Az elemzők várakozásait felülmúlta a magyarországi munkanélküliségi helyzet, ami sokakat meglepett.

Két éve nem volt olyan alacsony a foglalkoztatottak száma, mint idén február és április között, mindeközben azonban a munkanélküliség csak kissé emelkedett. Ez azzal magyarázható, hogy érdemben csökkent a népesség száma.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza arra figyelmeztetett, hogy az előző hónaphoz képest drámai mértékben, körülbelül 35 ezer fővel csökkent a foglalkoztatottak száma. Ebből a csökkenésből körülbelül egytizednyi munkavállaló került munkanélküli helyzetbe, míg a többiek kiszálltak a munkaerőpiacról, ami jelentős növekedést mutat az inaktív munkavállalók számában. Ennek következtében érezhetően csökkent mind az aktivitási, mind pedig a foglalkoztatási ráta. Bár ez csupán egy hónapnyi adat, a három hónap átlagát tükröző hivatalos statisztikák is hasonló trendet jeleznek.
A gazdaságilag aktív népesség száma 2023 nyarán először csökkent 4,9 millió fő alá. E mögött a jelenség mögött részben a munkaerőpiac önkéntes elhagyása áll, ám a fő tényező a népességfogyás hatása.
- emelte ki Virovácz, hangsúlyozva a mondanivaló fontosságát.
A kínálati korlát tehát egyre effektívebbé válik a magyar munkaerőpiacon. A foglalkoztatotti létszám is 2023 tavasza óta most a legalacsonyabb.
A magyar gazdaság 2022 közepétől kezdődő stagnálása fokozatosan, de biztosan hatással van a munkaerőpiacra is.
- fűzi hozzá Virovácz.
A különböző bizalmi indexek és vállalati felmérések is egyre nagyobb arányban jelzik azt, hogy a vállalatok nem terveznek bővítést, sőt leépítésben gondolkoznak. A növekedési kilátások borúsak, a kereslet tartós hiánya pedig az eddig munkaerőt tartalékolókat is a leépítések irányába löki.
Jelenleg nem tapasztalható hirtelen leépítési hullám; inkább egy fokozatos apályhoz hasonlítható a helyzet, amikor a foglalkoztatottak száma lassan és szinte észrevétlenül csökken, nem pedig váratlan és drámai módon.
- mondta a véleményét.
Ez egyben azt is jelenti, hogy némileg enyhülni látszik a munkaerőpiac feszessége, ami a munkavállalók alkupozícióját egyértelműen gyengíti.
Talán ennek a tárgyalási pozíciók gyengülésének része az is, hogy egyre több nagyvállalat tér vissza a rendszeres irodai jelenléthez. Legutóbb a Mol csoport jelentette be, hogy július 1-től megszűnik a home office lehetősége. Ez a lépés hozzájárulhat a foglalkoztatás további csökkenéséhez, különösen azok körében, akik számára ez a rugalmas munkavégzési forma rendkívül előnyös volt, például a kisgyermekes szülők esetében – fejtette ki a közgazdász.
Ezeket a tényezőket figyelembe véve nem meglepő, hogy egyre több vállalat dönthet úgy, hogy követi ezt a példát. Ugyanakkor a gyenge gazdasági teljesítmény mellett a munkanélküliségi ráta fokozatos emelkedése is valószínű. Természetesen a szezonális munkák révén lesznek kedvezőbb időszakok is, így az év hátralévő részében az állástalanok arányának 4,4-4,5 százalék között mozoghat. Azonban a kockázatok egyértelműen a munkaerőpiac további gyengülése felé mutatnak - zárta gondolatait.
A mai munkaerőpiaci adatok egy váratlan és zavaró fordulatot hoztak, amely sokakat meglepett.
- írta Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető elemzője. Az előző havihoz és az egy évvel korábbihoz képest is 34-35 ezer fővel csökkent a foglalkoztatottak száma a KSH adatai szerint. Ez továbbra is magas foglalkoztatást jelent, azonban egy egyik hónapról másikra történő ekkora csökkenés mindenképp váratlan és meglepetésszerű, különösen úgy, hogy az előző hónapban még 20 ezer fős növekedésről számolt be a KSH.
A gazdasági stagnálás és a feldolgozóipar kihívásai alapvetően megerősítik azt a nézetet, hogy a foglalkoztatás szintje nem feltétlenül kell, hogy kiemelkedően magas legyen, mint ahogyan azt a múlt hónapban tapasztaltuk, 4 millió 700 ezer fő körüli értékekkel. Ugyanakkor felvetődik a kérdés, hogy egy hónap leforgása alatt valóban bekövetkezhet-e ilyen jelentős változás, különösen úgy, hogy a hírekben nem hallani tömeges gyárbezárásokról az említett időszakban - fejtette ki Regős.
Természetesen elképzelhető, hogy az előző hónapban tapasztalt kedvező meglepetés és az aktuális hónapban jelentkező kedvezőtlen fordulat is részben a statisztikai mutatók ingadozásainak tudható be. Ezt a jelenséget a 15-74 éves korcsoport körében végzett mintavétel eredményezi, ami magában hordozza a mintavételi hibák lehetőségét.
A munkanélküliségi ráta 4,4 százalék, ami megfelel az egy évvel korábbi adatnak és az előző havinál is mindössze 0,1 százalékponttal magasabb.
A foglalkoztatás csökkenése egyébként nagyobbrészt kapcsolódik a férfiakhoz (éves alapon fő (20,8 ezer fő), mint a nőkhöz (13,4 ezer fő). Érdekesség, hogy az elvileg munkaerőpiaci szempontból nehéz helyzetben lévő 55-74 éves korosztály foglalkoztatása érdemben növekedni tudott az adatok szerint, egy év alatt 23 ezer fővel a háromhavi mozgóátlag szerint - mutatott rá Regős.