A világ számos országában hatalmas erőfeszítéseket tesznek a dohányzás visszaszorítására, ám az e-cigiket népszerűsítő influenszerek jelenléte komoly akadályt jelenthet a füstmentes jövő elérésében.

Bár a hagyományos, figyelemfelkeltő reklámok, amelyek a cigaretták vásárlását népszerűsítették, már eltűntek a színről, a közösségi média mégis újraértelmezi a dohányzást. A színes, ízes elektromos cigaretták vonzó képekkel és üzenetekkel csábítják a fiatalokat, így egy új generáció számára nyithatják meg a kaput a dohányzás világába. Ugyanakkor van okunk az optimizmusra, hiszen világszerte folyamatosan csökken a nikotinfüggők száma, ami reményt adhat a jövő számára.
Miközben május 31-én világszerte a Dohányzásmentes Világnapot ünneplik, vannak országok, ahol a dohányzás kérdése nem csupán egy napra korlátozódik, hanem az év minden napján napirenden van. Például Mexikóban már konkrét célokat fogalmaztak meg a dohányzás teljes megszüntetésére, és a közterületeken való dohányzás szigorú tilalmát vezették be. A brit kormány is hasonló lépéseket tervez: a jövőben megakadályoznák, hogy a 2009 után született fiatalok nikotinos termékeket vásárolhassanak, ezzel egy egész generációt zárva ki a dohányzás lehetőségéből.
Magyarország sajnos még mindig jelentős távolságra van attól, hogy a dohányzás következményeivel kapcsolatos problémákat kezelni tudja, hiszen az Európai Unió tagállamai közül nálunk halnak meg a legtöbben e káros szenvedély miatt. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a döntéshozóknak folyamatosan új kihívásokkal kell szembenézniük. Az utóbbi időszakban például megjelentek a piacon a színes, illatos kapucigaretták, mint például a Poco vagy az Elf, amelyek fiatalos megjelenésükkel és gyümölcsös ízeikkel kifejezetten a fiatal korosztályt célozzák meg. Ezek az intenzíven ízesített termékek gyorsan függőséget okoznak, mivel sokkal erősebb ízélményt nyújtanak, mint a már betiltott pattintós cigaretták, ráadásul gyakran magas nikotintartalommal bírnak, ami megnehezíti a fogyasztásuk követését.
Bár hazánkban az említett termékek illegálisak, az internet világában mégis egyszerűen hozzáférhetők. Úgy tűnik, hogy sokan élnek is e lehetőséggel, hiszen a termékek megjelenése óta egyre több mérgezéses esetet és légzőszervi problémát tapasztalnak Magyarországon. A helyzet annyira súlyosra fordult, hogy a kormány áprilisban bejelentette egy új országos monitorozási rendszer létrehozását, amely a dohánytermékek alapos vizsgálatára hivatott.
Mindenki jól tudja, hogy a dohányzás egészségügyi kockázatai nyilvánvalóak, mégis a HVG által megkérdezett fiatalok többsége nem fontolgatja a szenvedély elhagyását.
A dohányzás számomra nem csupán egy egyszerű szokás; sokkal inkább egy különös társas élmény. Képzeld el: egy nyári estén, a naplemente fényében, sörrel a kezemben, a vízparton ülve, cigaretta füstje szállingózik a levegőben. Ebben a pillanatban valami különleges varázslat rejlik, egyfajta luxus, amit nehezen tudnék elengedni. Az ilyen alkalmak során a barátokkal megosztott nevetések, a csendes kontempláció vagy akár a mély beszélgetések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a dohányzás számomra több legyen, mint egyszerű füstölés.
- meséli egy egyetemista, aki szeret beszélgetni, pletykálni, és sokszor pont a cigizés az, ami alkalmat ad neki erre.
Egy másik válaszadó a stressz kezelésére hivatkozott, amikor arról faggattuk, miért szokott rágyújtani.
A mindennapjaim igencsak feszített tempóban telnek, ezért most egyszerűen nem tudom megengedni magamnak, hogy a nikotin elvonásával is harcolnom kelljen.
- Meséli egy huszonéves, hogy az utóbbi időben sokkal élvezetesebbé vált az élete, tele van új élményekkel és lehetőségekkel. Ugyanakkor árnyoldalként megemlíti, hogy egyre inkább zavarja az a jellegzetes köhögés, ami a dohányzás következményeként alakult ki nála. Ez a köhögés szinte már állandósult, és úgy tűnik, nem tudja lerázni magáról, ami néha elhomályosítja a jókedvét.
Az ELTE PPK kutatása szerint éppen az előbb említett aggodalom indíthatja el a leszokás folyamatát: a dohányosok akkor hajlamosabbak letenni a cigit, ha közelebbinek érzik a dohányzás negatív és a leszokás pozitív következményeit. A tanulmány arra is rávilágít, hogy a hosszútávú egészségügyi károkat sokan figyelmen kívül hagyják, viszont az akut problémáknak, mint például a fittség elvesztésének, azonnali negatív hatást tulajdonítanak.
Az eredmények alapján a döntéshozók számára fontos tanulságok vonhatók le, hiszen a kutatók véleménye szerint a leszokással kapcsolatos kommunikációban érdemes lenne a negatív elrettentő képek helyett inkább a közérzet, a fittség vagy a megjelenés gyors és látványos javulására koncentrálni. Ugyanakkor, még ha a javaslatokat meg is fogadják, a kihívás nem lesz könnyű, hiszen a fiatalok körében párhuzamosan megjelent egy újfajta csábítás is, amely a népszerű Elf Barok formájában érkezett.
Nemcsak a színes e-cigik népszerűsítik a dohányzást, hanem a közösségi média is, ahol egyre több az idealizált tartalom: videók, sztorik, posztok, ahol a dohányzás nem olyan rémképekkel van feltüntetve, mint a cigis dobozok oldalán, hanem vagány, szexi vagy éppen felszabadító gesztusként jelenik meg.
Bár a tüdőkárosító termékek reklámozása számos országban már régóta tilos, így a régi, emlékezetes kampányok, mint például a Camel orvosokat kérdező hirdetései, eltűntek a köztudatból. Azonban a közösségi média világában, mint a TikTok és az Instagram, a helyzet más. Számtalan influenszer mutatkozik be e-cigarettával a kezében, és a népszerűségük szédületes méreteket ölt. Például egy olyan videóra, ahol egy fiatal lány elmeséli, hogyan váltott az Elf Barról a hagyományos cigarettára, több mint 200 ezer like érkezett. Történetét ironikusan "annyira rossz" felirattal tette közzé, ezzel is felkeltve a figyelmet és vitát a témában.
Egy 2024-es amerikai kutatás fényt derít arra, hogy mekkora kihívást jelent a fiatalok számára a dohányzás elterjedése. Azok a fiatalok, akik korábban soha nem próbálták a cigarettát vagy az e-cigarettát, sokkal nagyobb valószínűséggel kóstolták meg ezeket, ha rendszeresen találkoztak dohányzással kapcsolatos tartalmakkal a közösségi médiában. Ez a jelenség hangsúlyozza, hogy a digitális környezet milyen erőteljes hatással lehet a fiatalok döntéseire és viselkedésére.
A kutatások fényében a videómegosztó platformok manapság szinte észrevétlen reklámfelületként működnek. Nem a klasszikus hirdetésekkel érik el a közönséget, hanem barátok, tartalomkészítők és influenszerek posztjain keresztül. Mivel a fiatalok naponta hosszú órákat töltenek ezeken az oldalak, a látott viselkedési minták könnyedén beépülhetnek a mindennapjaikba, gyakran anélkül, hogy tudatosulna bennük, milyen komoly következményekkel járhat mindez.
A helyzet érdemi kezelése még várat magára, azonban a szigorodó szabályozások már most is érzékelhető változásokat hoznak: a világon már csak minden ötödik ember dohányzik. Ha ez a csökkenő tendencia folytatódik, akkor 2030-ra a dohányosok száma 1,2 milliárdra csökkenhet. A javuló statisztikákhoz hozzájárulhat az Európai Bizottság ambiciózus terve, amely szerint 2025-re harminc százalékkal kívánják csökkenteni a dohányzók arányát az uniós országokban, és céljuk, hogy 2040-re egy teljesen füstmentes generáció nőjön fel.
Ha valaki nem akar a döntéshozókra várni, és szeretné csökkenteni a dohányzók számát, akár a Dohányzásmentes világnap apropóján, akár más okból, akkor összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet, amelyek segíthetnek a leszokás folyamatának megkönnyítésében.
A HVG-nek nyilatkozó fiatalok tapasztalatai világosan rávilágítanak arra, hogy a dohányzás mögött nem csupán a nikotin iránti függőség húzódik meg. Számos esetben stresszkezelő módszerként, a mindennapi élet szerves részének, vagy akár társas kapcsolatok erősítőjeként is funkcionál. Éppen ezért nem meglepő, hogy a „mától abbahagyom” típusú kijelentések gyakran nem bizonyulnak tartósnak.
A dohányzásról való leszokás valójában gyerekjáték, hiszen már számtalanszor sikerült megcsinálnom!
„Tedd egyedivé a szövegedet!” – mondta egy alkalommal a neves író, Mark Twain. Ez a megállapítás napjainkban is sokak számára releváns lehet, hiszen több tanulmány szerint az emberek akár harmincszor is próbálkoznak, mielőtt végleg búcsút intenének a dohányzásnak.
Pontosan emiatt a leszokáshoz nemcsak elhatározás, hanem tudatos stratégia is kell: a nikotin elhagyása mellett érdemes a szokásokat is újragondolni. A sóvárgás sokszor csak pár percig tart, ezért már egy pohár víz, egy cukorka vagy egy kis mozgás is segíthet átvészelni. Fontos az is, hogy ne veszteségként éljük meg a leszokást, amiben segíthet, ha listát írunk arról, mit nyerhetünk vele: egészséget, pénzt, szabad időt.
A társas kapcsolatok rendkívül értékes kincsek lehetnek, ezért egy egyszerű telefonbeszélgetés a barátunkkal, egy közös séta vagy akár önkéntes munka is jelentős támogatást nyújthat. Ezen kívül a szabadidőnket új hobbik felfedezésével is gazdagíthatjuk: legyen szó festésről, zenélésről, főzésről vagy bármilyen kreatív elfoglaltságról, ezek mind remek lehetőségek a gondolataink elterelésére és a lelki frissesség megőrzésére.
A stressz kezelésére rengeteg egészséges módszer áll rendelkezésünkre. Például a relaxációs zene hallgatása, a légzőgyakorlatok végzése, a naplóírás vagy akár egy kellemes, forró fürdő mind-mind segíthetnek a feszültség levezetésében. Emellett egy jó könyv vagy egy izgalmas sorozat is nagyszerű menekülési lehetőségként szolgálhat. Fontos, hogy ne csupán a dohányzástól váljunk meg, hanem keressünk olyan alternatív tevékenységeket, amelyek örömet okoznak és segítenek a stressz kezelésében.