Trump teljes mértékben büntetővámmal riogatja azokat az országokat, amelyek kihívást jelentenek a dollár dominanciájára.


"Vége annak, hogy a BRICS-országok megpróbálnak leválni a dollárról, miközben mi csak állunk és nézzük" - mondta Donald Trump az Egyesült Államok következő elnöke, aki százszázalékos büntetővámot vetne ki az amerikai gazdasági hegemónia megtörésén dolgozó országokra.

Trump arra figyelmeztette a Kínát és Oroszországot is magában foglaló országok szövetségét, hogy ne alakítsanak ki új valutát, különben büntetővámokat vezet be – számolt be róla a CNN. Továbbá hangsúlyozta, hogy bármilyen, más pénznem támogatása következményekkel járna.

Brazília elnöke, Lula da Silva tavaly egy merész ötlettel állt elő: közös dél-amerikai valuta bevezetésével próbálná csökkenteni a régió dollártól való függőségét. Ez a lépés különösen előnyös lehetne olyan országok számára, mint Oroszország, Kína és Irán, amelyek nyugati szankciókkal néznek szembe. Ugyanakkor a CNN elemzése szerint a tagállamok közötti gazdasági és politikai eltérések jelentős akadályt jelentenek a közös valuta megvalósításában, így ennek megvalósulása jelenleg nem tűnik valóságnak.

Trump nem először hívja fel a figyelmet a BRICS-országokkal kapcsolatos aggodalmaira; már régóta a protekcionista gazdaságpolitika élharcosának számít. Véleménye szerint a dollár már évek óta nyomás alatt áll. Tavaly Kína, India, Brazília, Oroszország és Dél-Afrika közösen vizsgálták a dollár kikerülésének lehetőségeit. Trump és tanácsadói folyamatosan keresik azokat a módszereket, amelyekkel, ha győznek, büntetni tudják azokat az országokat, amelyek nem a dollárt választják a kétoldalú kereskedelem során.

Az említett országokat is tömörítő BRICS csoporttól évek óta remélik az Egyesült Államok és szövetségesei által dominált, egypólusúnak nevezett világrend megrendítését - ennek pedig fontos megállója volna a dollár megkerülése. Oroszország és Kína kereskedelme rubelben és jüanban zajlik, Brazília és Kína szintén a jüant és a brazil reált használja, és India is megegyezett az Egyesült Arab Emírségekkel a nemzeti valutában történő kereskedelemről.

A pénzügyi függetlenedésre tett kísérlet egyik szereplője a 2010-es évek közepén közösen létrehozott Új Fejlesztési Bank volt, amely az IMF-fel és a Világbankkal hivatott versenyezni. Ugyanakkor a bank eddig a kölcsöneinek több mint felét dollárban folyósította.

A csoport októberi csúcstalálkozóján Vlagyimir Putyin arra törekedett, hogy demonstrálja, milyen mértékben kudarcot vallottak a nemzetközi közösség próbálkozásai az ő elszigetelésére.

Orbán Viktor a tusnádfürdői beszédében a BRICS csoportot emelte ki, mint a világrendszerváltás egyik kulcsszereplőjét. Kiemelte, hogy "létezik ez a BRICS nevű képződmény", valamint a Sanghaji Együttműködési Szervezet, ahol a keleti államok új világgazdaságának megteremtésén dolgoznak. Orbán véleménye szerint ez a folyamat elkerülhetetlen, mivel Ázsia demográfiai, technológiai és tőkeelőnnyel rendelkezik. A katonai erő kiegyenlítődése is a nyugati és keleti hatalmak viszonyát alakítja. A miniszterelnök azt is hangsúlyozta, hogy a jövőben keleten várhatóak a legjobb vállalatok, egyetemek, kutatóintézetek és a legnagyobb tőzsdék.

Related posts