Mi történik a kórházban hagyott babákkal? Ez a kérdés sokakat foglalkoztat, hiszen ezek a kis jövevények egy olyan helyzet áldozatai, ahol a szüleik vagy nem tudják, vagy nem kívánják őket hazavinni. Az ilyen esetekben a kórházak általában különböző proto


Ezt a jelet tedd a már meglévő Gmail-címedbe: lebuknak azok az oldalak, amik adatokat szivárogtatnak rólad

Anyakönyvezés nélkül élő csecsemő, titkolt terhesség, szifiliszes életadó szülőnek hálás családok. Az SOS Gyermekfalvak Az első anyák napja című kampányában utánajárt, hova kerültek azok az újszülöttek, akiket a szülést követően kórházban hagytak a szülők. A megszólaló anyák mind az örökbeadási folyamat felgyorsítása után kaptak rövid időn belül kisbabát.

Több száz kisbaba él jelenleg is kórházban, mert szüleik nem tudják, vagy nem akarják hazavinni őket. A jogszabályi módosítások nyomán 2024. júliusa óta felgyorsult azoknak a babáknak az örökbeadása, akiket 6 hete nem látogat a családjuk. A KSH legfrissebb adatai szerint tavaly a nyilvántartott örökbeadható gyerekek száma 2095 fő volt, közülük 1291 gyermeket adtak örökbe. Minden negyedik egy éves kor alatti.

Május első vasárnapján megkezdődik az SOS Gyermekfalvak új kampánysorozata, amely drámai és megható történetekkel várja a közönséget. Az alapítvány örökbefogadó anyák személyes élményein keresztül tárja fel a kórházak falai mögött zajló valóságot, ahol az otthagyott csecsemők sorsa dől el. A kampány során betekintést nyerhetünk abba, hogy milyen nehézségekkel és örömökkel szembesültek az anyák, amikor hazavitték a kisbabákat, és hogyan élték meg a hirtelen jött anyaságot a jogszabályi változások fényében, amelyek lehetővé tették a babák gyorsabb örökbeadását. Az ő történeteik nemcsak a személyes küzdelmekről szólnak, hanem rávilágítanak a rendszer működésére és a szeretet erejére is.

- A kisbabánk 2,5 hónapos volt, amikor először találkozhattunk vele a kórház falai között, de sajnos karácsony előttig kellett várnunk, hogy végre hazavihetjük. Akkorra már majdnem 7 hónapos lett - meséli Réka. A családot egy adminisztratív hiba miatt szinte 5 hónapos várakozásra kényszerítették, miután az első találkozásra sor került: a kicsi anyakönyvezése elmaradt. Engedély híján hónapokon át nem láthatták őt újra, ráadásul a kórházba sem léphettek be hozzá.

Szilvia már a tizenötödik lombik kezelésén volt túl, amikor férjével úgy határoztak, hogy az örökbefogadás útjára lépnek. Két évnyi várakozás után, amely tele volt reményekkel és csalódásokkal, hirtelen felgyorsultak az események, és új lehetőségek nyíltak meg előttük.

Mivel ez a történet titkos örökbeadásról szól, csupán annyit tudni, hogy a kisbaba a második gyermek, akinek az édesanyja szifiliszes, de ő maga teljesen egészséges. A szülés után az anya azonnal távozott, még csak szoptatni sem próbálta. Hihetetlenül hálásak voltunk, hiszen elment a kórházból, miután kérte a szifilisz szűrés elvégzését - meséli Szilvi. 2024-ben Magyarországon 42 szifiliszes kisbaba jött a világra, közülük kilencen sajnos elhunytak a fertőzés következtében. Máté számára szerencsésen alakult a helyzet, ugyanis nem örökölte a fertőzést szülőanyjától.

Elza egy gyönyörű nyári napon még a tengerparton élvezte a napsütést és a hullámok zúgását, másnapra viszont már anyává vált. Kilenc hónap várakozás után, ami csecsemőknél valóban szokatlanul gyors időszaknak számít, egy új élet érkezett az életébe. A kórházban, ahol a baba született, Elza egy hétre beköltözhetett, hogy közvetlen közelről tapasztalja meg a kiszolgáltatott újszülöttek világát. A koraszülött osztályon kilenc kisbaba feküdt magányosan, szülők nélkül, és a kórházi személyzet ereje is végesnek bizonyult ahhoz, hogy mindannyiukat megfelelően gondozzák. Elza szívében mély nyomot hagyott ez az élmény, hiszen a kisbabák sorsa iránti felelősségérzetét érezte, amely a világ egyik legnagyobb kihívásává vált számára.

- Gyorsfolyású cumisüveget adtak nekik, hogy minél hamarabb végezzenek, ők meg alig bírták lenyelni. Szinte fuldokoltak. Olyan mohón evett az én gyerekem is, mint az összes baba, az orrából folyt a tej. Persze, az egyetlen dolog, amiért felvették őket, az ételhez kapcsolódott. Az egyetlen jó dolog nekik a kaja volt - meséli Elza, aki - bár titkos örökbefogadás volt - ismeri gyermeke életadó anyját: a baba kórházi karszalagján szerepelt a neve.

A kórházakban felnövő kisbabák közül körülbelül 20%-uk találhat új otthont örökbefogadás révén. A többi csecsemő esetében a családok nem mondtak le róluk, ám a nehéz élethelyzetük miatt nem tudják hazavinni őket. Amennyiben nem növekszik a nevelőszülők száma az országban, ezek a gyermekek hónapokig kénytelenek kórházi környezetben maradni. Az SOS Gyermekfalvak jelenleg is várja az önkéntes nevelőszülők jelentkezését Budapesten, Kecskeméten, Orosházán és a környező településeken, 60 kilométeres távolságban.

Related posts