Drasztikus szabályozási változások várhatóak a brit nyugdíjalapok terén, amelyek ellen a pénzügyi alapok hangosan tiltakoznak.

A brit kormány új intézkedéseket tervez bevezetni a nyugdíjalapok területén, hogy elősegítse a magánpiaci és hazai gazdasági befektetések növekedését. Ezen kívül egyes nyugdíjalapok összevonására is kötelezheti a piaci szereplőket. Az elképzelések azonban komoly ellenállásba ütköznek a londoni City befektetési menedzserei részéről, ahogyan arról a Bloomberg és a Reuters is beszámolt.
A brit pénzügyminisztérium nemrégiben bejelentette, hogy a tervezett nyugdíjtörvény keretében kötelező eszközallokációs célokat kíván bevezetni a magánpiaci befektetésekkel kapcsolatban. Ezen kívül 27,5 milliárd font (körülbelül 13 000 milliárd forint) összegű befektetést kíván irányítani a közszolgáltatásban dolgozók nyugdíjcélú megtakarításaiból, hogy helyi fejlesztésekre fordítsák ezeket az forrásokat.
A júliusban hivatalba lépett munkáspárti kormány célja, hogy a magánbefektetések fellendítése és a gazdasági növekedés serkentése érdekében tett ígéreteit valóra váltsa. A tervezett intézkedéscsomag középpontjában az ország jelenlegi, széttagolt nyugdíjrendszerének átfogó reformja áll, amely várhatóan jelentős változásokat hoz majd a jövőbeni nyugdíjak és a pénzügyi stabilitás terén.
Korábbi fejlemény az ügyben, hogy 17 nagy nyugdíjszolgáltató önkéntesen vállalta, hogy eszközeik legalább 5%-át brit magánpiaci befektetésekbe helyezik.
A befektetési politikára vonatkozó kötelező előírás lehetősége nyugtalanságot keltett a befektetési menedzserek körében. Több aláíró vállalat vezérigazgatója, köztük az Aviva Plc vezetője, Amanda Blanc is felszólalt a tervezett szabály ellen, mondván, hogy
A nyugdíjalapok számára alapvető fontosságú, hogy bizalmi kötelezettségeiknek eleget tegyenek, ami azt jelenti, hogy ügyfeleik érdekeit mindig a legmagasabb szinten kell képviselniük. Ez a felelősség arra kötelezi őket, hogy a lehető legjobb döntéseket hozzák a hozzájárulók jövőbeli biztonsága érdekében.
A kormány bejelentette ambiciózus tervét, amelynek keretében a körülbelül 1300 milliárd font értékű nyugdíjmegtakarítást "megaalapokba" kívánja összegyűjteni. Az új szabályozás értelmében bizonyos kisebb nyugdíjalapoknak 2030-ra legalább 25 milliárd font (körülbelül 12 000 milliárd forint) vagyonnal kell rendelkezniük ahhoz, hogy "megaalapokká" egyesülhessenek. E kezdeményezés célja, hogy az ausztrál és kanadai nyugdíjrendszerek sikeres modelljét kövesse, ahol kevesebb, de erősebb alap működik, így azok hatékonyabban tudnak nagyobb volumenű befektetéseket végrehajtani.
A törvénytervezet benyújtását várhatóan még a nyári parlamenti szünet kezdete előtt meg fogják tenni.
Címlapkép forrása: Hannah McKay – WPA Pool/Getty Images.
Kérlek, vedd figyelembe, hogy az alábbi szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. A következő információk csupán tájékoztató jellegűek, és részletes jogi háttérrel rendelkeznek.