Ködbe burkolózó hajnali tájak varázslatos pillanatait örökíti meg az iparváros felett. | Sokszínű vidék


A Bükk csodás csúcsai mellett Dunaújváros impozáns kéményei is lenyűgöző látványt kínálnak a magasból. Egy nyugdíjas hobbifotós drónnal készült felvételei árulkodnak az iparváros rejtett szépségeiről, amelyek a szürke ipari tájat különleges fénnyel és színnel töltik meg.

Amikor az ember nyugdíjba vonul, több idő jut a hobbijára. Ez történt a Dunaújvárosban élő Nagy Károllyal is, aki 2,5 éve kezdhette meg a pihenés éveit, így még több ideje szabadult fel a fotózás számára. Korábban Károly autódarusként dolgozott, egy 100 tonnás gépet vezetett. Ma, amikor csak teheti a természetben kutatja a számára legizgalmasabb témákat, pillanatokat.

A vadon élő állatok között fényképezőgépével igazán otthonosan mozog, de a nagyváros fényei sem hagyják hidegen. Mindez nem a véletlen műve, hiszen korán megismerkedett a fényképezés világával.

Rácalmáson láttam meg a napvilágot, és már kiskoromban magával ragadott a fényképezés varázsa. Édesapám Zorkij4 fényképezőgépét gyakran forgattam a kezeim között, felfedezve a képalkotás titkait. Az évek során számos filmes fényképezőgépet is kipróbáltam, és a régi felvételek közül néhány még ma is ott lapul a szekrény aljában, emlékeztetve a kezdetekre és a megörökített pillanatokra.

- mesélt a kezdetekről Károly.

Bár viszonylag rövid ideje nyugdíjas, már 12-13 éve elkezdett komolyabban foglalkozni a fotózással. Saját bevallása szerint hobbi szinten fotózik, de folyamatosan képezi magát. Legszívesebben a fotózással kapcsolatos könyveket bújja, szinte mindent elolvas a témában. A Photoshop a nagy kedvence, elvarázsolta a képek szerkesztésének kreatív világa.

Nagy Károly természetfotói színes albumként tárják elénk a Magyarországon élő állatfajok színe-javát. Vastag bundás mókus, lakmározó ürge, kócsag és jégmadár egyaránt gyakran felbukkan a képeken. Képei változatos formákkal és színekkel mesélnek hazánk hihetetlenül gazdag élővilágáról.

Régebben a tájképek fotózásával kezdtem, de ma már az állatok, azon belül is a madarak a legérdekesebbek számomra. Nagyon szeretem a természetet, az élővilágot, a vizek közelségét. Különösebb terveim nincsenek 67 évesen, de szeretném sokáig megőrizni az egészségemet, és sokat tartózkodni a szabadban, kint a természetben

- fejtette ki a hobbifotós.

Nagy Károly három évvel ezelőtt szerzett be egy komolyabb drónt, amellyel még lenyűgözőbb felvételeket készíthet. A fotós különösen vonzódik a drónnal rögzített képekhez; a fény és árnyék varázslatos játéka, valamint a felkelő nap lágyan áttörő sugaraival teli pillanatok igazán elbűvölik. Mindez különösen mesés látványt nyújt, amikor köd lepi el Dunaújvárost és annak környékét, hiszen a homályos háttér még inkább kiemeli a természet szépségét.

Az iparváros magasba nyúló kéményeivel misztikus ruhába burkolódzik azokban a percekben.

A látványt lenyűgözővé varázsolja a kéményekből felcsapó gőz és pára, különösen ősszel és télen, amikor a hőmérséklet jellemzően a fagypont környékén mozog. Ilyenkor a táj szinte mesebeli atmoszférát ölt magára. A drónfotózás alapvetően hasonlít a klasszikus fényképezéshez; nincsenek benne bonyolult trükkök. Mégis, ha van már tapasztalatod a fényképezés terén, az hatalmas előny lehet, hiszen a drónok beállításai is hasonlóak a hagyományos fényképezőgépekhez.

- Ezt úgy is értelmezhetjük, hogy - mondta a természet iránt elkötelezett barátom.

Nagy Károly megosztotta velünk, hogy nem hagyja a véletlenre a dolgokat, és nem automata módban üzemelteti a gépét. Minden beállítást manuálisan végez el, mert úgy véli, hogy így tudja a legjobban kiaknázni a fényképezőgép adta lehetőségeket. Persze, ez a folyamat nem mentes a kihívásoktól: alaposan ismerni kell a drónnal kapcsolatos szabályozásokat és előírásokat, amelyeket szigorúan be is kell tartani.

A Sokszínű vidék számos alkalommal írt már különös fotótémákról, az Urbex fotósok például az elhagyatott épületek és szellemvárosok képes krónikásai. Egyik kollégánk pedig, Károlyhoz hasonlóan a madarak világában találja meg legkedvesebb témáit.

Related posts