Oroszország nem tudta teljesen tönkretenni Ukrajna gazdaságát.


Ukrajna gazdasága teljes mértékben újratervezte magát, hogy a háborús realitásokhoz igazodjon. Az ország nemzeti összterméke 2021 óta negyedével csökkent. Ugyanakkor a háború kezdete óta először fordul elő, hogy néhány kulcsfontosságú szemszögből egészségesebb, mint az ellenfeléé.

Az ukrán központi bank várakozásai szerint a bruttó hazai termék (GDP) 2024-ben 4%-os, míg 2025-ben 4,3%-os növekedés elé néz. A nemzeti valuta stabilitása megfigyelhető, és a kamatlábak jelenleg 13,5%-on állnak, ami már 30 hónapja a legalacsonyabb szintnek számít.

Ezzel szemben Oroszországban a kamatlábak várhatóan hamarosan elérik a 23 százalékot, hogy megfékezzék a rubel gyengülését. A bankrendszer instabilnak tűnik, és a GDP 2025-re csupán 0,5-1,5 százalékos növekedéssel számolhat. Ukrajnának viszont komoly kihívásokkal kell szembenéznie: a háború felerősödése, az ország erőforrásainak csökkenése, valamint Donald Trump politikai hatása mind hozzájárulnak a nehéz helyzethez.

Ukrajna gazdaságtörténete 2022 óta három szakaszból áll. Az elsőben, súlyos harcok közepette az ország csak a tűzoltással tudott foglalkozni. Rendkívüli állapotot vezettek be, és 14 millió ember menekült el otthonából. Oroszország blokád alá vette a fekete-tengeri kikötőket, elzárva ezzel Ukrajna exportképességét. A központi bank intézkedéseit katonai céloknak rendelték alá. 2022 első felében az államháztartási hiány felét finanszírozta. Szigorú tőkekontrollt vezetett be, és likviditással árasztotta el a bankokat. Az infláció az egekbe szökött, a GDP pedig harmadával zsugorodott - írja a The Economist.

A második szakasz 2022 közepén indult, miután Ukrajna sikeresen megállította az orosz haderő előrenyomulását az ország déli területein. Ezzel párhuzamosan a gazdasági helyzet is javulni kezdett, a GDP stabilizálódott. Az ENSZ által közvetített megállapodás révén Ukrajna újra hozzáférhetett gabonaexportjához, ami jelentős előrelépés volt. A központi bank újra aktívan fellépett az inflációval szemben, hogy megőrizze a gazdaság stabilitását. 2023 elején az IMF és Ukrajna között megállapodás született egy segélycsomagról, amely lehetővé tette a pénzügyi támogatás beáramlását, ez pedig hozzájárult a devizatartalékok helyreállításához. Ezen kívül a tőkeellenőrzések is enyhültek, ami elősegítette a gazdasági növekedést.

A makrogazdasági stabilitás lehetőséget biztosított a kormány és a vállalatok számára, hogy működésüket a háborús kockázatokkal szemben ellenállóbbá alakítsák. Az egyik legfontosabb célkitűzés a termelőeszközök védelme volt az orosz légitámadások ellen. Ennek érdekében biztonságosabb, nyugati területeken ipari parkokat alakítottak ki. Ezen felül a vállalkozások a külföldi befektetéseik növelésére is fókuszáltak: tavaly minden tizedik újonnan alapított lengyelországi cég ukrán vállalkozók által jött létre.

Fontos feladat volt az erőforrások átcsoportosítása az elhúzódó konfliktus által támasztott szükségletekhez. Az állami kiadások több mint kétszeresére nőttek, és csak a védelmi és biztonsági kiadások a GDP közel 30 százalékát teszik ki. A Naftogaz, az ország szénhidrogén-vállalata 2023-ban olyan felügyelőbizottságot nevezett ki, amelynek tagjai európai blue chip cégekből érkeztek. A vállalat 2022-ben 79 milliárd hrivnya (750 milliárd forint) veszteséget könyvelt el, de 2024 első felében már 24 milliárd hrivnya volt a nyeresége, köszönhetően a gázkitermelés növekedésének és a zöld energiával kapcsolatos beruházásoknak.

A magánszektor is alkalmazkodott a háború kihívásaihoz. 2022 tavaszán, amikor Mariupol, az Azovi-tenger egyik stratégiai kikötője, súlyos romboláson esett át, Vitalii Lopushanskyi vállalkozó megalapította az UADamage nevű céget, amely a mesterséges intelligencia területén tevékenykedik. Cégük műholdas képek elemzésével interaktív térképeket készít, amelyek pontosan feltüntetik a lerombolt épületeket, utakat és hidakat. Azóta már több mint 200 várost sikerült részletesen feltérképezniük. Továbbá, drónokat is bevetnek, hogy felderítsék az aknákat, és irányítanak olyan földi robotokat is, amelyek képesek hatástalanítani a robbanószereket.

Az utolsó lépés a kemény valuta beáramlásának fenntartása volt. Oroszország 2023 júliusában megtagadta a gabonaüzlet megújítását. Ukrajna válaszul megnyitotta saját tengeri folyosóját, amelyet drónokkal és rakétákkal védett meg. Ez lehetővé tette, hogy ne csak a gabona, hanem az ország második legnagyobb exportcikkének számító fémek és ásványi anyagok szállítását is folytassa.

Mint a The Economist írta,

Most egy új szakasz veszi kezdetét, amelyben az ország gazdasága a legkomolyabb kihívásokkal találkozik: sürgető energiahiány, munkaerőproblémák és pénzügyi nehézségek fenyegetik a stabilitást.

2022 tavaszán és nyarán Oroszország merciless támadásokat indított Ukrajna elektromos hálózata ellen. A folyamatos helyreállítási erőfeszítések ellenére az ország a háború előtti 36 gigawatt (GW) termelési kapacitásának kevésbé mint felét tudja kihasználni. Az utóbbi időszakban Oroszország támadásai újra felerősödtek. December 13-án 93 rakétát és közel 200 drónt indítottak útnak, célba véve a villamosenergia-elosztó berendezéseket és hőerőműveket. Tizenkét rakéta elérte célját, jelentős áramkimaradásokat okozva. November 27-28-án Oroszország egy merész eszkalációs lépést tett, amikor az atomerőművek mellett már az elektromos átviteli létesítményekre is csapást mért. Ukrajna téli energiakapacitása, amelynek körülbelül 70%-a atomenergiából származik, így komoly veszélybe került.

Pozitív fejlemény, hogy az ország egyre jobban felkészült az ilyen jellegű megrázkódtatások kezelésére. Decemberben az EU-ból származó villamosenergia-importkapacitást csaknem 25%-kal, 2,1 GW-ra növelték. Számos élelmiszertermelő a termelési folyamatból származó melléktermékeket biogázzá alakítja, amelyet helyben hasznosítanak. Ezen kívül sok gazdálkodónak van dízelgenerátora is, amely segíti az energiaellátást. A közepes méretű vállalatok gyakran földgázüzemmel rendelkeznek, amelyet időnként megújuló energiaforrásokkal, például szél- és napenergiával kombinálnak. Az ipari szektor szereplői ezeket az importált energiákkal együtt alkalmazzák, hogy elkerüljék a súlyos energiakieséseket.

Related posts