Orbán Viktor és Kapu Tibor élő adásban folytattak eszmecserét, ahol személyesen osztották meg véleményeiket és gondolataikat.


Élőben beszélgetett a jelenleg a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) tartózkodó Kapu Tibor űrhajóssal Orbán Viktor. Hazánk második űrhajósa többek között beszámolt eddigi űrbéli tapasztalatairól valamint arról, hogy mi lesz a programja az űrben töltött két hete folyamán.

A Portfolio élő közvetítése során izgalmas esemény tanúi lehettünk a múlt héten: Magyarország egy újabb űrhajósra büszkélkedhet, hiszen Kapu Tibor a Axiom-4 küldetés részeként megérkezett a Nemzetközi Űrállomásra. Ezzel a lépéssel 45 év után új fejezet kezdődik hazánk űrhajózási történetében.

A magyar asztronauta kéthetes ott tartózkodásának negyedik napján Orbán Viktor miniszterelnökkel beszélgetett élőben.

A miniszterelnök azonnal a beszélgetés kezdetén világossá tette, hogy az űrhajóssal folytatott eszmecseréje során...

A beszélgetések keretei szigorúan korlátozottak, így el kell kerülni a politikai témákat, a hadügyekről folytatott diskurzusokat, a gender kérdéseket, a reklámok világát, a klímaváltozással kapcsolatos vitákat, valamint az áltudományos állításokat.

Kapu Tibor örömmel számolt be arról, hogy rendkívül jól érzi magát az ISS fedélzetén. Az állomásra vezető közel 26 órás út után, valamint a hivatalos üdvözlőceremónia lezárulását követően elsőként a szüleit hívta fel telefonon. Tibor úgy véli, hogy küldetése máris elérte egyik legfontosabb célját: a felbocsátás által sikerült eljutnia a magyar emberekhez, akik izgatottan követték az eseményeket. Reményei szerint ez az élmény inspiráló hatással lesz számukra.

A világ tele van kísértésekkel, amelyek között felfedezhetünk jót és rosszat egyaránt. Hálásak vagyunk, hogy Ön a pozitív, építő jellegű kísértéseket mutatja meg a gyerekeknek, ezzel segítve őket a helyes úton való elindulásban.

időnként még a kormányon belül is vita van arról, hogy Magyarországnak van-e értelme beszállni a nemzetközi űriparba és űrakciókba.

Kapu Tibor úgy véli, hogy "ez nem is kérdés", és ismételten hangsúlyozta az űrállomásra való belépésekor elmondott gondolatait: "hiszek abban, hogy a kis nemzetek képesek a legnagyobb álmokat megvalósítani". Kiemelte, hogy ha megnézzük az Axiom-4 misszió résztvevőit, akik között amerikai, magyar, lengyel és indiai űrhajósok is találhatók, nyilvánvalóvá válik, hogy az űrkutatás ma már nem csupán a nagyhatalmak privilégiuma. Magyarország és Lengyelország például nem számítanak hagyományos értelemben űrkutató nemzetnek, mégis jelentős szerepet játszanak ezen a területen, ami bizonyítja, hogy a vágy és a lehetőség bármilyen háttérből származó ország számára adott.

Minden egyes forint vagy cent, amit most befektetünk, a jövőben akár hatszoros hozamot is hozhat számunkra.

- mondta az űrhajós azzal kapcsolatban, hogy az űrkutatás egy éppen felvirágzóban lévő iparágnak számít.

Az űrállomáson való tevékenységéről beszélve Kapu rámutatott, hogy idejének jelentős részét kísérletek végrehajtásával tölti az ISS-en. Az Axiom-4 küldetés keretében összesen 60 különböző kísérletet terveztek, amelyből ő maga 25-öt fog lebonyolítani a két hét során. Kiemelte, hogy ezek a kísérletek, amelyeknek "hatalmas tudományos értékük" van, évek óta a HUNOR-program kutatói által készülnek. Különösen figyelemre méltó terület, amellyel a magyar űrhajós foglalkozik, a sugárzásmérés; a kutatások során az űrben tapasztalható sugárzás élettani hatásait elemzik. Ez a téma különösen fontos lehet a jövőbeli, hosszabb távú emberes űrmissziók szempontjából. Részletesebben az Axiom-4 küldetés kutatási programjáról korábbi cikkünkben írtunk.

Az állomáson eltöltött negyedik napján Kapu már elültette az első paprika-, retek- és búzamagokat is, amelyek növekedését a mikrogravitációs környezetben fogják figyelemmel kísérni az ISS-en.

Az űrhajós elmondta, hogy amióta az állomáson van, már ő is elkezdte érezni a súlytalanság testre gyakorolt hatásait, amióta az állomáson van. Hozzátette, hogy az űrutazásnak alapvetően vannak káros hatásai az emberi szervezetre; a csontsűrűség csökken és az emberi izomzat is gyengül. A fizikai hatásokon felül a "space fog" (magyarul: "űrköd") is érezteti a hatását, amely a kognitív képességeket érinti. Kapu elmondta, hogy magán is észrevette, hogy könnyű elhagyni dolgokat az állomáson, valamint az időt is nehéz tartani a fedélzeten.

A kutatási programról Kapu elmondta, hogy magyar egyetemek, kutatócsoportok és vállalatok kísérleteit végzi majd el az állomáson.

Végezetül Orbán Viktor azt kérdezte a magyar űrhajóstól, hogy látszik-e a háború "onnan fentről".

Itt fentről csupán a szépség és a jóság ragyog előttem. Őszintén szólva, elbűvölő színek, káprázatos felhők és varázslatos városok képe táncol a szemem előtt.

„Tedd különlegessé a megfogalmazásodat” – válaszolta Kapu Tibor.

Related posts