Brüsszelben olyan stratégiát dolgoztak ki, amely komoly kihívás elé állítja Magyarországot.

Az Európai Bizottság orosz gáz importjának betiltására vonatkozó tervei drámai hatással voltak a forint árfolyamára a héten. Csütörtökön a magyar valuta kilépett a megszokott kereteiből, és 406-os szint fölé gyengült az euróval szemben, amelyet az energiaellátás biztonságával kapcsolatos aggodalmak is fokoztak. Pénteken viszont a forint visszaszorult a 404-es szint alá, miután gyengébb inflációs adat érkezett, ami csökkentette a kamatcsökkentési várakozásokat. Ez a hét tehát mozgalmas eseményeket hozott a magyar devizapiacon.
A forint árfolyama az euróval szemben a hét elején viszonylag kiegyensúlyozottan mozgott, 404 körüli értékeken stagnált. Ezt követően azonban egy gyengülési tendencia kezdődött el.
Az Európai Bizottság azon terve, hogy megtiltja az orosz gáz importját, komoly hatással lehet hazánk energiaellátására. Ez a lépés drágább energiaforrásokhoz vezethet, ami a folyó fizetési mérleg egyensúlyát kedvezőtlenül befolyásolja, és egyben gyengíti a versenyképességünket is.
Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza, lapunknak elmondta, hogy pénteken a forint sikeresen visszaerősödött a 404-es szint környékére. Ezt a vártnál magasabb inflációs adatoknak köszönheti, amelyek hatására a piac elkezdte kiszorítani a már eleve nem valószínű kamatcsökkentés lehetőségét.
A dollárral összevetve a forint mozgásai hasonló tendenciákat mutattak: a hét kezdetén stabil pozíciót foglalt el, majd gyengülés következett be, ezt követően pedig erősödött. Azonban érdemes megemlíteni, hogy az euró dollárral szembeni gyengülése miatt a hét eleji értékhez képest, ha csupán néhány forinttal is, de gyengébben zárta a hetet.
Rodic Ádám, az MBH Elemzési Centrum szakértője az Indexnek nyilatkozva kiemelte, hogy a hétfői reggeli olajár csökkenése, amely meghaladta a 4 százalékot, jelentős eseménynek számít. Az OPEC+ országok termelésnövelésről szóló megállapodása áll a háttérben. "A Brent kőolaj ára akár 60 dollár alá is süllyedt, ami 2021 óta példa nélküli esés" - emelte ki, hozzátéve, hogy ez a csökkenés a forint számára is kedvező hatásokat gyakorolt, hiszen a dollárral szemben közel 355-ig, míg az euróval szemben 403 alá is csökkent a magyar valuta értéke.
A héten kezdetben szépen teljesített a magyar fizetőeszköz, de kedden ismét gyengülni kezdett - emelte ki Rodic Ádám. A forint 405 felett is járt az euró ellenében, és gyengült a régióban a lengyel zloty is.
A kelet-közép-európai devizákra kedvezőtlen hatással volt a német politikai helyzet körüli további bizonytalanság, mivel a hír szerint Friedrich Merz kezdetben nem tudta megszerezni a szükséges támogatást a kancellárjelöltségéhez.
- fejtette ki az elemző. A szakértő kiemelte, hogy Merzet végül a második fordulóban megszavazták, ami hatással volt az euró és a forint árfolyamára is, korrigálva azokat. "A német fiskális élénkítési intézkedések mihamarabbi bevezetése elengedhetetlen a magyar gazdasági fellendülés szempontjából, így a német politikai zűrzavar nem hoz kedvező fejleményeket Magyarország számára" - mondta.
Kedden este felröppent a hír, hogy az Egyesült Államok és Kína között május 10-11-én tárgyalások kezdődhetnek a vámháború enyhítéséről, amely a dollár 0,5 százalék körüli rövid távú erősödéséhez vezetett - tette hozzá Rodic Ádám. Csütörtökön pedig Donald Trump bejelentette, hogy az Egyesült Királysággal folytatott tárgyalások már a megállapodási fázisban vannak, valószínűleg 10 százalék körüli vámok lesznek érvényben.
Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője elmondta, hogy a héten az euróval szemben a forint árfolyama stabilan tartotta magát, míg a dollárral szemben gyengülést mutatott.
Csütörtökön a vártnál gyengébb ipari termelési adatok következtében a hazai valuta leértékelődött, de péntekre a vártnál magasabb inflációs mutatók hatására ismét erőre kapott. Ez utóbbi enyhítette a kamatcsökkentéssel kapcsolatos várakozásokat, ami hozzájárult a forint stabilizálódásához.
- mondta. Regős Gábor szerint a következő hét egyik fontos eseménye a hétfőn megjelenő gyorsjelentés lesz az államháztartás központi alrendszerének április végi helyzetéről. "A vártnál kisebb gazdasági növekedés kedvezőtlen hatást gyakorol a költségvetésre is, így kifejezetten fontos a fegyelmezett gazdálkodás" - hangsúlyozta a közgazdász. A magyar adatok közül az MNB által csütörtökön közlésre kerülő márciusi fizetési mérleg adatokat emelte még ki.
Rodic Ádám arra figyelmeztetett, hogy az áprilisi költségvetési hiányadatok a vártnál rosszabbul alakulhattak, ami a forint gyengüléséhez vezethet. A jövő hét keddi napon Németországban publikálják a májusi ZEW hangulatindexet, amely a német gazdasággal való szoros kapcsolatunk révén közvetetten a forint erősödését is elősegítheti, amennyiben az adatok pozitívan alakulnak.