Kína álláspontja szerint az Egyesült Államok tevékenységei veszélyeztetik a genfi kereskedelmi tárgyalások során elért megállapodásokat.


Amennyiben ezen nem változatnak, Kína "határozottan erőteljes intézkedéseket fog hozni".

A kínai kereskedelmi minisztérium hétfőn hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok súlyosan veszélyezteti a Genfben folytatott kínai-amerikai gazdasági és kereskedelmi tárgyalások során elért megállapodásokat, mivel sorra újabb diszkriminatív és korlátozó intézkedéseket léptetett életbe Kínával szemben.

A minisztérium szóvivője hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok által bevezetett intézkedések – például a mesterséges intelligencia chipek exportjára vonatkozó szabályozás, a félvezető tervező szoftverek Kínába történő értékesítésének felfüggesztése, illetve a kínai diákok vízumainak visszavonása – súlyosan megkérdőjelezték azt a konszenzust, amelyet az államfők január 17-én folytatott telefonbeszélgetésük során elértek. Ezen intézkedések nem csupán a diplomáciai kapcsolatokra gyakoroltak negatív hatást, hanem Kína törvényes jogait és érdekeit is sértették.

"Az Egyesült Államok egyoldalúan és ismételten újabb gazdasági és kereskedelmi súrlódásokat idézett elő, súlyosbítva a kétoldalú kapcsolatok bizonytalanságát és instabilitását" - mondta. "Ahelyett, hogy a saját tetteire reflektált volna, az Egyesült Államok alaptalanul vádolta Kínát a konszenzus megsértésével, ami meglehetősen eltorzítja a tényeket. Kína határozottan visszautasítja ezeket az alaptalan vádakat" - jelentette ki a szóvivő.

Kína hivatalosan eltávolította vagy felfüggesztette az Egyesült Államok által bevezetett "viszonossági vámokkal" szembeni intézkedéseit. A szóvivő hangsúlyozta, hogy Kína felelősségteljesen közelítette meg a helyzetet, komolyan vette a genfi tárgyalások során elért megállapodást, és elkötelezetten végrehajtja, valamint folyamatosan fenntartja az abban foglaltakat.

A pekingi kereskedelmi minisztérium hangsúlyozta, hogy a genfi tárgyalások eredményei "nehezen elérhető" sikereknek számítanak, és sürgette az amerikai felet, hogy Kínával együttműködve lépjenek fel. Kiemelték, hogy azonnal szükséges lenne a helytelen gyakorlatok kijavítása, valamint a tárgyalások során elért konszenzus fenntartása. Céljuk, hogy elősegítsék a kínai-amerikai gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok egészséges, stabil és fenntartható fejlődését.

"A szóvivő hangsúlyozta, hogy amennyiben az amerikai fél továbbra is ragaszkodik a káros irányvonalhoz és folytatja az ország érdekeinek sérelmét, Kína határozott lépéseket fog tenni jogai és érdekei megóvása érdekében."

A kínai minisztérium Donald Trump múlt pénteken tett kijelentésére reagált, miután az amerikai elnök szerint Kína megsértette a vámok visszavonásáról szóló kétoldalú megállapodást.

Peking és Washington május közepén Genfben megállapodott abban, hogy 90 napra felfüggeszti a korábban a kínai importra kivetett 145 százalékos és az amerikai importra kiszabott 125 százalékos vámtarifákat.

Related posts