Új dallamok, új előadók - átalakul a fővárosi Fidesz zenekara!


A Fidesz fővárosi pártépítése az új elnökséggel egyel magasabb fokozatba kapcsolt. A felkészülési stratégia új szempontjait, a párt kommunikációs irányváltását, és a vérfrissítésben rejlő nehézségeket tekintettük át a párt működését belülről ismerőkkel.

A Fővárosi Közgyűlés személyi összetételének átszabása után a Fidesz most az országgyűlési választókerületekben nyitna tiszta lapot Budapesten. Erre jó oka is van, hiszen a 18 egyéni választókerületből csak a 14-es számúban sikerült 2022-ben mandátumot szereznie, így Dunai Mónika a főváros egyetlen fideszes egyéni budapesti képviselője a Parlamentben. A párt legutóbbi kongresszusán hivatalosan is meghirdették a "vérfrissítést", amit az általunk megkérdezettek elsősorban fiatalításként értelmeznek.

A kormányoldal kezére játszhat az a demográfiai tendencia, mely szerint folyamatosan csökken a főváros lélekszáma; 2010 óta már több mint 87 ezer fővel. A törvény előírása szerint ezért az arányosság megtartása érdekében 2024 év végéig kettővel kevesebb budapesti választókerületet kell a kormányzatnak kijelölnie. A tervezet szerint már át is rajzolták a határokat. (Egy választókerület népességaránya 20 százaléknál nem térhet el jobban az országos átlagtól.)

A kerülethatárok módosítása önmagában nem elegendő ahhoz, hogy valaki választást nyerjen, ez már széles körben elfogadott vélemény. Ugyanakkor az eredmények javítására mégis lehetőség van. A körzethatárok átrajzolásának fontosságát jól példázza, hogy a DK fáklyás tüntetést szervezett november 29-ére, tiltakozva az átrajzolás módja ellen.

Bár a választókerületi elnök irányítja a körzetfelelősök munkáját, ő felel a helyi kampány lebonyolításáért, és a központi vezetéssel ő tartja a kapcsolatot, nem feltétlenül ő a párt országgyűlési képviselő-jelöltje. Például Deutsch Tamás szinte kikerülhetetlennek tűnik a Terézvárost és Erzsébetvárost magában foglaló egykori 5. választókerület elnöki posztján, ahol 2018-ban Bajkai Istvánnal, 2022-ben pedig Kovács Balázs Péterrel próbálkoztak a parlamenti mandátumért - ám mindkét alkalommal eredménytelenül. A Fideszben a fő irányelv szerint az egyéni körzetét elvesztő képviselő-jelölt négy év múlva nem kap újabb lehetőséget. E szabály alól csak akkor tesznek kivételt, ha nem található olyan új aspiráns, aki a korábbi jelölt helyi népszerűségével és megbecsültségével vetekedne. Különös példa Németh Szilárd, a párt alelnöke, aki valami rejtélyes okból háromszor is rajthoz állhatott Csepelen (2014, 2018, 2022), mindhárom alkalommal kudarcot vallva, mégis megőrizte a bizalmat. Most azonban úgy tűnik, hogy a helyzet megváltozik. Információink szerint ő lesz az egyik politikus, akit leváltanak, és a választókerületi elnöki pozíciójától is megfosztják.

A Fővárosi Önkormányzati Fidesz-KDNP frakció összetételében már tapasztalható fiatalítás a parlamenti felkészülés során is kiemelt szerepet kap. Információink szerint Németh megtarthatja csepeli vezetői pozícióját, de hátrébb lépését azzal indokolhatják, hogy 2026-ra mindössze három év választja el a nyugdíjkorhatártól. Olyan források szerint, amelyek rálátással bírnak a párt belső dinamikájára, a vezetés gyakran hivatkozik Potápi Árpád példájára, hangsúlyozva, hogy fontos az időben való hátralépés. Pokorni Zoltán is ezt az elvet követve búcsúzik a budapesti 3. választókerület elnöki posztjától.

Azt remélve tőlük, hogy ők fognak harcba szállni a slim fit öltözködésű, latte-ivó avokádóliberálisokkal szemben. Az áttörés a városi fiatalok körében egyre sürgetőbbé válik, hiszen a Medián legfrissebb felmérése alapján a Tisza párt már 11 százalékponttal megelőzi a Fideszt. Különösen a 18-39 éves korosztályban mutatkozik meg a Tisza dominanciája.

Az idei áprilisi események következtében a budapesti Fidesz elnöki posztjáról leváltott vezető nem tudta megteremteni a párt számára elengedhetetlen közösségi hátországot, ami máig érezhető hatásokkal bír. Az új vezető, Szentkirályi Alexandra, aki Deutsch Tamás mellett szintén fiatalokra építette elnökségét, most azon dolgozik, hogy a Fidesz 2026-ra újra vonzóvá váljon. Az idő azonban sürget, hiszen a Nemzeti Konzultáció, mint a demagógia egyik legfőbb példája, kifejezetten elidegenítő hatással bír a fiatal, városi közönség számára. A párt fiatalítási stratégiájának alapját a Mathias Corvinus Collegiumra és az ott tanuló diákokra kívánják építeni, habár a diákok között csupán néhányan rendelkeznek budapesti lakcímmel.

A körzethatárok átrajzolása inkább a kormányoldalnak kedvező-, a korábbi választások utca szintű pártpreferenciáin alapszik, és sokkal inkább tükröz választásmatematikai megfontolásokat, mint lokális identitásokat. Márpedig - mint arra párt-közeli forrásunk rámutatott - az új körzethatárok eddig össze nem tartozó kerületeket kapcsolnak eggyé, így a helyi társadalmi beágyazottság értéke helyenként devalválódik, és az aktivisták motivációja is csökkenhet a kerületüktől távol eső, új helyszínen folytatott kampányban.

Kubatov Gábor pártigazgató az önkormányzati választások után nyíltan kifejezte elégedetlenségét a helyi szervezetek teljesítményével kapcsolatban. Kijelentette, hogy a választókerületi elnökök harmadának leváltása is szóba jöhet. Budapesten a változások mértéke még drasztikusabb lehet, hiszen a fővárosi pártszervezésért felelős Földesi Gyula regionális igazgatót már visszahívták posztjáról, míg a feladatokat Szentkirályi Alexandrára bízták. A korábbi kampányok során Kubatov Gábor régi bizalmasa, Kádár Tibor is segédkezett, aki a mozgósításért felelt. Azonban a budapesti Fidesz régi tagjai felhívták a figyelmet arra, hogy Kádár, aki a XVIII. kerületen kívül nem igazán ismerte a helyi viszonyokat, elvárásai és iránymutatásai túlnyomórészt statisztikai adatokra épültek, így a helyi identitásokra kevés figyelmet fordított.

A budapesti viszonyokat és beágyazottságot alaposan felforgatta a körzethatárok átrajzolása, ez pedig akár korszakhatárt is kijelölhet a kormánypárt fővárosi struktúrájában. Úgy tudjuk

A nevekről egyelőre nem beszélnek, az azonban ettől függetlenül is látszik, hogy akiket 50 százalék felett vert meg baloldali ellenfele, annak komolyan vehető indoklás hiányában (ilyen lehet például Harrach Tamás nyerhetetlennek elismert korábbi körzete) könnyen véget érhet a parlamenti választási karrierje. Márpedig négy ilyen 50 év feletti politikusa is van Budapesten a Fidesznek (összesen 8 körzetben kaptak ki 50 százalék felett 2022-ben).

Az új politikai légkör, amely Budapesten talán a legmarkánsabban érzékelhető, új típusú politikai szereplők felbukkanását követeli meg a Fidesz részéről. Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője, nemrégiben lapunknak kifejtette, hogy "a szakértők korszaka a politikában véget ért". Bár a szakpolitikai ismeretek továbbra is hasznosak, a legfontosabb tényezővé az erős kommunikációs készséggel és meggyőzőerővel rendelkező influenszer jelöltek válhatnak a közelgő választások során. A Fidesz frakció új szóvivője, Ibolya Csenge, aki a Megafon Központ egyik prominens alakja, máris világossá tette, hogy a pártvezetés milyen irányvonalat képvisel, és milyen stílusban kívánja megvalósítani politikai törekvéseit.

A fővárosi Fidesz is tisztában van a pártszervezetet sújtó generációs problémával, de abban bíznak, hogy az - egyébként számukra lesújtó eredményt hozó - önkormányzati választással szemben a parlamentin nem annyira a személyes ismertségnek és teljesítménynek, inkább a pártlogónak lesz "húzása", azaz a 2026-os választásokra könnyebb lesz új arcokat bevezetni. Ez persze a régi ellenzék pártjaival szemben jelent előnyt, a Tisza párttal szemben másra alapoznak. Szerintük a Fidesz beágyazottsága sokkal mélyebb, ezért úgy látják, hogy a különböző estek szervezésével, klubok és szalonok működtetésével, illetve a fideszes önkormányzatok lokálpatriotizmust hangsúlyozó közösségépítésével jelentős lépéselőnyben vannak a szimpatizáns gyűjtés terén.

A kérdés már csak az, hogy Magyar Péter képes lesz-e fenntartani a maximális sebességet, amelyet saját magának szabott, és hogy elviseli-e azt a pszichikai terhet, ami még másfél évig biztosan rá nehezedik. A fiatalabb generációk bevonása érdekében a közbiztonság kérdését is új megközelítésbe helyezik, amely eddig nem kapott hangsúlyt. A választás tétjét pedig az adja, hogy megmutatják a nyitott és biztonságos éjszakai élet lehetőségeit Budapest szívében, miközben párhuzamot vonnak a nyugat-európai nagyvárosokban tapasztalható kockázatokkal.

A Fidesz belső hierarchikus felépítésében az új fővárosi vezetés számára kedvező helyzetet teremt, hogy a pártépítés folyamatát viszonylag alacsony kiindulási pontból indíthatják. Ezáltal könnyebbé válik számukra, hogy a korábbi időszakokhoz képest védhetőbb és meggyőzőbb eredményeket prezentáljanak. Az, hogy mindez végül milyen hatással lesz a következő választásra, másfél év múlva fog kiderülni, és nem csupán statisztikai adatokon múlik majd.

Related posts