Az áprilisi fagyok súlyos következményekkel jártak, és jelentős árnövekedésre lehet számítani.

A Kárpát-medencére - ahol az északi hideg levegő könnyebben beáramlik a gyengülő passzátszelek miatt - jellemzőek az áprilisi fagyok.
A fagyoknak két fő típusát különíthetjük el: az egyik a kisugárzási fagy, amely tipikusan derült és szélcsendes éjszakákon jelentkezik, és általában csak rövid ideig tart. Ez a jelenség a talaj közelében figyelhető meg. A másik típus a szállított fagy, amely akkor alakul ki, amikor hideg, északi eredetű levegő áramlik a térségbe, ilyenkor akár 8-10 órán keresztül is fagypont alatti hőmérsékletek tapasztalhatók.
Az idei áprilisi lehűlés kétségkívül a legutóbbi, szállított fagyok kategóriájába sorolható - jelzi a Greenfo.
A portál szerint több - egymást követő - éjszaka is országszerte tartósan fagypont alá csökkent a hőmérséklet, ami leginkább a gyümölcsösöket és a tavaszi vetésű növényeket sújtotta.
"Ezek a fák érzékenyek a hidegre, virágzás idején különösen. A fagy egyetlen éjszaka alatt akár a teljes termést is elviheti. A szokatlanul hideg időjárás következtében több helyen akár 80-100 százalékos terméskieséssel is számolhatunk, főleg a csonthéjas gyümölcsöknél" - emelte ki Tölgyfa József növényvédelmi szakmérnök, a Vitafer Hungária Kft. szaktanácsadója.
A legnagyobb károkat 2025. április 7-én és 8-án éjszaka tapasztalt hőmérsékleti mélypontok idézték elő. Az ország gyümölcstermő vidékének több mint kétharmada szenvedett el károkat a fagy következtében.
A környező országokban, Lengyelországban és Ausztriában is súlyos fagykárok voltak, így körülbelül 60-70 százalékos terméskiesés várható, ami hatással lesz a piaci árakra is. Magyarország tavaly megúszta a komolyabb károkat, de idén nem ilyen rózsás a helyzet.
Tölgyfa József elmondta, hogy az idei fagykárok annyira súlyosak lehetnek, hogy a hazai termés nem biztos, hogy elegendő lesz a belföldi fogyasztási és feldolgozóipari igények kielégítésére. Emiatt elképzelhető, hogy a hiányzó mennyiségek pótlásához behozatalra is szükség lesz.