Megvonták a jogkörét a tiszavirág-életű puccsot kirobbantó dél-koreai elnöktől.


Jun Szogjol Dél-Korea felfüggesztett elnökét azután váltották le, hogy az alkotmánybíróság egyhangúlag megszavazta a parlament döntését, miszerint felelősségre vonják az elnököt a decemberben rövid időre kihirdetett hadiállapot miatt, írja a The Guardian. A hetekig tartó tanácskozás végén a dél-koreai demokrácia jövőjével kapcsolatos növekvő aggodalmak miatt mind a nyolc bíró megszavazta az elnök jogkörének elvonását. A döntés értelmében az ügyvezető elnök Han Dokszu mindaddig hivatalban marad, amíg a dél-koreaiak 60 napon belül meg nem választják az új vezetőt.

Az ügyvezető főbíró állásfoglalása alapján Jun megszegte elnöki kötelezettségeit, amikor olyan lépéseket tett, amelyek túllépték az alkotmány által számára megengedett hatásköröket.

"Jun elárulta az emberek bizalmát, akik a demokratikus közösség szuverén tagjai" – mondta, majd hozzátette, hogy a hadiállapot kihirdetése káoszt okozott a társadalom, a gazdaság és a külpolitika területén. "A vádlott nem csupán hadiállapotot hirdetett ki, hanem alkotmányos és törvényi normákat is megsértett azzal, hogy katonai és rendőri erőket mozgósított a törvényhozás működésének megakadályozására. Végső soron a hadiállapot kihirdetése ebben az esetben sértette a rendkívüli hadiállapot érvényes tartalmi követelményeit" – részletezte a főbíró.

A leváltott elnök nem élhet fellebbezési jogával a döntéssel szemben, ám egy másik büntetőügy is folyamatban van ellene, amely a hadiállapothoz kapcsolódó felkelés vádját érinti. Miközben Jun pártja hivatalosan is elismerte az alkotmánybíróság határozatát, az egyik ügyvédje továbbra is makacsul ellenáll, az ítéletet "teljesen érthetetlennek" és "kizárólag politikai indíttatású döntésnek" minősítve.

Jun Szogjol december 3-án váratlanul hadiállapotot hirdetett, ám néhány órával később visszavonta ezt a lépést. Ez az esemény súlyos politikai válságot idézett elő Dél-Koreában. A Nemzetgyűlés december 14-én szavazásra bocsátotta Jun felelősségre vonását, miközben az Alkotmánybíróság eljárást indított a döntés alkotmányosságának vizsgálatára. Jun Szogjol elnök úgy tűnik, hogy a múltba révedt, mintha az ötven évvel ezelőtti Dél-Koreában élne, és azt hitte, minden hatalmat magához ragadhat. Azonban tévedett; az őt hatalomra emelő társadalmi elégedetlenség továbbra is jelen van. A puccsról szóló részletes elemzésünket itt találják.

Related posts