Joe Biden búcsúajándéka Kecskemétnek: amerikai támogatásból valósulhat meg hadászati fejlesztés, de atomtöltetek érkezésére valószínűleg nem kell számítani.
85-14 arányban szavazták meg december 18-án az amerikai szenátusban az NDAA, azaz a National Defense Authorization Act törvényt. Ez a jogszabály az Egyesült Államok védelemi költségvetését határozza meg, magában foglalva mindazokat a kiadásokat, amelyek célja az állampolgárok biztonságának növelése. Azonban érdemes megjegyezni, hogy ez a megközelítés azzal az alapfeltevéssel él, hogy a világ biztonságosabbá válik a fegyverkezés és a hadseregek fejlesztése által. Számunkra talán az a legérdekesebb, hogy...
A 2025-ös amerikai védelmi költségvetésben három olyan tétel is szerepel, amelyek közvetlen hatással vannak Magyarországra.
Az NDAA körüli diskurzusok a novemberi amerikai választások után sem csillapodtak. A képviselőházban a demokraták éles kritikát fogalmaztak meg, mivel a törvény most először zárja ki a 18 év alatti gyermekek számára a "nemi diszfória kezelésére irányuló orvosi beavatkozásokat", amelyek sterilizációhoz vezethetnek, a TRICARE-alap terhére. (A TRICARE az a biztosítási rendszer, amely az aktív szolgálatot teljesítő amerikai katonák családtagjainak egészségügyi költségeit fedezi, mindezt pedig az amerikai egészségügyi ellátás magas költségei mellett.)
Bár akadtak viták, a védelmi költségvetés végül simán átment mind a képviselőház, mind a szenátus jóváhagyásán. A nemi diszfóriát érintő kezelésekről folytatott szervezkedések ellenére a képviselők nem szavaztak külön a témában, így a javaslat Joe Biden elé a jelenlegi formájában került. Biden pedig december 23-án aláírta a 2025-ös NDAA-t, még annak ellenére is, hogy közleményében határozottan kifejezte ellenérzéseit a katonák transz hozzátartozóinak kirekesztésével kapcsolatban.
"Air Force: A 2018-as Projekt Engedélyezésének Meghosszabbítása" - olvasható a 2025-ös NDAA közel kétezer oldalas dokumentumának 1112. oldalán. Ez a lépés egy 2018-ban indított projekt folytatásának jóváhagyását jelenti, amelyet az aktuális elnök ismételten aláírt, ahogyan azt 2018 óta minden évben tette. Októberben, amikor a brit Telegraph elsőként beszámolt erről, részletesen elemeztük, hogyan valósulhatnak meg amerikai katonai fejlesztések Magyarország területén. Mint korábban említettük, Szijjártó Péter külügyminiszter 2019-ben, a NATO 70. évfordulójának alkalmából tartott találkozón írta alá az amerikai féllel a Kétoldalú Védelmi Együttműködési Megállapodást (DCA). Az előkészületek már 2018-ban elkezdődhettek az Egyesült Államok részéről, és ennek egyes elemei valószínűleg bekerültek az NDAA szövegébe.
Elengedhetetlen hangsúlyozni, hogy sem az előkészítés, sem az aláírás pillanatában, sőt, most 2025-ben sincs szó arról, hogy amerikai katonai egységek érkeznének Magyarországra a korábbinál jelentősebb létszámban, akár katonai célokkal.
A NATO, és különösen az Egyesült Államok, gyorsan reagált az előző évtized második felében Oroszország egyre agresszívebb terjeszkedésére az Európai Elrettentési Kezdeményezés (EDI) létrehozásával. E terjeszkedés szembetűnő példájaként említhetjük a Krím félsziget annexióját, amelynek csúcspontja az Ukrajna ellen 2022-ben indított invázió volt. Magyarország, mint a NATO határországaként, nem vonhatta ki magát a helyzetből, még a magyar-amerikai kapcsolatok fokozatos romlása ellenére sem, és kénytelen volt bizonyos amerikai fejlesztéseket befogadni.
Milyen fejlesztések szerepelnek a tervek között? A kecskeméti katonai repülőtér egyedülálló magyar katonai bázisként funkcionál, amely az Egyesült Államok számára is hozzáférhető.