Le Pen 7 legmeghökkentőbb pillanata az EU Parlamentben eltöltött 35 éve alatt 1. **Az Orbán-barát beszéd**: Le Pen 2015-ben, amikor a magyar miniszterelnök politikai intézkedéseit dicsérte, számos képviselőt meglepett, hiszen ezt a lépést sokan politikai
Elhunyt az európai szélsőjobboldali politika meghatározó alakja, akinek munkássága mély nyomot hagyott a kontinens politikai színpadán. Az Euronews most visszatekint az ő európai parlamenti képviselői pályafutásának legmeghatározóbb és legmegdöbbentőbb momentumaira.
Jean-Marie Le Pen 96 éves korában, kedden hunyt el. A Nemzeti Front (FN) vezetője, amelyet később lánya, Marine vezetése alatt Nemzeti Összefogás (RN) névre kereszteltek át, 35 évig volt európai parlamenti képviselő. Ez idő alatt maradandó nyomot hagyott az ülésteremben. A sértegetésektől kezdve a holokauszttagadáson át a jogi problémákig, íme a néhai EP-képviselő legvitatottabb pillanatai.
A mindig provokatív Le Pen 1987-ben az RTL Le Grand Jury című műsorának egyik adásában hozta szóba a holokauszt témáját. "Nem azt mondom, hogy a gázkamrák nem léteztek. De úgy gondolom, hogy azok csak egy részlet a második világháború történetében" - állította.
Ez a felháborodás 2009-ben újra a felszínre került az Európai Parlament falai között, ahol Le Pen szenvedélyesen hangoztatta nézeteit: "Határozottan kiállok amellett, hogy a gázkamrák csupán egy epizód a második világháború történetéből" - mondta, miközben ingerülten forgatta a szemét, ahogy az EP-képviselők tömege hangos füttykoncerttel reagált.
Ezt a gondolatot évtizedeken keresztül hangoztatta. Bár 1995-ben kifejezte sajnálatát, 1997-re még inkább megerősítette állítását: "Egy ezeroldalas könyvben, amely a második világháborút tárgyalja, a koncentrációs táborok csupán két oldalon szerepelnek, míg a gázkamrákról mindössze 15 sor található. Ezt mi részletnek hívjuk."
Le Pen annyira ellentmondásos volt kollégái körében az Európai Parlamentben, hogy megváltoztatták a házszabályt, hogy ne elnökölhessen az üléseken.
2009-ig a Parlament első plenáris ülését a legidősebb képviselő irányította, míg az új elnök megválasztására vártak, ez a gyakorlat mélyen beágyazódott a hagyományos működésbe.
Hogy nehogy az idősebb Le Pen vezesse az üléseket, a jobbközép és baloldali képviselők a Parlament belső szabályzatának módosítását szorgalmazták. Az első ülésszakot azóta a hivatalban lévő elnök vezeti, majd - ha nem választják újra - a legidősebb alelnök vagy a leghosszabb mandátummal rendelkező képviselő veszi át a helyét.
2011 szeptembere. A két hónappal korábban történt norvégiai merényletekről szóló vita során Le Pen a bevándorlók integrációját hozta összefüggésbe a szélsőjobboldali szélsőséges által elkövetett mészárlással. Daniel Cohn-Bendit francia zöld képviselő megsértődött, és kijelentette: "Tűrhetetlen, hogy az Európai Parlamentben egy olyan képviselőt fogadnak, aki ilyen rasszista és visszataszító megjegyzéseket tesz".
Válaszul a feldühödött Le Pen így vágott vissza: "A pedofil Cohn-Bendit támadott meg (...). Jogom van emlékeztetni az embereket arra, hogy őt azzal gyanúsították, hogy menedéket nyújtott a Vörös Hadsereg Frakció terroristájának! Jogom van megvédeni a becsületemet!"
Amikor Jerzy Buzek, az Európai Parlament akkori elnöke lekapcsolta a mikrofont, Le Pen felkiáltott: "Olyan érzésem van, mintha a bolsevikok között tartózkodnék!"
Jean-Marie Le Pen polarizáló ereje olyan nagy volt, hogy a feszültség akkor is elszabadult, amikor ő maga nem is volt a teremben. A legjobb példa erre 2002 áprilisa, amikor verekedés tört ki a parlamenti képviselők és a Parlament egyik sajtótermében tartózkodó újságírók között.
Le Pen az utolsó pillanatban lemondta a sajtótájékoztatóját, arra hivatkozva, hogy aggódik amiatt, hogy az ellene kampányoló kollégái zűrzavart okozhatnak. A helyzet azonban annyira feszültté vált, hogy az ő távollétében a teremben maradt újságírók és az európai parlamenti képviselők között heves vita kerekedett.
De míg a sajtó éles kritikával illette az EP-képviselőket, vajon hová tűnt Le Pen? A politikus ügyesen "a hátsó ajtón" keresztül lépett be az irodájába, ahol találkozott egy újságíróval. Ott biztosította, hogy a körülötte zajló felháborodás "nem vette el a kedvét".
Le Pen számára a bíróság világ nem volt ismeretlen, hiszen többször is szembesült olyan vádakkal, mint a háborús bűnök dicsőítése, a holokauszt tagadása, gyűlöletkeltés vagy éppen a becsületsértés. Egy erőszakos cselekmény következtében pedig egy évre megfosztották az Európai Parlamentben betöltött pozíciójától.
Az EP-képviselő 1997-ben a párizsi régió parlamenti választásán bántalmazott egy szocialista jelöltet. A támadásért egy évvel később elítélték. Ez az ítélet azt is eredményezte, hogy átmenetileg elveszítette Provence-Alpes-Côte d'Azur tartományi képviselői posztját.
A franciaországi és európai szintű jogi csatározások után 2003. áprilisában végül kizárták, de a következő évben az európai választásokon visszatért. "Nagy igazságtalanság és teljesen aránytalan szankciók" - mondta kizárásáról.
35 év után Jean-Marie Le Pen nem hullatott könnyeket, amikor búcsút vett az Európai Parlamenttől. Ehelyett utolsó beszédét - egy keserű, négyperces, francia nyelvű monológot - arra használta fel, hogy siránkozzon az EU Parlament állítólagos "haszontalanságán" a "migránsinvázióval" szemben.
"Önök, parlamenti képviselők, akik vakok, süketek és némák maradtak, a jövő átkozottjai lesznek. Európa impotens. Rosszabb: megbénítja a nemzeti reakciókat, amelyeknek mozgósítaniuk kellene a népeket".
Miután panaszkodott, hogy az intézmény "nem más, mint egy szélmalom", amely "a gabonás zsákokkal szemben homokzsákokat cipel", Le Pen megjegyezte, hogy egyetlen emléke, miután egymás után nyolc egymást követő parlamenti ciklusban szolgált, "a tehetetlenség érzése". Beszédét euroszkeptikus tapsok közepette fejezte be.
Huszonöt embert, köztük Jean-Marie Le Pent azzal vádolnak, hogy 2004 és 2016 között a parlamenti képviselők parlamenti asszisztenseinek fizetésére szánt európai pénzeket olyan személyeknek csoportosították át, akik valójában a pártnak dolgoztak.
Jean-Marie Le Pent törékeny egészségi állapota miatt alkalmatlannak nyilvánították a tárgyaláson való részvételre. Ügyvédje közölte, hogy "már nem tud utazni, és erősen csökkentek a képességei".
Az ítélethirdetés időpontja jövő március 31-re tehető.