A Medves-fennsíkon tett látogatás során még a természetvédelmi őr is megdöbbent az ottani csodálatos látványtól.


Láthatatlanul, szinte észrevétlenül próbálta megragadni azt a különleges pillanatot, amely sosem térne vissza.

A Medves-fennsíkon egy különleges találkozásra került sor: kollégánk, aki természetvédelmi őr, váratlanul egy vadmacskával találkozott. Gyorsan és észrevétlenül próbálta megörökíteni ezt a ritka pillanatot, hogy megossza a természet szépségét.

- osztotta meg közösségi platformján a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága.

A videófelvételen jól látszik, hogy az állat lopakodása, mozgása olyan, akár egy nagymacskáé - oroszlán vagy leopárd -, vadászni is így szokott. Emellett nagy jól megfigyelhetőek a vadmacska bélyegek a viselkedésén túl a kültakaróján is: vastag, széles farok, széles sávozással, fekete gerincsáv a faroktól a fejig, széles nagy fej.

Közép-Európa és Magyarország területén a ragadozó emlősök étrendjének jelentős részét a kisemlősök alkotják, különösen a mezei pocok és az erdeiegér-fajok dominálnak. Ezen kívül a tápláléklistájukon megtalálhatók a madarak, a nyulak, és időnként a növények is, attól függően, hogy éppen milyen lehetőségek adódnak. Érdekesség, hogy a fajnál dögfogyasztás is megfigyelhető, amely az élelemkeresés sokszínűségét tükrözi.

A vadmacska Európában számos területen veszélyeztetett, noha Nyugat-Európában a visszatelepítési programok révén a populációk száma növekedett. Magyarországon viszont a vadmacskák állománya folyamatosan csökken, amelynek fő okai között szerepelnek az élőhelyek romlása és feldarabolódása, valamint a házimacskákkal való kereszteződés. Emellett a házimacskák által terjesztett betegségek is komoly fenyegetést jelentenek. Továbbá, a házimacskák és a vadmacskák közötti versengés, legyen szó élőhelyekről vagy táplálékról, szintén hozzájárulhat a vadmacska populációjának csökkenéséhez.

Az Európai Unió keretein belül a Natura 2000-es hálózat részeként kiemelkedő közösségi jelentőséggel bíró jelölőfajokról van szó. Magyarországon ez a faj védett státuszban van, és természetvédelmi értékét 250.000 forintra becsülik.

Related posts