Szijjártó világossá tette, hogy mi szükséges ahhoz, hogy biztosítani lehessen az Oroszország ellen hozott szankciók folyamatos érvényben tartását.


A külügyminiszter véleménye szerint az Európai Bizottságnak biztosítania kell, hogy hatékonyan lépjen fel az uniós tagállamokat érintő energiabiztonsági kockázatokkal szemben.

A hétfői tanácsülés során az európai uniós külügyminiszterek döntik el, hogy a magyar kormány milyen álláspontot képvisel. Az alapvető kérdés az, hogy az Európai Bizottság vállal-e garanciát arra, hogy a jövőben aktívan fellép minden olyan helyzetben, amikor harmadik országok fenyegetik az uniós tagállamok energiabiztonságát - tájékoztatta a külgazdasági és külügyminiszter a közvéleményt a Facebookon.

Szijjártó Péter a Facebook-oldalán kifejtette véleményét, miszerint három év elteltével már világosan látható, hogy az Oroszország ellen hozott szankciók súlyos kudarcot vallottak. A politikus hangsúlyozta, hogy ezek az intézkedések drámai mértékű károkat okoztak Európának, különösen Magyarországnak, ahol a gazdaságot körülbelül 19 milliárd euró, azaz mintegy 7500 milliárd forint veszteség érte. Emellett Szijjártó aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Ukrajna folyamatosan olyan lépéseket tesz, amelyek veszélyeztetik a magyar és közép-európai energiabiztonságot.

"Ez így nem folytatódhat! Ahogyan azt is be kell fejezni, hogy az Európai Bizottság nem a tagállamok érdekeit védi, hanem a tagjelölt Ukrajna érdekeit" - fogalmazott Szijjártó a Facebookon.

Ha magyar vétó lenne a szavazás vége, akkor az Oroszország ellen bevezetett EU-s szankciók január 31-én megszűnnének. Azonban az EU készül erre az eshetőségre is, és ebben az esetben rendkívüli csúcsot hívhatnak össze, hogy meggyőzzék Orbán Viktort a szankciók fenntartásának helyességéről. Erről itt írtunk bővebben.

Related posts