Németország Trumpnak sokkal sebezhetőbb helyzetben van, mint ahogyan azt korábban gondoltuk, és ez Magyarország számára is kedvezőtlen fejlemény.


Kína már nem Németország legfőbb külkereskedelmi partnere.

Az Egyesült Államok tavaly 2016 óta először megelőzte Kínát Németország legnagyobb kereskedelmi partnereként - derül ki a "Germany Trade & Invest" (GTAI) szövetségi gazdaságfejlesztési ügynökség nem nyilvános, a dpa hírügynökség által megteknitett tanulmányából.

Az előzetes statisztikák alapján 2024-re a német export és import összértéke az Egyesült Államokkal körülbelül 255 milliárd euróra nőtt. Ez a szám nyolcmilliárd euróval magasabb, mint a második legjelentősebb kereskedelmi partner, Kína esetében elért forgalom. A kereskedelmi rangsor következő helyezettjei Hollandia, Franciaország és Lengyelország.

Kína a világ legnagyobb autóipari piaca, ahol a helyi gyártás folyamatosan bővül. Ezzel párhuzamosan a német autógyártók egyre élesebb versennyel néznek szembe a kínai autógyártókkal, akik dinamikusan fejlődnek.

- olvasható a tanulmányban. Ugyanakkor az élelmiszerek és az elektrotechnikai termékek exportja kedvező tendenciát mutatott.

Németországot egy komoly kihívás fenyeget: ha a két legjelentősebb kereskedelmi partnere közötti újabb vámviták kiújulnak, akkor könnyen a frontvonal közepén találhatja magát. Jelenleg még nem világos, hogy a Trump vezette Egyesült Államok milyen intenzitással irányítja kereskedelempolitikáját az EU, így Németország irányába. A GTAI elemzése szerint az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktus fokozódásával a nyomás, hogy Németország alkalmazkodjon az Egyesült Államok gazdasági irányvonalához, tovább nőhet.

Trump gyakran hangoztatja, hogy a világ országai "kihasználják" az Egyesült Államokat, különösen akkor, amikor az ország külkereskedelmi egyenlege negatív, azaz több árut importál, mint amennyit exportál. Kiemelten említi az autóipart, különösen a német gyártók termékeit. Az amerikai elnök vámpolitikájának irányvonaláról azonban továbbra is sok a kérdés, és nem tisztázott, milyen lépéseket tervez a jövőben.

Az optimisták reményei szerint a vámemelések fokozatosan és differenciált módon valósulnak meg, ami lehetővé teszi a piaci alkalmazkodást. Ezzel szemben a pesszimisták attól tartanak, hogy Trump egy váratlan és radikális vámemelést fog életbe léptetni, ami komoly zűrzavart okozhat.

A magyar gazdaság, ahogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter többször is hangsúlyozta, szoros kapcsolatban áll a német gazdasággal. Bármilyen negatív fejlemény, ami a német gazdaságot érinti, közvetlen hatással van a magyar gazdaság állapotára is.

Related posts