Európa két legnagyobb gazdaságának sorsa megpecsételődött, és a jövőjükre nézve komoly kihívások várnak.


Májusban mind Németországban, mind Franciaországban csökkent a magánszektor teljesítménye, ami főként a gyenge szolgáltatási aktivitásra vezethető vissza – derül ki a legfrissebb bmi-adataikból. Míg a feldolgozóipar mindkét országban enyhe javulás jeleit mutatta, a szolgáltatási szektor egyre mélyülő visszaesése jelentős hatással volt az összesített BMI-mutatókra. Németországban az összesített index a várakozások alatt teljesített, míg Franciaországban, bár minimális javulást tapasztaltak, a gazdaság továbbra is recessziós szakaszban maradt. Az üzleti bizalom mindkét országban törékeny, és a jövőbeli kilátások, különösen a szolgáltatások terén, meglehetősen borongósak.

A német gazdaság májusban ismét visszaesést mutatott, a HCOB kompozit bmi 48,6 pontra esett az áprilisi 50,1-ről, elmaradva a 50,4 pontos elemzői várakozástól.

Ez az idei első zsugorodást mutató a magánszektorból.

A szolgáltatási szektor teljesítménye drámai módon, 30 havi mélypontra, 47,2 pontra csökkent, jelentősen elmaradva a várt 49,5-től. Ezzel ellentétben a feldolgozóipar aktivitása, bár mérséklődött, még mindig növekedést mutatott: a termelési alindex 51,5 pontra csökkent (áprilisi érték: 52,3), míg a feldolgozóipari BMI 48,8 ponton állt, ami kissé elmarad a szakértők által várt 48,9 pontos értéktől.

A feldolgozóipar fejlődését a külföldi kereslet jelentős növekedése támogatta, különösen az Egyesült Államok és az Európai Unió területéről érkező igények révén. Ez a tendencia új exportmegrendelések formájában is megnyilvánult, ami valószínűleg a vámháború okozta előrejelzések miatti pánikreakciónak is betudható.

A szolgáltató szektor helyzete ezzel szemben továbbra is romlik, hiszen már kilencedik hónapja tapasztalható az új megrendelések csökkenése. Májusban ráadásul a visszaesés üteme is felgyorsult.

A teljes magánszektorban az új megrendelések összességében január óta nem látott mértékben estek vissza.

A munkaerőpiaci trendek vegyes képet festenek: míg a szolgáltató szektor cégei enyhe létszámbővítést mutattak, ez nem volt elegendő ahhoz, hogy kompenzálja a feldolgozóiparban tapasztalható létszámleépítéseket. Ennek következtében összességében minimális mértékű foglalkoztatáscsökkenés volt megfigyelhető. A jövőbeli kilátások azonban kedvezőbbek: a vállalkozói bizalom áprilishoz képest javult, különösen az ipari szegmensben. Ezt a pozitív változást táplálja az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti lehetséges kereskedelmi megállapodás, az európai közkiadások növekedése, valamint a védelmi beruházások iránti remény.

Az inflációs nyomás enyhült: az eladási árak emelkedése hét hónapos mélypontra lassult, főként a szolgáltatói szektor áremelkedésének mérséklődése és az ipari kibocsátási árak ismételt csökkenése miatt.

Az inputköltség-infláció áprilisi szintje stabil maradt, miközben a szolgáltatások terén egy kis gyorsulás tapasztalható. Ezzel szemben az ipari szektorban további árcsökkenés figyelhető meg.

A francia gazdaság májusban továbbra is gyengélkedett, a HCOB összevont bmi-mutatója 48,0 pontra emelkedett, ami némi javulást jelent az áprilisi 47,8-hoz képest, azonban ez már a kilencedik hónapja mutat zsugorodást. A mutató mértéke alulmúlta az elemzők várakozásait, akik szintén 48,0 pontot jósoltak. A visszaesés legfőbb oka a szolgáltató szektor gyenge teljesítménye, ahol az üzleti aktivitási index 47,4 ponton stagnált, elmaradva a 47,5 pontos konszenzustól. Ezzel ellentétben a feldolgozóipar teljesítménye hároméves csúcsra, 51,2 pontra emelkedett.

A gyenge kereslet következtében a szolgáltatóipari cégek új megrendelései továbbra is csökkentek, míg a feldolgozóiparban a készletek zsugorodásának sebessége mérséklődött.

Az exportmegrendelések mindkét iparágban csökkenést mutattak, különösen a szolgáltatások területén. A kereslet gyengülése erős versenyt generált az árak terén, amely májusban a legjelentősebb árcsökkentést hozta el 2021 januárja óta. Ez az árengedmények széleskörű alkalmazására utal, ami a szolgáltató szektorban is megfigyelhető, ahol a továbbra is növekvő inputköltségek ellenére a végtermékárak csökkentek.

A foglalkoztatás mindkét szektorban folyamatosan csökken, immár hatodik hónapja tart ez a tendencia. A feldolgozóiparban a csökkentés viszonylag mérsékelt, míg a szolgáltatási szektorban határozottabb leépítések figyelhetők meg, gyakran az üres állások betöltésének elmaradása miatt. A munkaerő iránti gyenge keresletet a csökkenő megrendelések és a fokozódó bizalmatlanság is tükrözi.

A cégek komoly mértékű leépítéseket végeztek a meglévő rendeléseik között, míg a feldolgozóiparban, két és fél év után először, kis mértékű felhalmozódás tapasztalható a határidős projektek terén.

Az üzleti perspektívák jelentős mértékben romlottak: a jövőbeli tevékenységet jelző index először 2024 novembere óta negatív tartományba került.

A vállalatok a csökkenő keresletet, a vásárlói bizonytalanságot, a geopolitikai feszültségeket és az általános gazdasági helyzet romlását jelölték meg a legfőbb okok között. Ennek következtében a hangulat a legnagyobb pesszimizmust tükrözi 2020 áprilisa óta. Ez még az iparban tapasztalható enyhe fellendülést is képes háttérbe szorítani.

Related posts