Sebkötözés helyett amputáció: a fővárosi kerületek új határai szinte felismerhetetlenné tették a városképet – ez a változás a Fidesznek kedvező helyzetet teremthet.


Teljesen átszabja Budapest választókerületi térképét a Fidesz. Van körzet, amelyik eddig Budán volt, most Pestre került. Megszűnik az egyetlen olyan választókerület, amelyik egyben lefedett egy teljes kerületet - most négyfelé szabdalták. Pest megyében is teljes a káosz, de itt úgy tűnik, a Fidesz jár rosszul a körzethatár-bűvészkedéssel.

Mint kés a vajon, úgy ment át az Országgyűlés kormánypárti többségű igazságügyi bizottságában kedden az előző éjjel a semmiből előkerült törvénymódosító javaslat, amely átszabta több mint két tucat egyéni választókerület határát a 106-ból - márpedig, ha addig nem módosítják újra, akkor a borítékolható parlamenti végszavazás után ez lesz a körzetbeosztás a 2026-os parlamenti választáson.

A módosítás egy valós helyzetre reagált, amely a népességszám-változások következtében alakult ki. Az eredetileg közel azonos lélekszámúra tervezett választási körzetek között komoly aránytalanságok jelentek meg, amiket törvényi előírásoknak kellett volna orvosolniuk. Érdekes módon, amikor a Fidesznek nem állt érdekében a változtatás, akkor a nyilvánvaló jogsértések ellenére sem nyúlt a körzetekhez. Most viszont, a Tisza Párt előretörése cselekvésre ösztönözte őket.

A HVG által is említett módon, a Nemzeti Választási Iroda ajánlásai alapján nyilvánvalóvá vált, hogy a Pest megyére jellemző arányok felborulása a nagy számú agglomerációs kiköltöző miatt indokolja, hogy a 12 meglévő körzet mellett további két körzetet kell létrehozni. Ezt a lépést azért tették, hogy megőrizzék a 106 egyéni választókerület számát, így a csökkenő népességű budapesti 18 körzetet is érintették, amelyből kettőt eltöröltek.

A bizottsági módosítóként, valójában fideszes inspirációra benyújtott javaslatok a fővárosban nem csupán a minimális, de szükséges beavatkozásokra korlátozódtak, hanem gyökeresen átalakították mind a 18 budapesti kerületet, feleslegesen. A mögöttes politikai szándék világosan körvonalazódik: a Fidesz lehetőségeit maximálisan kiaknázni, míg az ellenzék számára hátrányos kiindulási pozíciót kialakítani. Jelenleg abban a helyzetben vagyunk, hogy

teljes lesz a káosz a körzethatár-módosítások után egész Budapesten, ahol a 2022-es választáskor a 18-ból 17 egyéni választókerületet megnyert a hatpárti ellenzék.

Az ellenzék – amely alatt különösen a Budapesten egyre inkább megerősödő Tisza Párt van a fókuszban – 2026-ban olyan politikai tájékozódási kihívásokkal néz szembe, amelyek a határok folyamatos variálásával és a politikai szimpátiák vegyesedésével járnak. A Fidesz ellenében való pozíciómegőrzés érdekében az ellenzéknek új stratégiákat kell kidolgoznia. Eközben a választók is zűrzavarba kerülhetnek, hiszen az eddig megszokott körzetek és egyéni jelöltek helyett új helyzetekben, ismeretlen jelöltekre kell majd voksolniuk.

A régi és az új választókerületi határok összehasonlításakor – amelyeket a Telex Választási Földrajz térképei világosan bemutatnak – jól látható, hogy a két körzet megszüntetése következtében végrehajtott átalakítások során egyetlen körzet sem maradt érintetlen. Minden egyes választókerületet érintettek a változások, és sok esetben drasztikus módosítások történtek. Különösen figyelemre méltó Kunhalmi Ágnes MSZP-s képviselő körzete, ahol a változások kiemelkedően szembetűnőek.

A budapesti 15-ös egyéni választókerület eddig egyedülállóként a főváros XVIII. kerületének területét ölelte fel. Most azonban jelentős változásokon ment keresztül: határait teljesen átrajzolták, így már négy különböző kerület része lett.

"Engem lényegében felnégyeltek" - összegzett a HVG-nek Kunhalmi Ágnes, aki szerint a szándék egyértelmű: a biztos baloldali, ellenzéki körzeteket addig csűri-csavarja a Fidesz, amíg teljesen szétzilálja őket, tanácstalanságot okozva a választókban is. Elmondta: "jöttem befele az Üllői úton, és sorban állítottak meg az emberek teljesen összezavarodva, hogy most négy képviselőjük lesz, vagy mi történik".

Kunhalmi 2014-ben ebben a körzetben csak 56 szavazattal kapott ki a Fidesztől, 2018-ban fordított, és több ezer szavazat előnnyel győzött, amit a 2022-es választáson is megismételt. Ám egy teljesen más választói összetételűvé alakított körzetben a 2026-os esélyek bizonytalanok. A körzethatár-átrajzolásnál a Havanna lakótelep, ami az utóbbi időben inkább ellenzéki volt, most egy másik, szomszédos körzethez került át.

A Duna budai partján is hasonlóan bonyolult a helyzet, hiszen a főváros legnépesebb kerülete, a XI. kerület, négy különálló választókörzetre lett felosztva, ami jelentős átalakítást jelentett. Budán a korábbi 2-es egyéni választókerület, amelyet a Fidesz ellenfeleként 2022-ben a momentumos Orosz Anna szerzett meg, szinte felismerhetetlenné vált. A helyén négy új körzet jött létre, és ami még meglepőbb, az új 2-es körzet már nem is Budán, hanem Pesten helyezkedik el.

A 18-as választókerület jelenleg részben a XI., többségében pedig a XXII. kerület területét öleli fel, ahol 2022-ben Tóth Endre, a Momentum politikusa szerzett mandátumot. Érdemes megjegyezni, hogy 2026-tól a körzet már a 10-es számot viseli, és csupán csekély mértékű átalakításon megy keresztül. Tóth Endre a HVG-nek adott interjújában felhívta a figyelmet arra, hogy a XI. kerület, amely eddig is ketté volt osztva, a jövőben négy különálló részre szakad, miközben önálló településként az ország ötödik legnépesebb városát alkotná.

A valamelyik szereplőnek a választásokon politikai előnyt biztosító körzethatár-átrajzolást hívjuk gerrymanderingnek, és a kétharmados Fidesz-többség tud ezzel élni, ha akar. A jelek szerint igaza lett Magyar Péternek, aki már a nyáron jelezte: a Fidesz a Tisza Párt kárára rajzolna át körzeteket. Ilyen, politikailag motivált lépésre volt már példa. Még 2018-ban a fideszes Kövér László el is ismerte, hogy "bűvészkedtek":

Az a legjobb, ha az ellenzék nem tud érvényesülni (...) Isten ments, hogy sikerüljön elérniük a céljaikat.

Ráadásul ahogy arról már korábban is írtunk, most először, 2026-ban lehet valódi és nagy jelentősége a Fidesz számára a választókörzetek átrajzolásának. Illetve esetleg az át nem rajzolásának. A Nemzeti Választási Iroda ugyanis hiába jelezte, hogy Somogy és Tolna megyében is eléri egy-egy választókerület az "igazításra megérett" lakosságszám-eltolódást, ezekhez mégsem nyúltak a kormánypártok, miután ezekben erősek.

A júniusi EP-választások eredményei alapján a Tisza Párt előretörése Fejér megyében arra sarkallta a döntéshozókat, hogy átalakítsák a körzethatárokat. A Nemzeti Választási Iroda ajánlása nyomán a lakosságszám-igazítás érdekében történt ez a lépés. Csongrád-Csanád megyében is módosítanak egy körzet határain, bár ott nem volt akkora sürgősség a változtatásra. A jogalkotó hozzáállása azonban ellentmondásos, hiszen a szükségletek és a prioritások nem mindig tükröződnek a döntésekben.

Tolna és Somogy megyék esetében a választási iroda szintén módosításokat ajánlott, azonban a kormánypárti többségű bizottság nem foglalkozott ezekkel a javaslatokkal. Valószínűleg azért, mert a Fidesz politikai helyzete a jelenlegi területi beosztás fenntartása mellett érvényesül a legjobban.

Pest megyében a kormánypárti irányítású javaslat mindenképpen megtalálta a helyét, hiszen a választási iroda ajánlása komoly figyelmet kapott. Az utóbbi években olyan jelentős aránytalanságok alakultak ki, hogy már a 2022-es választások előtt is sürgős változtatásokra lett volna szükség. Jelenleg a megyében hét választókerületben drasztikusan eltérnek a lakosságszám-arányok, ami elengedhetetlenné tette a beavatkozást. A Fidesz ennek megfelelően lépett, és létrehozza a javasolt két új választókerületet.

Úgy tűnik, hogy a folyamat során saját magának is kicsit árt. A Pest megye 5-ös választókerületét is érintette a szükséges átalakítás, ahol 2014 óta minden választást a fideszes Tuzson Bence, aki jelenleg igazságügyi miniszter, nyert meg. A körzet központja Dunakeszi, amely Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter otthona, de ezen kívül Göd és Fót is a körzethez tartozik, valamint számos más település is.

Jelenleg a körzethez tartozik több település, köztük Erdőkertes és Veresegyház. Azonban a lakosságszám csökkentése érdekében terveik szerint elcsatolják ezeket a településeket. Érdekes megjegyezni, hogy Erdőkertesen a Fidesz jelöltje, Tuzson Bence, 2022-ben kiemelkedően teljesített, míg Veresegyházon is a körzeti átlaghoz képest kissé jobb eredményt ért el. A közelgő júniusi EP-választáson viszont a Tisza Párt népszerűsége növekedett Veresegyházon, amit most leválnak a körzetről.

A Political Capital által végzett elemzés rámutatott, hogy "az Orbán-rendszerben jellemző, hogy a valódi demokráciában elfogadhatatlan módon" sürgősen áterőltetett módosító csomaggal "a Fidesz, ahogy azt megszokhattuk, próbálja saját érdekeit érvényesíteni, ám egy ilyen gyorsan változó politikai környezetben ez nem garantált, hogy működni fog". Továbbá hangsúlyozták:

a ma ismert módosítási javaslatokra nem érdemes véglegesként tekinteni: további módosítók sora érkezhet még, akár a végszavazás előtt, de annak sincs akadálya, hogy akár a jövő év folyamán újra átírják a választási szabályokat.

A közhiedelemmel ellentétben valójában nincs akadálya annak, hogy akár az utolsó pillanatban is módosítsák a választási jogszabályokat. Az egyetlen kivétel a választókerületi térkép, amely nem változtatható meg a választási évben és az azt megelőző évben – ezért fontos, hogy ezt az ábrát az év végéig véglegesen elfogadják. Ami a fent említett térképészeti módosításokat illeti, a Political Capital elemzése szerint "erős manipulációgyanú" merül fel.

Az elemzés rávilágított, hogy a nyári főpolgármester-választás körüli zűrzavar után a csomag egyik fontos része az újraszámolás lehetőségét tartalmazza, amely 0,5 százalékos vagy 100 szavazatos eltérés esetén lép életbe. Ugyanakkor ez a megoldás nem orvosolja a nyáron felmerült technikai anomáliákat, és számos más kapcsolódó problémát is figyelmen kívül hagy. Például a filctoll használatával kapcsolatos ügyet sem kezeli, és nem biztosít egységes eljárást a visszalépett jelöltek szavazólapokról való eltávolítására.

A Political Capital elemzése rámutatott, hogy a módosító csomag számos előremutató lépést tartalmaz. Kiemelte, hogy a jövőben a választók értesítőjüket nem csupán postai úton, hanem online is megkaphatják. A szavazás napján pedig már nem szükséges a lakcímkártyát magukkal vinniük, elegendő lesz, ha rendelkeznek a személyi igazolványukkal, jogosítványukkal vagy útlevelükkel. Továbbá, a voksolás módja is egyszerűsödik, hiszen nem kell többé borítékban leadni a szavazatot, hanem azt közvetlenül az urnába dobhatják.

Related posts