A Kodolányi Egyetem izgalmas kezdeményezés keretében Taylor Swift életéről és munkásságáról indít kurzust. Az előadás során a hallgatók mélyebb betekintést nyerhetnek a népszerű énekesnő zenei karrierjébe, lírai világába, valamint a popkultúrára gyakorolt


"Minden rendszer átalakul, amelynek mércéje a Taylor Swift-jelenség" - nyilatkozta az Indexnek Domokos Tamás, a székesfehérvári Kodolányi Egyetem elnöke. Az amerikai példára építve a 36 éves popsztár tantárgyként is megjelent az oktatásban. A "taylorizmus" egy különleges jelenség: az énekesnőt nem a popipar teremtette meg, hanem éppen ellenkezőleg, ő innovatív megoldásokkal alakította át annak működését.

Az utóbbi években a világ felsőoktatásába belépett egy új generáció, amelynek világlátása, gondolkodásmódja, tanulási stratégiái és nyelvi készségei alapvetően eltérnek a korábbi évtizedek egyetemi polgárainak jellemzőitől. Domokos Tamás, a Kodolányi Egyetem elnöke szerint ezek a fiatalok szenzitívek, nyitottak és globális perspektívával rendelkeznek, ami megköveteli, hogy az egyetemeken a 2020-as években másképp és más tartalommal tanítsanak nekik. Felmerült az a koncepció is, hogy a képzési programokat radikálisan átalakítanák, hogy így felkészíthessék a hallgatókat az élethosszig tartó tanulás kihívásaira.

Az elnök, aki szociológiai háttérrel rendelkezik, rámutatott arra, hogy a Z generáció és a következő nemzedékek életében a hagyományos értelemben vett állandó szakmák és munkahelyek eltűnnek a háttérbe. A jövő folyamatos változása és rugalmassága jellemzi majd életüket, ahol minden elérhető és átalakítható, így a karrierútjaik is új formákat ölthetnek.

A mai világban a szakmák jelentős hányada nem évtizedek alatt, hanem csupán néhány év leforgása alatt eltűnik. Ezért jogosan vetődik fel a kérdés: hogyan tud egy egyetem helytállni a folyamatosan átalakuló globális környezetben, miközben megőrzi alapvető küldetését és felelős szerepét a gazdaság és a társadalom terén?

- Mit gondoltok erről? - tette fel a kérdést Domokos Tamás, aki hangsúlyozta, hogy az alapképzés során elsősorban a széleskörű kompetenciák fejlesztésére kell összpontosítaniuk, függetlenül a választott szakoktól. Szerinte fontos, hogy az egyetemi hallgatók számára elegendő időt biztosítsanak, hogy 18 és 21 éves koruk között felfedezhessék a saját érdeklődési terüket. Ahogy fogalmazott, nem lenne célszerű, hogy ilyen fiatalon életre szóló szakmát vagy szakterületet válasszanak.

"Aki ma a fiatalokat a korai pályaválasztás irányába tereli, az valójában a jövőjüket kockáztatja" - figyelmeztetett a Kodolányi Egyetem elnöke. "Amennyiben csökkentjük a szakspecifikus elméleti ismereteket az egyetemeken - tette hozzá -, akkor milyen tantárgyak keretein belül tudunk majd megfelelni annak a célnak, hogy globális látásmódot, problémamegoldó képességeket, együttműködési készségeket, önismeretet és kritikai gondolkodást fejlesszünk ki a hallgatókban?"

Az elnök szerint a Kodolányi válasza, hogy olyan globális, komplex jelenségek gyakorlatorientált feldolgozásával és (újra) értelmezésével, amelyhez közvetlenül tudnak kapcsolódni a hallgatók.

Taylor Swift egy igazán különleges és sokszínű művész, aki folyamatosan megújul és fejlődik. Zenei pályafutása során képes volt különböző stílusokat ötvözni, a countrytól a popon át a rockig, így mindig friss és izgalmas tartalommal rukkol elő. Emellett a lírai tehetsége révén olyan személyes és érzelmes dalokat alkot, amelyek sokak szívéhez eljutnak. Taylor nemcsak zenéjével, hanem a közéleti szerepvállalásával és a rajongóival való kapcsolattartásával is kiemelkedik, így egy igazi kulturális ikon lett.

- fogalmazott a szociológus. Szerinte nemcsak őrületes zenei tehetség, egy első számú popsztár, hanem emellett kiváló üzletasszony, aki tökéletes módon használja a közösségi médiát és elnyerte mindenféle ember szimpátiáját.

Taylor Swift mesteri szinten űzi a rajongás fenntartását: egy jól megtervezett, hálózati modellben működő csapatot vezet, és rendkívül érzékenyen reagál a társadalmi és személyes kihívásokra. Domokos Tamás szerint "kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy a világ eseményeit és működését ezen a szemléleten keresztül közelítsük meg a közönség számára."

A Kodolányi Egyetem elnöke úgy látja, hogy a "taylorizmus" jelensége egy különös, ellentétes irányt mutat. "Itt nem arról van szó, hogy egy zenei tehetség építkezik egy iparág keretein belül, hanem arról, hogy ő maga proaktívan és innovatív módszerekkel alakítja át a popzene világát, sőt, újraformálja a popsztárok társadalmi, gazdasági és politikai szerepét" - mondta a szociológus. Szerinte a tehetség, a piaci ismeretek és az önazonosság folyamatos ápolása elengedhetetlen a siker érdekében. Emellett a hagyományos hierarchiákat felváltó networking, ami életünk szinte minden területén - legyen szó családról, ellátási láncokról, médiáról, vásárlásról vagy fogyasztásról - jelen van, szintén kulcsfontosságú ismeret és készség a mai világban.

Arra a kérdésre, hogy milyen hatással van a jelenség a gazdaságra, a politikára vagy a nyelvészetre, Domokos Tamás - aki a Taylor Swift kurzus egyik előadója - elmondta: a legtöbb ágazatra hatással van, de azt nem gondolja, hogy döntő befolyással is lenne, gondolhatunk itt a sikertelen politikai mozgósításokra.

Az elnök-szociológus véleménye szerint sokkal inkább egyfajta indikátorként kell a Swift-jelenségre tekinteni: változóban van a világ, a megszokott megoldási módszerek nem, vagy egyre kevésbé működnek és új utakat keresünk a problémák megoldására. Nem a mi, hanem a hogyan a fő kérdés.

Minden rendszer, legyen az nyelvi, gazdasági, politikai vagy családi, folyamatosan átalakul. A Taylor Swift-jelenség pedig egyfajta mércéje ennek a változásnak, hiszen ő nem csupán egy művész, hanem a modern kultúra és társadalmi dinamika kifejeződése is.

- vélekedett erről a szakember, hozzátéve: egy kiváló eszköz az egyetemi oktatásban. Nem véletlenül a magyar felsőoktatásnál innovatívabb amerikai egyetemeken bukkant fel először tananyagként Taylor Swift pár évvel ezelőtt.

Related posts