Még Carlos Santana is vágyott arra, hogy együtt zenéljen a magyar reggae királyaival!


1995-ben a zenekar Jamaicában készített egy videóklipet, amely mélyen megérintette őket és jelentős hatással volt a munkásságukra.

Idén ünnepli fennállásának negyedik évtizedét hazánk egyik legismertebb reggae zenekara, a Ladánybene 27. Az együttes alapítója, Bodnár Tibor emlékei szerint a csapat neve 1985. augusztus 3-án, a Kunbaracsi Építőtáborban született, ahol a formálódó zenekar számára választotta ezt a különleges és figyelemfelkeltő elnevezést.

- A Ladánybene 27 a tábor telefonszáma volt akkoriban - mesélte Bodnár Tibi. - A névadásban talán érződött, hogy ez egy ideiglenes közösség volt; a név akkor és ott csak annak a száz táborozónak volt jelentése. Ebből indult el egy olyan zenei formáció, amely több évtizeden keresztül aktívan tevékenykedik, és meghatározó szerepet játszik az életünkben.

- Nagyon gyorsan elszaladt ez a negyven év - jelentette ki lapunknak az együttes énekese, László M. Miksa. - Ez volt a hajtóerő. Eleinte a kitűnni vágyás vitt minket a reggae felé, aztán a lüktetés, ami nem hasonlítható össze egy műfajjal sem. Az érdekelt minket, hogy miképp lehet jól reggae muzsikát játszani és alkotni. Nem azzal akartunk kitűnni, hogy jamaicai a zenénk, hanem azzal, hogy amit játszunk, az sajátosan ladánybenés.

A barátokból álló zenekar több demófelvétel elkészítése és nagy sok koncert után 1990-ben megnyerte az akkori legnagyobb hazai tehetségkutató versenyt, melynek fődíja egy lemezszerződés volt.

A nyolcvanas évek derekán még nem ismertük az internet világát, és a legendás reggae előadók lemezei is elérhetetlenek voltak számunkra. Azonban miután a vasfüggöny leomlott, a dolgok gyökeresen megváltoztak. A műfajt a magyar valóságra is alkalmaztuk, így a reggae szövegei könnyedén eljutottak a szélesebb közönséghez - mesélte az énekes.

1995 januárjában a zenekar Jamaicában tartózkodott, ahol videóklipet és úti filmet készítettek. Az ottani élmények, különösen a zenei inspirációk, mélyen megérintették őket. A "Van még a világon" című dal sikerrel debütált, és több hazai valamint nemzetközi válogatáslemezen is helyet kapott, ráadásul különböző földrészek rádióiban is folyamatosan játszották. Ebben az időszakban a csapat először lépett színpadra a híres Sziget Fesztiválon, ami újabb mérföldkő volt a pályájukon.

- Az egyik legemlékezetesebb pillanatunk az volt, amikor az Úttörő Stadion színpadán Carlos Santana előtt mutattuk be a produkciónkat. A műsorunk végén váratlanul megjelentek a színpadon Carlos és a zenészei, és érkezett a fantasztikus hír: szeretnék, ha együtt játszanánk el egy Bob Marley-dalt. Tizenegyezer ember szeme láttára álltunk a színpadon, és az élményt később meg is ismételtük - idézte fel László M. Miksa ezt a varázslatos emléket.

A közelmúltban a Kobuci Kertben a zenekar négy évtizedes történetének minden állomását felidézték, a hagyományos Reggae Camp fesztivál pedig az idén júliusban sem marad el.

- Ezen az eseményen nem csupán a múltat kívántuk megünnepelni, hanem az idő folyamán szerzett tapasztalatainkat is: a múlt emlékét, a jelen pillanatait és a jövőbeli álmokat - fogalmazott Bodnár Tibor. - Nyilvánvaló, hogy szeretnénk még inkább meríteni a korábbi munkásságunkból, amelyre igazán büszkék vagyunk. Az út, amely elvezetett minket a kezdeti dalainktól a legfrissebb zeneszámokig, hosszú és izgalmas volt.

Related posts