alkotmányunkat, és ez a terület a miénk, az ukrán nép otthona" - hangsúlyozta az elnök az újságírók előtt.

A nyilatkozat válaszként érkezett, miszerint az amerikai béketerv magában foglalja a Krím orosz területként való elismerését, ami az ukrajnai konfliktus lezárására irányuló, az Egyesült Államok által szorgalmazott javaslat része.

Zelenszkij figyelmeztetett arra, hogy a Krímről folytatott bármilyen eszmecsere veszélyeztetheti a tárgyalások függetlenségét, mivel azok a Kreml által meghatározott keretek közé szorulhatnak. Úgy véli, hogy az ilyen jellegű javaslatok valójában Vlagyimir Putyin orosz elnök "stratégiáját" segítenék elő.

Kijev és európai szövetségesei a Krím 2014-es orosz annektálása előtti országhatárok teljes visszaállítását követelik, míg Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter nemrég "irreálisnak" nevezte, hogy Ukrajna visszatérjen a 2014-es határokhoz.

Az Egyesült Államok, több európai szövetséges és Ukrajna külügyminiszterei és biztonsági tanácsadói szerdán Londonban folytatják megbeszéléseiket az orosz agressziós háború befejezéséről.

Az első hírekkel ellentétben azonban Marco Rubio amerikai külügyminiszter nem lesz jelen a találkozón - jelentette be minisztériumi szóvivője. Keith Kellogg amerikai különmegbízott a tervek szerint részt vesz a tárgyaláson.

Related posts