Iványi Blanka „Országot lányomnak” című művében a szülői szeretet és a jövő reményei bontakoznak ki. A költemény egyfajta üzenet a következő generációnak, amelyben a költőnő arra törekszik, hogy átadja a világ szépségeit és kihívásait. A szavak mögött ott


Szerzőnk egyedülálló, mélyen személyes szemszögből idézi fel a 2024-es évet, felfedve a mindennapok színpadán zajló eseményeket és érzéseket. Emlékei között felbukkan a hazai táj, az emberek arca, a hangulat, amely mind-mind formálta az év élményeit. Ugyanakkor ezt a különleges nézőpontot használva, bátran tekint a jövőbe is, reményekkel és vágyakkal telve, hogy mit hozhat a következő időszak az otthon számára.

A közélet zaja ritkán ismer határokat, és a magánéletünk védelme is háttérbe szorul. Ezzel a kihívással újságíróként folyamatosan szembe kell néznünk. Így történt, hogy éppen akkor, amikor a főpolgármesteri választások eredményeit harmadik alkalommal számolták, érkezett a hírt, hogy babát várok. Egy ilyen zűrzavaros év után elgondolkodom rajta, milyen világ vár arra a kislányra, aki 2025-ben jön majd a világra.

Idén, életemben először, nem újítottam meg az útlevelemet, amikor az lejárt. Nem fogadtam el, hogy a kormányközeli média a harmadik világháborúval riogat, nem szőttem vészterveket, hogyan kell majd menekülni, politikai menedékjogot kérni. Dacoltam a tényekkel, hogy Ukrajnától Szíriáig, Izraeltől Szudánig háborúk dúlnak. Volt mitől félni ebben az évben. És minél inkább sokasodnak a bajok a világban, annál gyorsabban mélyül a fásultság az országban, annál hamarabb fogy az együttérzés, a szolidaritás. Hiába jöttek a hírek a tömeges megtorlásokról, az ártatlan áldozatokról, legtöbbször még mécsest sem gyújtottunk idén értük. Többen tudják szó szerint idézni a "Vége van, kicsi" című hetedrangú paródiát, mint ahányan ismerik a XXI. század egyik legvéresebb diktátorának, a Moszkvába menekült szír elnöknek a nevét. Ilyen megtévedt világba várunk, pici lány.

Három alkalommal másztam fel a Sándor-palotához azon a napon, amikor Novák Katalin, az első női köztársasági elnök lemondása hatalmas botrányt kavart. Akkor, amikor ő és az igazságügyi miniszter a férfiak által elkövetett gyermekbántalmazási ügy miatt a nyilvánosság kereszttüzébe kerültek. Az elnök bukásáról cikkezett a sajtó, de én eredetileg egy másik nő ügyéért voltam ott. Ilaria Salis, az olasz antifasiszta aktivista mellett gyűltek össze az olasz és magyar támogatói. Többen vonultak az utcákra érte, mint ahányan Novák lemondását követelték. Ez a mi országunk mérlege. Kárpótolt viszont, hogy hat nappal az elnök bukása után az influencerek hívására történelmi méretű tömeg gyűlt össze. Az idősebb generáció döbbenten figyelte, ahogy kilenc, számukra ismeretlen ember az online térben naponta milliókat elér, és képes volt utcára vinni őket. A mobiltelefonok fényével megvilágított demonstráció végül kedélyes közönségtalálkozóvá szelídült, ami után mindenki békésen hazament, hogy visszatérjen a YouTube világába. Valahol itt tartunk most, kicsi lány.

Related posts