Magyarország sikeresen megőrizte besorolását, és biztató jelek mutatkoznak a jövőbeli fejlődésre.


A Fitch óvatos makrogazdasági és költségvetési előrejelzéseket fogalmaz meg Magyarországot illetően a 2026-os választások előtt

Magyarország elkerülte a Fitch Ratings leminősítését, mivel a 2023 januárjától érvényben lévő negatív kilátást stabilra módosították. Az alsó közép BBB kategóriába sorolt minősítés pedig változatlan maradt. Ez azt jelenti, hogy hazánk a Fitch rangsorában két fokozattal magasabban helyezkedik el, mint a befektetésre nem ajánlott kategória – számolt be róla a Portfolio.

Közleményében a hitelminősítő kiemeli, hogy enyhült a politikai bizonytalanság.

A költségvetési és monetáris politikák közötti szorosabb együttműködés jelentős mértékben hozzájárult a makrogazdasági egyensúlytalanságok csökkentéséhez, beleértve az infláció markáns mérséklődését és a folyó fizetési mérleg többletének helyreállítását. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) továbbra is szigorú monetáris politikát folytatott, miközben a kormány különféle intézkedéseket hozott az elsődleges hiány 2023 óta tartó csökkentésének érdekében - állapították meg a legutóbbi gazdaságpolitikai elemzések.

A szövegben említettek szerint a 2026 tavaszán esedékes általános választások előtt továbbra is kérdéseket vet fel a kormány politikai struktúrája, azonban a Fitch óvatos megközelítéssel készít előrejelzéseket Magyarország makrogazdasági és költségvetési helyzetéről. Az előrejelzések alapját az képezi, hogy a kormány képes lesz kiegyensúlyozni a politikai prioritásait és a pénzpiaci ingadozásokkal járó kockázatokat. Ezen felül, a Fitch várakozásai között szerepel, hogy a politikai tényezők továbbra is akadályozni fogják Magyarország hozzáférését az uniós forrásokhoz, részben a 2025-re tervezett helyreállítási és rugalmassági eszköz reformjainak lassú előrehaladása miatt.

A Nemzetgazdasági Minisztérium a hírre közleményében azt írja, hogy

A kormány törekvése, hogy 2025-re a magyar gazdaság növekedése meghaladja a 3 százalékot, melynek alapját a gazdasági semlegesség biztosítja. Ennek érdekében 21 intézkedést tartalmazó Új Gazdaságpolitikai Akciótervet dolgoztak ki. E terv célja, hogy növelje a fizetések vásárlóerejét, garantálja a megfizethető lakhatást, valamint a Demján Sándor Program révén megduplázza a hazai kis- és középvállalkozások méretét, ezáltal fokozza a vállalkozások termelékenységét. Az Akcióterv összesen 4000 milliárd forint forrást mozgósít, amely nem csupán a gazdasági növekedést segíti elő, hanem a bevonó jellegét is erősíti, így a konjunktúra előnyeiből a társadalom és a gazdaság széles spektrumának részesedése biztosított, különös figyelmet fordítva a magyar családokra és a helyi kkv-kra.

Related posts