A 4iG árfolyama megduplázódott, mióta Jászai Gellért kapcsolatokat épít Elon Muskkal.


A tőkepiac üdvözli, hogy az űripari fejlesztések terén december óta egyre inkább összekapcsolódik a 4iG és a SpaceX. Elon Musk, a SpaceX tulajdonosa, most különösen kedvező helyzetben van, hogy Donald Trump első embereként saját érdekei szerint alakítsa a dolgokat.

A 4iG részvényárfolyama szinte töretlenül növekedik azóta, hogy Jászai Gellért december 9-én (Orbán Viktort és Szijjártó Pétert elkísérve) találkozott Elon Muskkal az amerikai elnök, Donald Trump mar-a-lagói birtokán. A cég papírjainak árfolyama a következő két nap során 11,6 százalékkal emelkedett, a következő nagy ugrás pedig január 13-15. között (+13,3 százalék), valamint január 20-24. között (+29 százalék) történt.

Ezt követően némi hullámzás mellett február 19-én lőtt ki ismét az árfolyam, minden bizonnyal arra a hírre, hogy Jászai Gellért, a 4iG elnöke találkozott a Musk tulajdonában lévő SpaceX üzleti és kormányzati kapcsolatokért felelős alelnökével, Tim Hughes-zal a washingtoni magyar nagykövet, Takács Szabolcs társaságában.

A hirtelen árfolyam-emelkedések idején a kereskedési volumen is rendkívül magasra rúgott: a decemberi találkozót követő három napban a korábbi néhány tízezer helyett közel 2,2 millió részvény cserélt gazdát. Ezt követően január 20. és 27. között a forgalom elérte a 3,9 milliót, míg február 19-én 1,2 millió, a következő napon pedig már 1,88 millió értékpapírt adtak-vettek (lásd a mellékelt ábrát). Ilyen mértékű forgalomra legutóbb 2021 szeptemberében volt példa, ami a BÉT kereskedési statisztikáiból világosan kiolvasható.

Közben az árfolyam 810 forintról 1740 forintra ugrott, ami lenyűgöző 214 százalékos növekedést tükröz. Február 20-án ráadásul ideiglenesen átlépte az 1900 forintos határt is. A szerdai 3,4 milliárd forintos napi forgalom pedig a papírt a legjobbak közé emelte.

Egy Elon Musk-kal való partnerség ígérete önmagában is elegendőnek tűnik ahhoz, hogy mindössze néhány hónap alatt megduplázza egy, a világűr iránt érdeklődő telekommunikációs társaság értékét. A 4iG űrprogramjának irányításáért a cégcsoporton belül a 4iG Űr- és Védelmi Technológiák Zrt. felel, amely az űr- és védelmi ipari vállalatokat tömöríti. A program alapját képező űrtechnológiai gyártóüzem Martonvásáron épül, és várhatóan 2026-tól lesz képes legfeljebb 400 kilogrammos, alacsony Föld körüli pályán (kevesebb mint kétezer kilométer magasságban) mozgó LEO-műholdakat előállítani.

A jövőbeli tervek alapján a 4iG ambiciózus célt tűzött ki: 2028 és 2032 között egy 25 ezer kilométer magasan keringő geostacionárius műholdat, valamint további nyolc LEO-műholdat kíván felbocsátani. A geostacionárius műhold azzal a különleges tulajdonsággal bír, hogy a Föld forgásával azonos sebességgel halad, így mindig ugyanazon területet figyelheti. A vállalat nem csupán a műholdak pályájának irányítását és üzemeltetését tervezi elvégezni, hanem a begyűjtött adatok alapos elemzését és feldolgozását is két saját földi állomás segítségével valósítaná meg.

Az űr és védelmi ipari holdingvállalat vezérigazgatója, Sárhegyi István korábban úgy fogalmazott: "A geopolitikai helyzet nem csupán rávilágított a védelmi felhasználás jelentőségére, hanem ezzel párhuzamosan a piaci felhasználási lehetőségek is felértékelődtek". A vállalat célja pedig az, hogy földmegfigyelési adatszolgáltatóként mindkét szegmenst kiszolgálja.

A 4iG február 17-én bejelentette, hogy partnerségi megállapodást kötött az amerikai befektetők tulajdonában lévő Axiom Space-szel, amelynek célja, hogy az első kereskedelmi űrállomást építse meg és üzemeltesse. Az Axiom Space innovatív megoldásokat kínál a mikrogravitációs kutatások terén, beleértve az űrbéli adathálózatokat, adattárolást és adatfeldolgozást. Jelenleg az Axiom Station nevű projektjükön dolgoznak, amely a NASA-val együttműködésben valósul meg. Ez a projekt az ISS (Nemzetközi Űrállomás) moduljaként kezdődne, majd a Nemzetközi Űrállomás visszavonulása után önálló űrállomássá alakulna.

Az amerikai cég ezen felül a Musk kezében lévő SpaceX-szel is szorosan együttműködik, az űrturizmus és a kereskedelmi űrküldetések során a SpaceX Crew Dragon űrhajóját és Falcon 9 rakétáját használja az indításokhoz.

A 4iG a HVG kérdésére közölte: az Axiom Space-el tavaly októberben a Milánó IAC-on (Nemzetközi Asztronautikai Kongresszus és Kiállítás) aláírt előzetes keretmegállapodással alapozta meg a kapcsolatot. A mostani bejelentés pedig már arról szól, hogy közös munkacsoportot hoznak létre kifejezetten a földkörüli adatközpont-szolgáltatások (Orbital Data Center) területén.

A munkacsoportban való részvétel és együttműködés alapja a kölcsönös szakmai elköteleződés, amely nemcsak a közös célok elérését szolgálja, hanem a jövőbeni fejlesztési és kutatási projektek finanszírozását és megvalósítását is biztosítja.

- fogalmazott a cég képviselője.

Jászai Gellért és a SpaceX egyik magas rangú képviselője között a napokban lezajlott megbeszélés részletei egyelőre rejtve maradnak, a vállalat pedig ígéretet tett arra, hogy a jövőben tájékoztatják a közvéleményt. Egy azonban biztos: a 4iG számára elengedhetetlen egy olyan partner, aki képes a műholdjaik világűrbe juttatására. December elején, egy újságírókkal folytatott háttérbeszélgetés során Jászai Gellért megemlítette, hogy több potenciális jelölt is szóba került, akik megfelelhetnek ennek a feladatnak.

A geostacionárius műholdak felbocsátásának terén az Egyesült Államokban a SpaceX, amely Elon Musk irányítása alatt áll, valamint a United Launch Alliance, amely a Lockheed Martin Space és a Boeing Defense, Space & Security közös vállalkozása, rendelkezik a szükséges képességekkel. Európában a francia-német Ariane Space dominál ezen a téren. Ennek fényében nem meglepő, hogy a magyar telekommunikációs cég vezetője nemrégiben újabb tárgyalásokat folytatott az amerikai űripar egyik meghatározó szereplőjénél. E tárgyalások alapján egy potenciális együttműködés körvonalazódik a 4iG és a SpaceX között.

Elon Musk az utóbbi időszakban rengeteg figyelmet kapott, mintha csak ő lenne a középpontban. Donald Trump kiterjesztett befolyásaként és a kormányzati hatékonyságért felelős, hivatalos megbízás nélküli szervezet, a Department of Government Efficiency (DOGE) vezetőjeként Musk számos amerikai szövetségi ügynökség munkájába avatkozott bele. Ezáltal hozzáférhetett olyan érzékeny információkhoz, amelyek kedvezően befolyásolhatják üzleti érdekeltségeinek előrehaladását. A piac ezt az egyre szorosabb kapcsolatot láthatóan pozitív fejleményként értékeli.

Related posts