Tömegek vonultak az utcákra az Egyesült Államokban, hogy kifejezzék ellenérzéseiket Trump és Musk politikája ellen.
A szervezők három konkrét célt fogalmaztak meg:
A tüntetésekhez számos civil szervezet, veteránok, nőjogi csoportok, szakszervezetek és LMBTQ+ érdekvédők is csatlakoztak. Az eseményekre mintegy 600 ezren regisztráltak, és demonstrációkat tartottak többek között Londonban és Párizsban is - számolt be róla a CNN.
Washingtonban több demokrata képviselő is hangot adott véleményének. Jamie Raskin határozottan kritizálta az elnök politikai lépéseit, és Trump vezetési stílusát Mussoliniéhoz hasonlította. Ilhan Omar hangsúlyozta, hogy ha az emberek olyan társadalomban szeretnének élni, ahol még mindig érvényes az alkotmány és fontos a közösségi felelősségvállalás, akkor "harcolniuk kell érte". Maxwell Frost floridai képviselő is figyelmeztetett, hogy az autoriter rezsimek soha nem elégszenek meg, folyamatosan próbálják feszegetni a határokat - és ez most sincs másképp.
A tüntetés egyik kiváltó oka az volt, hogy a Trump-Musk-féle kormányzati politika brutális leépítéseket hajt végre. A Szövetségi Kormány Hatékonyságáért Felelős Hivatal élén Musk a közkiadások radikális csökkentését szorgalmazza, aminek következményeként több mint 121 ezer szövetségi dolgozót bocsátottak el. A USAID, amely a világ legszegényebbjeinek nyújt segítséget, gyakorlatilag leállt, a társadalombiztosítási hivatalban pedig átszervezések zajlanak.
A bevándorlásügyi intézkedések kapcsán a demonstrálók hangsúlyozták a jelentős deportálási terveket, és felhívták a figyelmet arra, hogy több esetben téves döntések születtek – például egy salvadori férfit tévedésből toloncoltak ki az országból. Ezzel párhuzamosan a klímavédelem terén a Trump-kormányzat több környezetvédelmi szabályozást visszavonásra szánja, miközben a fosszilis energiahordozókra alapozva kívánja formálni az ország jövőjét.
Frost képviselő szavai szerint "Amerikában az autoritarizmus alattomosan teret nyer, és ezt a folyamatot korrupt milliárdosok, valamint óriáscégek irányítják." Különösen nagy figyelmet keltett Mahmoud Khalil palesztin menekült ügye, akinek zöldkártyáját visszavonták, csupán azért, mert részt vett egy egyetemi demonstráción.
Bár a legtöbb esemény békésen zajlott, Lafayette városában a tüntetés közben egy autós fegyvert vett elő, miután elállták az útját demonstrálók. A rendőrség végül nem emelt vádat ellene, mert nem célzott senkire.