Elhunyt a magyar labdarúgó-válogatott korábbi szövetségi kapitánya.


Erdő Péter neve ismét a pápa-jelöltek között szerepel, ami nem meglepő, hiszen már korábban is szóba került a magyar bíboros. A katolikus egyház életében ez a kérdés mindig is izgalmas témát jelentett, és a hívek körében sok találgatás övezi a lehetséges utódokat.

Játékosként pályafutását kizárólag helyi csapatokban töltötte, 1953-ban a Pécsi Dózsában kezdett, ahol jobbösszekötőként tíz éven át a város legjobbnak számító együttesének oszlopos tagja volt. Összesen hatvanegy bajnoki mérkőzésen és két Intertotó Kupa-találkozón lépett pályára a lila-fehér színekben. Ezt követően a PVSK és a Komlói Bányász csapataiban is megfordult, mielőtt visszatért volna a Vasúthoz, ahol végleg letette a stoplist. Pályafutása mellett a jövőjét is tervezte: 1960-ban felvételt nyert a Pécsi Tanárképző Főiskolára, majd 1964-ben sikeresen megszerezte diplomáját magyar-orosz-testnevelő szakon.

Első edzői pályafutását a Pécsi Sportiskolánál kezdte, ahol rengeteg későbbi neves futballista tehetségét fedezte fel. 1973 és 1985 között a Pécsi Dózsa, majd a jogutód PMSC utánpótlásával foglalkozott, és nem akármilyen eredményekkel, hiszen munkája elismeréseként elnyerte a mesteredzői címet. 1985-ben Rónai Istvántól vette át az NB I-es Pécs vezetőedzői posztját, és már az első mérkőzésén a bennmaradásért küzdöttek, ahol 1-1-es döntetlent játszottak a Ferencváros ellen.

Garami József a piros-feketék kispadján nem kevesebb, mint kétszáztizenhét bajnoki mérkőzés alkalmával ült, ez azóta is megdönthetetlen rekordnak számít. Mérlege ezalatt kilencvenkilenc győzelem, hatvanhárom döntetlen és hatvanhat vereség. Ami viszont még ennél is fontosabb, az 1985-86-os első osztályú évadban egészen a második, ezüstérmes helyig vezette a mecsekaljaiakat. Ezt azóta sem sikerült megismételnie senkinek. Irányításával a sikerkorszak megkoronázásaként 1990-ben a Pécs elhódította a Magyar Kupát. 1991-ben pedig bajnoki bronzéremhez segítette a csapatot. Nem mellékesen, még 1987 őszén - a pécsi évek alatt - megbízott szövetségi kapitányként öt találkozón irányította az A-válogatottat is. 1993 és 1996 között az Újpesti TE, 1996 és 1998 között az MTK Hungária FC, 1999 és 2001 között a Győri ETO, 2002 elejétől 2003 végéig pedig a Ferencváros szakmai munkájáért felelt. Majd több mint tíz évig - a magyar futballban páratlan módon - irányította az MTK-t.

Garami József, a labdarúgás ikonikus alakja, 1997-ben és 2008-ban a kék-fehér csapatokkal, valamint a Ferencváros színeiben 2003-2004 telén bajnoki címet ünnepelhetett, amikor is az őszi idényben a csapat irányítását vette. A Magyar Kupát is többször megnyerte: 1997-ben és 1998-ban az MTK-val, majd 2003-ban a Ferencvárossal. Edzői pályafutása során senki sem töltött több időt a kispadon a magyar élvonalban, mint ő. 2015-ben visszavonult az edzői posztról, ezt követően az MTK szakmai igazgatójaként folytatta pályafutását. A közelmúltban hazatért Pécsre, és a PMFC.hu oldalán megjelent közleményben fájdalmunkat fejeztük ki, mivel legendás mesteredzőnk az életének 86. évében végleg búcsút intett nekünk. Emlékét örökre megőrizzük szívünkben!

Related posts