Száz év elteltével újra felfedeztek egy fáraósírt Egyiptomban: megnyílt II. Thotm sírja.

Valószínűleg hasonló élményt élt át legutóbb Howard Carter, amikor először lépett be Tutanhamon titokzatos sírhelyére.
II. Thotmesz fáraó sírját felfedezték az egyiptomi Luxorban, a híres Királyok völgye szomszédságában – jelentette be a kairói műemlékvédelmi minisztérium.
A legfrissebb információk szerint egy egyiptomi-brit régészcsapat felfedezte a 18. dinasztia uralkodóinak utolsó, még feltáratlan temetkezési helyét. Ez a felfedezés különösen jelentős, hiszen ez az első alkalom, hogy hasonló leletre bukkantak, mióta Howard Carter 1922-ben rábukkant Tutanhamon híres sírjára. A tárca bejelentette, hogy a sírkamra bejáratát már 2022-ben azonosították, de a tényleges feltárásra csak most került sor, így újabb izgalmas titkokra derülhet fény az ókori Egyiptom történetében.
A 18. dinasztia, amely az ókori Egyiptom Újbirodalmának első dinasztiájaként ismert, i. e. 1550-től 1292-ig terjedő időszakban uralkodott, és ez a több mint kétszázötven év nem csupán a fáraók hatalmát, hanem Egyiptom virágzását is meghatározta. Ezen időszak alatt Egyiptom a világ egyik legjelentősebb és leggazdagabb birodalmává vált, gazdasági és kulturális szempontból pedig a történelem egyik csúcsát élte meg.
Ez a korszak számos híres fáraó szülőhelye, köztük Tutanhamon, Ehnaton és Hatsepszut, aki különleges kapcsolatban állt II. Thotmeszszel, hiszen nemcsak felesége, hanem féltestvére is volt. A legújabb kutatások szerint ő játszotta a kulcsszerepet férje temetésének megszervezésében, és ezt követően magához vette a hatalmat, ezzel új irányt adva a fáraói dinasztiának.
A régészek megfigyelései alapján a sírbolt központi része meglehetősen egyszerűen lett megépítve, ám a falakon kék színű írásnyomok és sárga csillagminták nyomai bukkantak fel. A falakat díszítő vakolatot a közeljövőben restaurálni tervezik, mivel a termet korábban víz árasztotta el.