Őrizetbe került a lázadással megvádolt, posztjáról felfüggesztett dél-koreai elnök.


Jun Szogjol továbbra is jogellenesnek véli az ellene zajló eljárást.

Az elnök rezidenciájához több mint háromezer rendőr vonult fel az őrizetbe vétel végrehajtására. Jun Szogjol, akit elfogtak, a közzétett videón kijelentette, hogy továbbra is jogellenesnek tartja az ellene indított eljárást, és azért működik együtt, hogy elkerülje a véres összecsapásokat. Őrizetbe vételekor több ezer támogatója gyűlt össze a háza környékén, de a helyszíni jelentések szerint a bekiabálásokon kívül nem indultak el komolyabb akciók.

A magas rangú tisztségviselők korrupcióját vizsgáló dél-koreai hivatal (CIO) közölte, hogy haladéktalanul megkezdi Jun Szogjol kihallgatását. Őrizetbe vették Jun testőrségének vezetőjét is.

Az alkotmányos eljárás keretében felfüggesztett államfőt a december elején bejelentett, majd körülbelül hat órával később visszavont szükségállapot következtében vonták vád alá, továbbá azért is, mert eddig ellenállt a letartóztatási parancsnak. Ő az első köztársasági elnök Dél-Koreában, akit hivatali ideje alatt tartóztatnak le.

A dél-koreai alkotmánybíróság a hét elején kezdte volna meg Jun Szogjol elleni alkotmányos vádemelési per tárgyalását, de el kellett napolni, mert a vádlott nem jelent meg. Jun az elmúlt hetekben nem mozdul ki a rezidenciájáról, és őrizetbe vételének megakadályozására a testőrsége is készenlétben állt.

Az első letartóztatási kísérlet során a felfüggesztett államfőt a hadsereg védelmezte, ám a védelmi minisztérium kijelentette, hogy a jövőbeni hasonló próbálkozásokba nem kívánnak belépni. Dél-Koreában a lázadás súlyos bűncselekménynek számít, amely akár halálbüntetéssel is járhat.

Jun egykor azzal indokolta a szükségállapot bevezetését, hogy az ország védelme érdekében lépéseket kell tenni az "észak-koreai kommunista erők" és az államot fenyegető egyéb tényezők ellen. Azonban a parlament nem sokkal később, mindössze néhány órán belül, sürgette a rendelkezés visszavonását.

A felfüggesztett államfő letartóztatását azonnali örömmel üdvözölte Pak Csande, az ellenzéki Demokrata Párt frakcióvezetője. Szavai szerint ez "az első fontos lépés a rend helyreállítása irányába".

Az elnök mögött álló, kormányzó Népi Erő Pártjának (PPP) frakcióvezetője viszont azt hangoztatta, hogy a hatóságok fellépése igazságtalan és törvénytelen volt.

Related posts