Szijjártó: Von der Leyen durván megszegi a szabályokat | 24.hu

A kormány minden rendelkezésére álló eszközt mozgósít a Von der Leyen-Zelenszkij terv meghiúsítása érdekében. E terv, amelyet a külgazdasági és külügyminiszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában bírálva említett, "komoly károkat okozna a közép-európai országok gazdaságában, és általánosságban véve az európai gazdaságot is egy újabb súlyos csapással sújtaná" - tette hozzá az MTI beszámolója szerint.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Európában a földgáz ára már most is kétszer-háromszor magasabb, mint az Egyesült Államokban, míg az elektromos áram költsége négy-öt alkalommal magasabb, mint amit a gazdasági szereplők Kínában tapasztalnak. Az európai gazdaság versenyképessége az utóbbi években drámaian csökkent, ami nagyrészt az energiaárak meredek emelkedésének tudható be, amelyet a "kudarcot vallott brüsszeli politika" és a szankciós intézkedések idéztek elő – tette hozzá.
A tárcavezető kijelentette, hogy amióta kitört a háború Ukrajnában, az ukránok folyamatosan azon dolgoznak, hogy az Európai Unió szankcionálja az energiahordozók importját. Volodimir Zelenszkij elnök már három éve arra törekszik, hogy az EU tiltsa be a földgáz, a kőolaj és a nukleáris fűtőelemek Oroszországból való beszerzését. Emellett megjegyezte, hogy Ursula Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, aki az utóbbi években "jelentős károkat okozott az EU-nak", jelenleg minden eddiginél határozottabban áll ki Zelenszkij mellett, és Brüsszel is fokozottan támogatja Ukrajnát. E támogatás egyik aspektusa az, hogy a magyar emberekkel kívánják megfizettetni Ukrajna további támogatásának költségeit - tette hozzá.
Szijjártó Péter bejelentette, hogy az energiaügyi tanács hétfőre tervezett ülésén "szükséges figyelembe venni az elképesztő európai képmutatást" is. Kiemelte, hogy egyértelműen látszik, hogy a helyzet továbbra is...
A folyosókon való magabiztos szónoklás után a tárgyalóteremben szinte mindenki egyöntetűen követi a megszokott irányvonalat.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a szlovákok talán kivételt képeznek e szabály alól, hiszen a múlt héten többször is találkoztak a szlovák külügyminiszterrel egyeztetés céljából.
A Von der Leyen-Zelenszkij terv nem csupán Magyarország, hanem Szlovákia energiaellátását is jelentős kihívásokkal és veszélyekkel terheli.
- mondta.
Hangsúlyozta, hogy a hétfői ülés során Magyarország közösen lép fel a szlovákokkal a Von der Leyen-Zelenszkij terv ellen. Kifejtette, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy megakadályozzák, hogy a magyar emberek és családok kétszer-háromszor-négyszer annyit költsenek a rezsire, "csupán azért, mert Von der Leyen elnök megfelel Zelenszkij elnök követeléseinek, és ezzel megszorítja Magyarországot, valamint Európát az orosz energiahordozók elvágásával."
A tárcavezető hangsúlyozta, hogy "Brüsszel demokráciabajnokai és jogállamiságbajnokai most drámai módon semmibe veszik az európai normákat." Az elmúlt másfél évtized során Brüsszel "mikroszkóppal elemezte minden egyes magyar jogszabályt", alaposan megvizsgálva, hogy teljes mértékben megfelelnek-e az európai előírásoknak. Most viszont "maga az Európai Bizottság, sőt, Von der Leyen is brutálisan áthágja az európai szabályokat" - tette hozzá.
Kiemelte, a nemzeti energiapolitika összeállítása tagállami hatáskör, tehát "senkinek semmi köze sem Brüsszelben, sem Kijevben nincsen ahhoz, hogy Magyarország vagy bármely más európai uniós tagország kitől vesz energiahordozót, mikor veszi azt, hogyan veszi azt, mennyi pénzért veszi azt." Hangsúlyozta, "ugyanígy az európai szabályok brutális és szégyentelen áthágása az", hogy egy kereskedelempolitikai intézkedésbe ágyazva, annak álcázva akarnak szankciós intézkedést hozni. Szijjártó Péter kifejtette, a szankciókhoz egyhangú döntésre van szükség, a kereskedelempolitikai intézkedésekhez viszont elég a többség is. Emiatt egy tartalmában szankciós intézkedést kereskedelempolitikai intézkedésnek álcáznak, "így hágják át az európai szabályokat, így veszik semmibe a tagállamok akaratát" - mondta.
A miniszter a rádióadásban kifejtette, hogy technikai szempontból lehetetlen az ország energiaellátását biztosítani orosz energiahordozók nélkül, hangsúlyozva, hogy az energia kérdése nem csupán politikai diskurzus. "Az energia egy fizikai probléma, és az energiahordozókat onnan lehet beszerezni, ahonnan a csővezetékek Magyarországra érkeznek" – tette hozzá. Kiemelte, hogy amennyiben Magyarország nem jutna orosz forrásokhoz, az "drámai áremelkedést vonna maga után" az ország számára. A miniszter hangsúlyozta, hogy a kormány nem hajlandó kockára tenni Magyarország energiaellátását, hiszen felelősségük, hogy a magyar családok otthonaiban biztosítva legyen a fűtés és a meleg víz, valamint hogy a gyárak zavartalanul működhessenek. Elmondta, hogy "kemény összecsapásra" számít hétfőn, és a következő hetekben mindent el fognak követni annak érdekében, hogy az ország energiaellátása stabil maradjon, valamint megakadályozzák, hogy a magyar családok rezsiköltségei drasztikusan, akár három- vagy négyszeresére emelkedjenek "csupán azért, mert Brüsszel a kijevi támogatást helyezi előtérbe." (MTI)