Hányszor zavarja meg az álmait az éjszaka? - Ez lenne az átlagos | 24.hu
Az alvási szokások körülbelül 60 éves kor táján lényeges átalakuláson mennek keresztül.
Az életkor nem számít, hiszen mindannyiunkkal előfordulhat, hogy az álmunkból a vizelési inger ébreszt fel minket. Azonban a pisilés mellett más tényezők is hozzájárulhatnak a gyakori ébredésekhez, amelyek sokat elárulhatnak az egészségünkről – írja a HuffPost.
A fiatalabb generációknál egy éjszakai séta a mosdóig általában nem okoz különösebb fennakadást, míg a kilencvenes éveikben járó emberek esetében a négyszeri látogatás a vécére már a megszokott normák közé tartozik. Ahogy öregszünk, a vizelési inger mellett számos más tényező is hatással van az alvásunk minőségére és arra, mennyire hajlamosak vagyunk elnyújtani az ébrenlétet. A Johns Hopkins Medicine legújabb kutatása szerint átlagosan éjszakánként húsz alkalommal ébredünk fel, ám ezeket a miniébrenléteket általában észre sem vesszük, hiszen csupán néhány másodpercig tartanak, és reggelre már el is feledkezünk róluk. Mint ahogy korábbi írásunkban említettük, a stressz nem közvetlenül felelős az alvásmegszakításokért, de befolyásolja, hogy mennyire könnyen tudunk visszaaludni, ahelyett, hogy szenvedve néznénk a plafont. Sokan ilyenkor különféle tevékenységekhez folyamodnak, de orvosi szakértők figyelmeztetnek, hogy ezek a szokások kifejezetten károsak lehetnek.
A tinédzserek cirkadián ritmusának sajátos jellemzője, hogy a alvási szokásaik a pubertáskorral együtt megnyúlnak, így szeretnék minél tovább elodázni az ágyból való felkelést. Ezzel szemben ahogy elérjük a hatvanas éveinket, az alvási ciklusok lerövidülnek: reggel korábban ébredünk, és frissebben indítjuk a napot, míg este egyre inkább hajlamosak vagyunk korán nyugovóra térni. Ebben az időszakban a testünk már kora este, általában hét és nyolc óra között, az alvás iránti vágyat jelez, hogy aztán hajnalban, három és négy óra között, a felébredések száma tetőzzön. Sok ember számára ekkor már nehézkessé válik a visszaalvás. Éppen ezért fontos, hogy fiatal korban tudatosan figyeljünk az alvás minőségére, hiszen akik rendszeresen ébrednek fel éjszaka, később akár még több alkalommal is küzdhetnek az alvás folytonosságával.
Ha valaki rendszeresen tapasztalja, hogy az alvása gyakran megszakad, és nehezen találja meg újra az álom világát, akkor érdemes orvoshoz fordulnia. Ugyanakkor az is figyelmeztető jel, ha egész nap kimerültnek érezzük magunkat, akár a felébredések számától függetlenül, hiszen előfordulhat, hogy hiába hisszük, elegendő pihenésben volt részünk.