Megjelent egy új tanulmány, amely feltárja, hogy a várandósság alatt bekövetkező betegségek milyen hatással lehetnek az autizmus kialakulására. A kutatás célja, hogy jobban megértsük, miként befolyásolhatják a várandós anyák egészségi állapota a gyermekek

Egy újonnan közzétett kutatás rávilágított arra, hogy a várandósság alatt fellépő betegségek és az újszülötteknél megjelenő autizmus között nem létezik egyértelmű összefüggés, ellentétben a korábbi elméletekkel. Az eddigi, eltérő következtetésekhez vezető tanulmányok során számos további tényező is hatással volt a gyermekek fejlődésére. Ezek között megtalálhatóak a genetikai örökség, a környezeti ártalmak, mint például a légszennyezés, valamint az egészségügyi ellátás minősége is.
Az EurekAlert cikke alapján nincs egyértelműen bizonyítható kapcsolat az anya terhesség alatti betegsége és a csecsemőknél kialakuló autizmus között. A NYU Langone Health kutatóinak tanulmánya feltárta, hogy a korábban autizmussal összefüggésbe hozott körülmények közül valójában mindegyik magzati szövődmény volt.
"Tanulmányunk azt mutatja meg, hogy nincs meggyőző bizonyíték arra vonatkozóan, hogy az anyánál előforduló egyéb betegségek bármelyike autizmust okozhat" - mondta a tanulmány vezető szerzője, Magdalena Janecka, a Gyermek- és Serdülőpszichiátriai Tanszék és a Népegészségügyi Tanszék docense, a NYU Grossman School of Medicine-ben.
A Nature Medicine online folyóirat legfrissebb tanulmánya, amely 2025. január 31-én látott napvilágot, 600 ezer édesanya és összesen 1,1 millió terhesség kórtörténetének részletes elemzésére összpontosított. A kutatás alapjául egy dániai nemzeti nyilvántartás szolgált, amelyből az adatokat nyerték.
Úgy vélem, hogy a mi kutatásunk úttörő jellegű, mivel teljes egészében feltárja az anya kórtörténetének összes aspektusát. Ennek köszönhetően széles spektrumot kínálunk a lehetséges összefüggések megértéséhez, figyelembe véve a különböző egyidejű körülményeket és zavaró tényezőket.
- mondta a kutatást vezető Vahe Khachadourian, a NYU Grossman School of Medicine Gyermek- és Serdülőpszichiátriai Tanszékének kutatási adjunktusa.
A kutatók alaposan feltérképezték azokat a tényezőket, amelyek korábban zavaró tényezőként jelentkezhettek, vagy alternatív magyarázatokat nyújthattak az anya bizonyos betegségei és a gyermek autizmusa közötti összefüggésre. Ennek a vizsgálatnak részeként figyelembe vették a szociodemográfiai helyzetet és a várandós nők életkorát is. Az idősebb anyák esetében gyakoribbak a különféle egészségügyi problémák, például a magas vérnyomás, ami nemcsak az ő egészségükre van hatással, hanem a gyermekeknél is növeli az autizmus kialakulásának kockázatát.
A kutatók az autista gyermekek testvéreit is bevonták a vizsgálatba. Amennyiben egy anyánál az autista és a nem autista gyermekeinél is ugyanazt a betegséget állapították meg a terhesség során, ez arra utalhat, hogy a betegség mellett más tényezők is szerepet játszhattak az autizmus megjelenésében.
Bizonyos gének, amelyek fokozzák a depresszió kialakulásának valószínűségét, szoros kapcsolatban állnak az autizmus spektrumzavarral is. Amikor egy nő a terhessége alatt depresszióval küzd, és a gyermeke autista lesz, akkor sokkal valószínűbb, hogy az anya és a gyermeke közösen örökölt géneket birtokol, mintsem hogy a depresszió kémiai hatásai befolyásolták volna a magzat fejlődését.
A kutatók az apák egészségi állapotának múltját is alaposan megvizsgálták. Megállapították, hogy a férfiak különböző betegségei és az autizmus közötti kapcsolatok mögött nagy valószínűséggel családi tényezők állnak. Ez részben annak köszönhető, hogy az apa közvetlen hatása a magzatra a megtermékenyítést követően korlátozott. Ugyanakkor a kutatás során arra is fény derült, hogy mind az apák, mind az anyák kórtörténeti diagnózisai szoros összefüggésben állnak a gyermekek autizmusának megjelenésével.
A családi tényezők mérlegelése után megállapítható, hogy az autizmus statisztikai összefüggésében az egyedüli anyai diagnózis, amely még mindig jelentős hatással bír, a terhesség alatt fellépő magzati szövődmények.
A mi értelmezésünk szerint ezek a magzati diagnózisok valószínűleg nem okoznak autizmust, hanem inkább annak korai jelei. Az uralkodó hipotézis az, hogy az autizmus valójában a születés előtt kezdődik. Már azelőtt is, hogy a gyermeket autizmussal diagnosztizálnánk, folyamatosan fejlődésbeli változások zajlanak
- fogalmazott Magdalena Janecka.
A docens hangsúlyozta, hogy sok autista gyermek édesanyja bűntudatot érez, mivel gyakran úgy vélik, hogy a várandósság alatt valami rossz döntést hoztak, ami szívszorító érzéseket kelt bennük. "Fontos, hogy világossá tegyük, hogy ezek a tényezők általában nem vezetnek autizmushoz. Ezzel a megközelítéssel sokkal hatékonyabban támogathatjuk az autista gyermekeket és családjaikat" - tette hozzá.