Giulia Cecchetin gyilkosa életfogytiglani börtönbüntetést kapott.

A tavalyi gyilkosság sokkolta Olaszországot, és éles fényt vetett a nők elleni erőszak súlyos problémájára.
Olaszországban egy férfit életfogytiglani börtönbüntetésre ítéltek, miután tavalyi brutális cselekedetei következtében megölte volt barátnőjét, a mindössze 22 éves Giulia Cecchettint.
A fiatal nő tavaly novemberben rejtélyes körülmények között eltűnt, miután elment a férfi, Filippo Turetta társaságában egy bevásárlóközpontba. Egy héttel később szörnyű felfedezést tettek: a nő holttestére bukkantak, több mint 70 késszúrással a testén, műanyag zacskókba csomagolva, egy árok mélyén.
"Egyértelmű, hogy igazságot szolgáltattak," mondta az ítélet után Giulia édesapja. "Tiszteletben tartom, de úgy gondolom, hogy emberként többet kellene tennünk, és nem büntetésekről vitatkoznunk. Nem hiszem, hogy a nemi erőszak ellen büntetésekkel lehet küzdeni. Megelőzéssel kell küzdeni," tett hozzá Gino Cecchettin.
Andrea Petroni ügyész korábban a bíróság előtt mondott beszédében azt állította, hogy a vádlottnak nincs mivel védekeznie. Kizárólag fiatal korára való tekintettel tudja elképzelni ennek az ítéletnek bármiféle enyhítését, és csak jó idő elteltével.
Turetta egy átlagos diáknak indult, aki mindig is jó tanulmányi eredményekkel büszkélkedhetett. Érettségi előtt állva, autóval és mopeddel a birtokában navigálta a fiatal felnőtté válás kihívásait. Ő azok közé az emberek közé tartozott, akik tiszteletet érdemelnek, szemben azokkal, akik a konfliktusok kezelésére a megfélemlítést választják. Petroni megjegyezte, hogy Turettának minden adottsága és lehetősége megvolt arra, hogy szabad akaratából döntsön a jövőjéről, ám ennek ellenére a kegyetlenség és az előre megfontolt szándék vádja mégis terhelte.
A gyilkossági eset hatalmas felháborodást váltott ki Olaszországban, és újra felerősítette a nők elleni erőszak megfékezésére irányuló követeléseket. Az emberek hangja egyre erősebb, és sürgetik a társadalmi változásokat, hogy megvédjék a nőket a bántalmazástól.
A tavalyi búcsúztatón Giulia apja arra ösztönözte a gyászolókat, hogy váljanak "a változás hírnökeivé" egy olyan patriarchális társadalomban, amely, véleménye szerint, gyakran nem értékeli kellőképpen a nők életének fontosságát.
Olaszországban idén már 99 nőt gyilkoltak meg. Ugyanakkor szeptember 30-ig 57 százalékkal nőtt a 1522-es számú segélyvonalra beérkezett hívások száma a tavalyi adathoz viszonyítva. Ez 48 ezer segélykérés kilenc hónap alatt. A szám maga riasztó, viszont reményt keltő is, mert a növekedés azt mutatja, hogy a nők elkezdtek kitörni abból az elszigeteltségből, amely alapvető ismérve minden bántalmazó kapcsolatnak.
A nemi alapú erőszakban fontos szerepet játszanak a férfi és a női szerephez kapcsolódó sztereotípiák is. Ezek nem egyszer indítékul és magyarázatul is szolgálnak azok számára, akik erőszakosan lépnek fel egy partnerkapcsolatban. Az Ipsos által a Toniolo Intézet Ifjúsági Megfigyelőközpontja számára készített, 18 és 34 év közötti fiatalok kétezer fős mintáján végzett felmérés kimutatta, hogy a nemi sztereotípiák még a fiatalok körében is nagyon mélyen gyökereznek.
A jelentés szerint általánosságban elmondható, hogy a válaszadók, legyenek férfiak vagy nők, túlnyomórészt elutasítják a szexuális erőszakkal kapcsolatos elterjedt sztereotípiákat. Ugyanakkor a nemi sztereotípiák még mindig jelen vannak a gondolkodásukban. Ezek a társadalmi előítéletek valószínűleg nagyrészt a család által kerülnek átadásra, különösen Olaszországban, ahol a családi struktúrák még mindig a patriarchális elvekre épülnek.