A Puskás Akadémia kollégiuma mostantól műemléki védettség alatt áll, ezzel is megőrizve történelmi és kulturális jelentőségét.


Több mint húsz, Makovecz Imre keze nyomát magán viselő épület nyert műemléki védettséget, melyek között kiemelkedő a felcsúti Puskás Akadémia kollégiuma. E döntés mögött az a szándék húzódik meg, hogy megőrizzük az organikus építészet grandiózus mesterének szellemi és építészeti hagyatékát.

Több, mint húsz Makovecz Imre által megálmodott épület nyert el műemléki védettséget május végén – derül ki a Magyar Közlöny péntek este közzétett legfrissebb számából. A védettségről Lázár János, az építési és közlekedési tárca vezetője hozott döntést, és a védett épületek között található a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia kollégiumi épülete is.

A nemzeti emlékké nyilvánított alkotások többsége templom, kápolna, oktatási vagy sportlétesítmény, de a kiválasztottak között akad kevésbé szokványos helyszín is: például egy 1980-as években emelt síház Pilisszentkereszten, egy jelfa Csenger főterén, sőt, teljes egészében védelmet kapott egy visegrádi kemping is minden tartozékával együtt. Épp ez utóbbi miatt nem lehet pontosan megmondani, hogy végül huszonöt vagy ennél is több Makovecz-épület került-e a listára.

A felcsúti kollégiummal kapcsolatban a hivatalos indoklás úgy fogalmaz: "a védetté nyilvánítás célja a Makovecz Imre tervei alapján 2014-ben létesített Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia kollégiuma építészeti értékeinek, illetve Makovecz Imre szellemi örökségének védelme".

Related posts