Nepál drasztikus lépésre készül az Everest-engedélyek kiadásának szigorításával.


Nepál a jövőben csak azoknak a hegymászóknak fog engedélyt adni a Mount Everest meghódítására, akik már korábban legalább egy 7000 méter feletti nepáli csúcsot sikeresen megmásztak - derül ki egy friss törvényjavaslat tervezetből. E lépés célja a világ legmagasabb hegyének túlzsúfoltságának mérséklése és a biztonság fokozása, különösen figyelembe véve, hogy az utóbbi években több tucat hegymászó tragikus módon életét vesztette a 8849 méteres csúcs elérése során. A nemzetközi expedíciószervezők már most kifogásolják a javaslatot, hangsúlyozva, hogy az túlságosan szigorú és nem veszi figyelembe a más kontinenseken szerzett magashegyi tapasztalatokat.

A Himalája varázslatos országa, amelynek gazdasága nagymértékben támaszkodik a hegymászásra, túrázásra és a turizmusra, az utóbbi időszakban súlyos kritikák kereszttüzébe került. A vádak szerint túl sok engedélyt ad ki a tapasztalatlan mászóknak, ami nemcsak a hegyek természetes szépségét veszélyezteti, hanem hosszú várakozási sorokat is eredményez a hírhedt "Halálzóna" területén. Itt a levegő oxigéntartalma már annyira csökkent, hogy az emberi élet fenntartása szinte lehetetlenné válik.

A túlzsúfoltságot teszik felelőssé a hegyen bekövetkezett halálesetek magas számáért is. 2023-ban, amikor Nepál 478 engedélyt adott ki, legalább 12 hegymászó vesztette életét, és további öten tűntek el az Everest lejtőin. Tavaly nyolc hegymászó halt meg - írja a CNN.

Ezen kívül a sardar, aki a helyi csapat irányítója, valamint a hegymászókat kísérő hegyi vezető is kötelezően nepáli állampolgár kell, hogy legyen.

A nemzetközi expedíciószervezők már most élénk vitába bonyolódtak a tervezett szabályozás kapcsán, és arra kérik Nepált, hogy bármely 7000 méter magas csúcsot - nem csupán a himalájai hegységben találhatóakat - vegyen figyelembe az Everest megmászásához szükséges engedély kiadásának előfeltételeként.

"Ez így nem lenne észszerű. Hozzáadnám a listához azokat a hegyeket is, amelyek közel 7000 méteresek, és széles körben használják felkészülésként, mint az Ama Dablam, az Aconcagua, a Denali és mások" - nyilatkozta Lukas Furtenbach, az ausztriai székhelyű Furtenbach Adventures expedíciószervező vezetője, aki jelenleg is expedíciót vezet az Everesten.

Furtenbach véleménye szerint fontos, hogy az Everest meghódításában részt vevő hegyi vezetők között ne csak nepáli szakemberek legyenek, hanem más országok tapasztalt vezetői is. Ezt azzal indokolja, hogy a képzett nepáli hegyi vezetők száma nem elegendő az igények kielégítésére. "Elengedhetetlen, hogy a hegyi vezetők megfelelő képesítéssel rendelkezzenek, például az IFMGA (Hegyi Vezetők Nemzetközi Szövetsége) által kiadott bizonyítvánnyal, függetlenül a származásuktól. Örömmel látjuk, hogy a nepáli IFMGA-vezetők az európai Alpokban is lehetőséget kapnak a munkára" - hangsúlyozta.

Garrett Madison, a Madison Mountaineering amerikai vezetője úgy véli, hogy előnyösebb lenne, ha a világ bármelyik 6500 méteres csúcsa megfelelne az előfeltételeknek.

Nepál lenyűgöző tájai között több mint 400 hegyi csúcs várja a felfedezőket, és a turisztikai minisztérium statisztikái szerint közülük 74 meghaladja a 7000 méteres magasságot. Azonban a hegymászó tisztviselők megjegyzik, hogy e csúcsok közül csupán néhány élvezi a hegymászók széles körű népszerűségét.

"A 7000 méteres csúcsok közül csak néhány képes igazán vonzani a hegymászókat" - osztotta meg véleményét Tashi Lhakpa Sherpa, a 14 Peaks Expedition képviselője, amely Nepál egyik vezető expedíciószervező cége. Tashi eddigi pályafutása alatt nyolc alkalommal hódította meg az Everest csúcsát.

A törvénytervezetet a Nemzetgyűlés felsőházában iktatták, ahol a kormányzó koalíció képes biztosítani a jogszabály elfogadásához szükséges többséget.

Related posts