Fontos átalakulás előtt áll az Európai Központi Bank, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligencia segítségével mélyebb betekintést nyerjen az árak alakulásába. Ez a lépés új dimenziókat nyithat meg a gazdasági elemzésekben és a monetáris politikai dö
A Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS), az Európai Központi Bank és a Deutsche Bundesbank közreműködésével kutatásokat végez annak érdekében, hogy feltérképezze, miként lehetne a generatív mesterséges intelligenciát felhasználni az inflációs előrejelzések pontosabbá tételére – írja a Finextra.
A Spectrum projektnek nevezett program célja, hogy a fogyasztói árakra vonatkozó adatokból - amelyek gyakran nyersek, nagy mennyiségűek és túlságosan strukturálatlanok ahhoz, hogy manuálisan feldolgozhatók legyenek, és az eredmények elemzése széles körű automatizálást igényel - hasznosítható következtetéseket vonjon le.
A projekt célja, hogy felfedezze, miként alkalmazható a generatív mesterséges intelligencia technológia új és innovatív módon.
több milliárd egyedi termékleírás és ármegfigyelés automatikus kategorizálására az inflációs előrejelzések javítása érdekében.
A kezdeti kísérletek során az algoritmusok az Európai Központi Bankok napi áradataiból származó információkat olyan globális szabványok szerint kategorizálják, mint az ENSZ által kidolgozott egyéni fogyasztás céljaira vonatkozó osztályozás (COICOP). Ezek a kategóriák segítenek a háztartási kiadások pontosabb és átfogóbb elemzésében.
A BIS álláspontja szerint a kidolgozott algoritmusok és következtetések nemcsak Európán belül, hanem azon kívül is hasznosíthatók. A képzési adathalmaz globális kiskereskedelmi láncokat és számos európai nyelvet ölel fel, miközben a nagy nyelvi modellek (LLM-ek) lehetőséget adnak arra, hogy a megállapításokat olyan nyelvekre is kiterjesszük, amelyek nem szerepelnek a képzési adathalmazon.