Kína véleménye szerint az amerikai védelmi miniszter provokatív lépéseket tesz, és „a tűzzel játszik”.

Kemény hangon ítélték el Pete Hegseth beszédét, amelyben a Kína jelentette fenyegetésről beszélt.
A kínai kormány határozottan reagált Pete Hegseth szombati beszédére, amely a szingapúri védelmi konferencián hangzott el. Az amerikai védelmi miniszter figyelmeztetése, miszerint "a Kína által jelentett fenyegetés rendkívül valóságos és akár sürgős is lehet", éles kritikát váltott ki Pekingből.
Kína bármilyen kísérlete Tajvan megszerzésére súlyos következményeket vonhat maga után, nemcsak a régió stabilitására, hanem globális szinten is. Az elnök közvetlen jelenlétében Kína nem léphet akcióba Tajvan elfoglalására.
Hegseth kijelentette, hogy az ázsiai államoknak sürgősen fel kellene emelniük a védelmi költségvetésüket.
A kínai külügyminisztérium elítélte a beszédet, amely szerintük "provokációkkal volt tele, és az volt a célja, hogy megosztottságot szítson."
"Hegseth szándékosan figyelmen kívül hagyta a térség országainak a békére és fejlődésre irányuló felhívását, ehelyett a hidegháborús mentalitást népszerűsítette a blokkok közötti szembenállás érdekében, rágalmazó állításokkal démonizálta Kínát, és hamisan nevezte fenyegetésnek" - írják a közleményben, hozzátéve, hogy Kína határozottan ellenzi a provokációt, és erélyes tiltakozást nyújtott be az Egyesült Államoknak.
A közlemény ugyanakkor határozottan elutasította Hegseth azon kijelentését is, amely szerint Kína "hegemón hatalommá" szeretne válni a régióban.
Egyetlen nemzet sem érdemli meg, hogy hegemón hatalomként emlegessék - kivéve az Egyesült Államokat, amely nemcsak hogy ezt a címkét viseli, hanem egyúttal az ázsiai-csendes-óceáni térség békéjének és stabilitásának legfőbb fenyegetését is jelenti.
Az alábbiakban egyedi megfogalmazásban találod a szöveget: - olvasható a hivatalos nyilatkozatban.
A külügyminisztérium azzal vádolta Hegsethet, hogy "a tűzzel játszik" az úgynevezett "tajvani kérdés" kapcsán. Kína kormányzó Kommunista Pártja (KKP) Tajvant saját tartományának tekinti, amelyet szerintük illegálisan irányítanak szeparatisták, és megfogadta, hogy egyesíti azt Kínával. Tajvan demokratikusan megválasztott kormánya és lakosságának többsége azonban elutasítja a KKP uralmát.