Egy orosz tengeralattjáró bukkant fel az Egyesült Államok szövetséges országainak vizein, amely azonnali riadót váltott ki az államfő körében.


A Fülöp-szigetek elnöke, ifjabb Ferdinand Marcos aggodalmát fejezte ki egy orosz tengeralattjáró jelenléte miatt, amelyet a Dél-kínai-tenger Fülöp-szigetekhez tartozó részén észleltek - írja a Reuters.

Ez nagyon aggasztó. Bármilyen behatolás a Nyugat-Fülöp-tengerre, a mi kizárólagos gazdasági övezetünkbe, az alapvonalainkba, nagyon aggasztó

- nyilatkozta az államfő. (A Nyugat-Fülöp-tenger a Dél-kínai-tenger azon szakasza, amely a Fülöp-szigetekhez közel helyezkedik el, és így a szigetország számára különös jelentőséggel bír.)

A kizárólagos gazdasági övezet (EEZ) az ENSZ tengerjoga szerint egy tengerparttal rendelkező országnak a partvonaltól számítva 200 tengeri mérföldig (370,4 km) tartó zónája, amelyben különleges jogokkal rendelkezik.

Roy Vincent Trinidad, a haditengerészet szóvivője, megerősítette, hogy november 28-án egy orosz Kilo osztályú tengeralattjárót észleltek 80 tengeri mérföldre Occidental Mindoro nyugati partjaitól. A Fülöp-szigeteki haditengerészet Jose Rizal nevű fregattja sikeresen rádiókapcsolatot létesített az orosz tengeralattjáróval, amely UFA 490-es azonosítóval mutatkozott be.

A haditengerészet tájékoztatása szerint az orosz tengeralattjáró kedvezőbb időjárási viszonyokra várt, mielőtt Vlagyivosztok irányába folytatta volna az útját. A Fülöp-szigeteki erők, hogy biztosítsák a tengerészeti előírások betartását, kíséretet adtak a tengeralattjárónak.

Az eset hátterében fontos megemlíteni, hogy Kína és Oroszország 2022-ben szoros partnerséget hirdetett, idén júliusban pedig közös hadgyakorlatot tartottak a Dél-kínai-tengeren. Ez tovább bonyolítja a térség geopolitikai helyzetét, ahol

Az Egyesült Államok szövetségesének számító Fülöp-szigetek és Kína között az utóbbi év során jelentős feszültségek bontakoztak ki, melyek főként a tengerre vonatkozó, egymással átfedő területi követelések körüli vitákból erednek.

Egy 2016-os nemzetközi választottbírósági határozat elvetette Kína történelmi igényeit a Dél-kínai-tengerrel kapcsolatban, ám Peking ezt a döntést nem ismerte el.

Related posts