Az UniCredit egy igazán kreatív megoldást választott, hiszen szokatlan forrásból érkeztek a befektetések a buliba.


Az UniCredit bulgáriai leányvállalata 2,1 milliárd eurós kockázatáthárítási megállapodást kötött a PGGM-mel, amely a holland egészségügyi dolgozók nyugdíjalapjának vagyonkezelője - számolt be róla a Reuters.

A tranzakció az UniCredit szerint Bulgária legnagyobb ilyen jellegű ügylete, egyúttal Közép-Kelet-Európa egyik legnagyobb tranzakciója. A bankok az ilyen kockázatátviteli ügyleteket arra használják, hogy felszabadítsák azt a tőkét, amely egyébként a hitelportfóliójuk mögött lenne lekötve szabályozási célokból.

Az ilyen típusú megállapodásokat "szintetikus megállapodásoknak" hívják, mivel eltérően a hagyományos értékpapírosítási folyamatoktól, itt nem valósul meg az eszközök tényleges eladása vagy átruházása. Ahelyett, hogy a bankok az eszközöket közvetlenül átadnák, a kockázatok kezelését a mérlegen kívülre helyezik, így fenntartva a pénzügyi struktúrájukat.

Az UniCredit legfrissebb üzleti lépése egy előzőleg már végrehajtott, 2024-ben a PGGM-mel lebonyolított tranzakcióra épít.

"Az ügylet mérete és az ennek eredményeként elért tőkefelszabadítás mind banki, mind csoportszinten megerősíti az UniCredit tőkehatékonysági stratégiáját" - mondta Stefano Chiarlone, az UniCredit mérlegkezelési vezetője. Hozzátette: "Olaszország és Németország után az UniCredit sikeresen kiterjesztette a jelentős kockázatátviteli (értékpapírosítási) ügyleteket Közép-Kelet-Európa térségére, ahol ez már az ötödik ilyen tranzakciónk."

Related posts