Trump külügyminisztere: Ez nem vicc, komolyan fontolóra vesszük Grönland megvásárlását.


Úgy tűnik, az amerikai kormányzat tényleg komolyan gondolja, hogy magához csatolja a világ legnagyobb szigetét.

"Nem vicc" – hangsúlyozta Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere, Donald Trump amerikai elnök ambiciózus tervével kapcsolatban, amely Grönland megvásárlására irányul. Rubio kifejtette, hogy Dánia autonóm területének megszerzése az amerikai nemzeti érdekek szempontjából kulcsfontosságú, és ezt a kérdést sürgősen kezelni kell.

Donald Trump egy január 7-i sajtótájékoztatón fejtette ki véleményét, miszerint Grönlandot az Egyesült Államok területévé kellene nyilvánítani a nemzetbiztonság megerősítése érdekében, valamint a kínai és orosz fenyegetések kivédésére. A volt elnök azt is megemlítette, hogy nem zárja ki a katonai beavatkozás lehetőségét sem, hogy megszerezze a 57 ezer lakosú Grönlandot, amely a Föld legnagyobb szigetének számít.

Marco Rubio a Sirius XM csatorna egyik műsorában úgy fogalmazott, hogy a republikánus amerikai elnök meg akarja vásárolni a szigetet, és azért nem zárt ki egy korábbi nyilatkozatában katonai kényszert, hogy legyen ütőkártyája a tárgyalóasztalnál. "Itt nem a földterület puszta megszerzéséről van szó. Ez nemzeti érdekünkben áll és ezt meg kell oldanunk" - fogalmazott.

Marco Rubio az interjú során felhívta a figyelmet arra, hogy az Északi-sarkvidék kulcsfontosságú lesz a hajózási útvonalak szempontjából. Hozzátette, hogy az Egyesült Államoknak képesnek kell lennie ezeket megvédeni, és figyelmeztetett, hogy Washington riválisa, Kína szintén erősítheti ottani jelenlétét.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy négy éven belül Grönland az Egyesült Államok tulajdonában lesz-e, Marco Rubio azzal felelt, hogy "nyilvánvalóan ez elsődleges fontossággal bír az elnök számára és ezt világossá tette (...) Nem vagyunk még abban a helyzetben, hogy megvitassuk, pontosan hogyan fogunk taktikai értelemben eljárni". "Úgy gondolom, amiben biztosak lehetnek, hogy mostantól számítva négy éven belül érdekeink az Északi-sarkvidéken nagyobb biztonságban lesznek" - fogalmazott a tárcavezető.

Múte Egede, Grönland miniszterelnöke, már többször is kifejezte véleményét a térség függetlenségének fontosságáról, hangsúlyozva, hogy a sziget nem eladó, és a helyi közösség kezében van a jövőjük alakítása. A legfrissebb közvélemény-kutatás eredményei szerint a grönlandiak túlnyomó többsége elutasítja azt a lehetőséget, hogy Grönland az Egyesült Államok részévé váljon.

Related posts