Luxemburg és a 13 törpe megakadályozza az EU jelentős reformjait.


Az EU tőkepiacok felügyeletének centralizálására tett javaslat megosztja az európai országokat. A nagyobb gazdaságok, például Franciaország, lelkesen támogatják a kezdeményezést, míg a pénzügyi központokként funkcionáló kisebb államok, mint Írország és Luxemburg, erőteljes ellenállásba ütköznek. Az ellenállás fő motívuma, hogy ezek az országok jelentős hátrányt szenvednének el a jelenlegi, rugalmasabb szabályozási kereteik elvesztésével, amelyek eddig vonzó célponttá tették őket a nemzetközi befektetők szemében.

Nem hozott áttörést az Európai Unió Tanácsában az EU tőkepiacainak felügyeletét centralizáló, vitatott javaslatról szóló e heti egyeztetés: míg Franciaország és más nagy gazdaságok több uniós szintű felügyeletet sürgetnek, az írek és luxemburgiak - több másik kisebb országgal együtt - ellenállnak minden olyan lépésnek, amely gyengítené nemzeti szabályozóikat - írja az EUObserver.

Az ellenállás az egyik fő oka annak, hogy a Tőkepiaci Uniót (CMU), amelyet először 2014-ben javasoltak, soha nem sikerült túljuttatni a tagállamok tanácsán.

A Bizottság szerdán prezentálta a terv frissített verzióját, melyet ezentúl Takarékossági és Befektetési Uniónak (SIU) hívnak. Az új ajánlás csökkenti a központosításra vonatkozó elvárásokat, és bevezeti a "harmonizált felügyelet" fogalmát.

Az év végére egy konkrét javaslat kidolgozása várható, amely csupán "bizonyos feladatok" átruházását célozza meg, amennyiben az érintett országok konszenzusra jutnak ezekről.

Luxemburg miniszterelnöke a csütörtöki Financial Times véleménycikkében határozottan kifejezte ellenérzését a centralizált felügyelet bármilyen formájával szemben, még ha az csökkentett mértékben is létezik. Ezzel a megnyilvánulásával frusztrációt keltett a nagyobb országok körében, akik már régóta várják, hogy végre pontot tegyenek az egyezmény aláírásának ügyére.

Related posts